• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Zorlu Diş Renklenmeleriyle Nasıl Başa Çıkarız?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sağlık Köşesi kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan Zorlu Diş Renklenmeleriyle Nasıl Başa Çıkarız? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,503 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sağlık Köşesi
Konu Başlığı Zorlu Diş Renklenmeleriyle Nasıl Başa Çıkarız?
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
18
Puanları
48
Yaş
35
Konum
İstanbul/izmir
Web sitesi
zirveforum.net
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

Hepimiz güzel sağlıklı ve sorun oluşturmayan dişlere sahip olmak isteriz. Ancak sık sık değişik nedenlerle dişlerimizde istemediğimiz sorunlarla karşılaşırız. Dişlerdeki renkleşmeler de istemediğimiz sorunların başında gelmektedir.
Aşağıdaki sebepler diş renkleşmesinin çeşitli nedenleri arasındadır:
 • Gıdalar / içecekler: Kahve, çay, kola, şarap ve bazı meyve ve sebzeler dişlerinizi sarartabilir veya leke oluşturabilir.
 • Tütün kullanımı: Sigara içmek veya tütün çiğnemek dişleri oldukça sarartır ve hatta siyahlaştırabilir.
 • Kötü ağız hijyeni: Yetersiz fırçalama, diş ipi kullanmamak ve düzenli hekim kontrollerine gitmemek diş renginin değişmesine neden olabilir.
 • Hastalık: Diş minesi ( dişin en dışarıdaki sert yüzeyi) ve dentin (mine altında yatan ikinci sarı tabaka) tabakasını etkileyen çeşitli hastalıklar diş renginin değişmesine yol açabilir. Belli sorunlar için tedaviler diş rengini de etkileyebilir. Örneğin, baş ve boyun radyasyonu ve kemoterapi dişlerin rengini bozabilir. Ek olarak, hamile annelerdeki bazı enfeksiyonlar, mine gelişimini etkileyerek bebekte diş renginin değişmesine neden olabilir.
 • İlaçlar: Tetrasiklin ve doksisiklin gibi antibiyotiklerin dişleri hala gelişmekte olan çocuklara verilmesi durumunda dişlerinin renk değiştirdiği bilinmektedir (8 yaşından önce). Antiseptik gargaralarda bulunan, klorheksidin içeren klorür ve setilpiridinyum klorür de dişleri sarartabilir. Antihistaminikler (Benadryl gibi), antipsikotik ilaçlar ve yüksek tansiyon ilaçları da dişlerin rengini bozabilir.
 • Diş tedavisinde kullanılan bazı malzemeler: Amalgam restorasyonları gibi diş hekimliğinde kullanılan malzemelerin bir kısmı dişlere gri-siyah bir renk verebilir.
 • İlerleyen yaş: Yaşlandıkça dişlerinizdeki mime dış tabakası aşınarak, dentin tabakasının doğal sarı rengi ortaya çıkar.
 • Genetik: Bazı insanların diğerlerine göre, doğal olarak daha parlak veya daha kalın diş minesi vardır. Mine ne kadar kalınlıkta ise dişler o kadar beyaz ve parlak gözükür. Minenin inceldiği durumlarda alttaki dentin tabakası görüneceği için dişlerin rengi sararmaya daha yakındır.
 • Çevre: Özellikle flor renkleşmeleri çok tipiktir. Bazı bölgelerdeki sularda flor oranları çok yüksektir. Düzenli olarak içilen bu sular dişlerde flor renkleşmelerine sebep olacaktır.
 • Travma: Örneğin, düşme sonucu meydana gelen hasar, dişleri hala gelişmekte olan küçük çocuklarda mine oluşumunu bozabilir. Travma ayrıca yetişkinlerin dişlerinde de diş içinde bulunan pulpa dokusunu zedelediği zaman renk değişikliğine neden olabilir.
Dişlerde Renk Değişikliğini Nasıl Önleyebilirim?

Birkaç basit yaşam tarzı değişikliği yaparak dişlerdeki renklenmeyi önleyebilirsiniz. Örneğin, bir kahve tiryakisi veya sigara tiryakisi iseniz, hepsini bir arada içmemeyi deneyin veya bırakmayı düşünün. Ayrıca, diş temizliğinizi günlük olarak fırçalayarak, diş ipi ve gargara kullanarak yapmalısınız. Her 6 ayda bir, diş hekimi tarafından diş temizliği yaptırmalısınız. Dişleriniz anormal bir renkte görünüyorsa ve diğer semptomlar da mevcutsa, diş hekiminizi görmek için randevu alın.
Diş Beyazlatmak İçin Hangi Tedavi Seçenekleri Mevcuttur?

