• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

YouTube YouTube Spam Yorumlar Konusunda Yeni Adım Atıyor!

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde YouTube kategorisinde CheZz tarafından oluşturulan YouTube Spam Yorumlar Konusunda Yeni Adım Atıyor! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 260 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı YouTube
Konu Başlığı YouTube Spam Yorumlar Konusunda Yeni Adım Atıyor!
Konbuyu başlatan CheZz
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan CheZz

CheZz

Üye
Katılım
8 Haz 2023
Mesajlar
2,182
Tepkime puanı
0
Puanları
16

İtibar:

YouTube spam yorumlar ile alakalı yeni bir karar aldı. Atılan adım ile beraber YouTube yorumları, daha güzel görünmeye başlayacak.

YouTube Spam Yorumlar Konusunda Yeni Adım Atıyor!


YouTube, 2005 yılının Şubat ayında kuruldu ve Nisan ayında halka açıldı. Kurulduğu dönemden bu yana pek çok gelişme yaşadı. Zaman zaman eleştirilerin odağı haline gelen platform, bu sefer yorumlarla gündemde. Bazı yorumlar, nefret söylemi veya reklam amaçlı olabiliyor. Bu gibi durumlar sebebiyle içerik oluşturucuları, YouTube’a tepki gösteriyor. Yaşanan bu olayların ardından firma, aldığı yeni kararları paylaştı.

YouTube spam yorumlar için yeni algoritma geliştiriyor​

Video izleme platformu YouTube, spam yorumlar için yeni kararlar aldı. Spam yorumlar, hakaret içerikli veya reklam amaçlı olabiliyor. Bunun yanı sıra gereksiz yorumlara da yer verilebiliyor. Bu gibi durumlar için 2023 yılından itibaren yeni adımlar atılacak. YouTube, şimdiden bununla ilgili çalışmaların başladığını dile getirdi.
Yapılan yeniliklerden birisi yorum yapmanın geçici olarak engellenmesi. Bir YouTube kullanıcısı, eğer spam yorum yaparsa bildirim alacak. Bu bildirimde yaptığı zararlı yorumlara karşı uyarılacak. Eğer uyarıya rağmen spam yorumlara devam ederse bu sefer kendisine ceza verilecek. Uygulanacak olan ceza ise 24 saat boyunca yorum yapamama. Firma, bu şekilde kötü niyetli yorumların azalacağını düşünüyor.
Uygulanacak bu adımın ne kadar işe yarayacağı henüz bilinmiyor. YouTube ekibi, bu çalışmanın başarılı olmasını temenni ediyor. Bunun yanı sıra şu ana kadar yapılan testler başarılı sonuç verdi. Bazı kullanıcılarda uygulanan bu yasak, zararlı yorumları önemli ölçüde azalttı.
post_1671098408_76354449918728.jpg

Yeni geliştirilen özelliğin şimdilik İngilizce dilinde geçerli olduğu bilgisi paylaşıldı. Yeniliğin diğer diller için ne zaman geleceği hakkında henüz net bilgi sağlanmadı.

YouTube yapay zekaya daha fazla ağırlık verecek​

Yapay zeka, YouTube’un kullanmış olduğu bir sistem. Buna rağmen bazen bazı yorumlar algoritmadan kaçmayı başarıyor. Bu gibi durumlar için firma, yapay zekanın daha çok gelişeceğini duyurdu. Yani atılan yorumlarda yapay zeka destekli analiz yapılacak. Buna göre yorumun zararlı olup olmadığı tespit edilecek.
YouTube spam yorumlar, yalnızca video