Diş beyazlatmak için tedavi seçenekleri, renk değişikliğinin nedenine bağlı olarak değişebilir ve aşağıdakileri içerebilir:
 • Doğru diş fırçalama ve diş ipi tekniklerini kullanma
 • Lekelere neden olan yiyecek ve içeceklerden kaçınma
 • Dişler üzerine yapılacak lamina veya imax porselenler
 • Diş hekiminizin önerdiği beyazlatma prosedürleri
Dişlerinizin renklenmesini önlemenin birçok yolu bulunuyor. Aşağıdakileri, tüketmeyerek başlayabilirsiniz:
 • Kahve ya da çay
 • Soda
 • Kırmızı ve beyaz şarap
 • Üzüm veya kızılcık suyu
 • Yaban mersini
 • Pancar
 • Soya sosu
 • Domates sosu
Diş Renklenmesi İle Nasıl Başa Çıkarız?

Pipet kullanın. Bu, soda, meyve suyu, buzlu kahve veya çay içtiğinizde lekeleri uzak tutmaya yardımcı olabilir. Sıvı dişlerin görünür ön yüzeylerine yaklaşamayacaktır.
Dişlerinizi düzenli fırçalayın, diş ipi kullanın ve ağız suyu ve gargara ile durulayın. Her üçü de dişlerinizi oluşturan beyaz ve sert kaplamaya yapışan besin maddelerini giderir ve leke oluşmasını önler.
Dişlerinizi profesyonelce temizlettirin. Yılda en az iki kez diş hekiminizden randevu alın. Ağzınızı sağlıklı tutacak ve size daha parlak bir gülümseme verecektir.
Tütün kullanmayın. Tütün çiğnemek veya sigara içmek dişlerinizde lekeler oluşturabilir. Ve tabi ki, bu alışkanlık daha ciddi hastalıklara da yol açabilir. Nasıl bırakabileceğinize dair doktorunuza danışın.
Diş Beyazlatma Yöntemleri

Dişler yine de lekeleniyor ve rengi sararıyorsa, başka seçenekleriniz de var. Beyazlatma, gülüşünüzü aydınlatmak için iyi bir yol olabilir. Dişleriniz beyazlaşmaya başlarsa, diş beyazlatma işe yarıyor demektir. Eğer dişlerin rengi çok koyu ise ve mine tabakası çok ince ise tedavi daha uzun sürebilir.
Lekeler sıklıkla geri dönüyorsa, yeniden beyazlatabilirsiniz, ancak aşırıya kaçmak, hassasiyet ve ağrıya neden olabilir. Diş beyazlatmanın ne kadar sıklıkla yapılacağını ve ne kadar süre beyaz kalabileceğini öğrenmek için diş hekiminizle konuşun. Eğer beyazlatma işlemine ile dişleriniz beyazlatmak istiyorsanız, şu seçeneklerden birini düşünebilirsiniz:
Evde Beyazlatma Kitleri: Bu işlemiçin öncelikle sizden ağız yapınıza uygun plaklar hazırlanabilmesi için ölçüler alınacaktır. Daha sonra size bu plak içine konacak beyazlatma ürünleri verilecektir. 2 hafta boyunca geceleri palak içine konan beyazlatıcı ürünleri sabaha kadar ağızda tutarsanız dişleriniz beyazlayacaktır.
Profesyonel Diş Beyazlatma: Dişlerinizi diş hekiminizin kontrolünde klinik ortamında beyazlatma işlemidir. Diş etlerine koruyucu bir jel sürülür veya lastik koruyucu takılır. Daha sonra dişlerinize hidrojen peroksit, karbamid peroksit içeren beyazlatıcı ürünler uygulanır. Yaklaşık 45 dakikada dişlerinizin rengi açılacaktır. Bu işlem dişlerinize asla zarar veren bir işlem değildir. Ayrıca ev tipi beyazlatma jeli ile ilave beyazlatma işlemi yapabilir ve dişlerin beyaz kalma süresini uzatabilirsiniz.
Unutmayın, ağzınıza dikkat ederseniz, gülümsemeniz daima parlak kalır. Bu nedenle, yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeli ve düzenli olarak diş bakımınızı yaptırmalısınız. Diş fırçalamak ve doğru ürünler kullanmak altın kuraldır.
 
Üst Alt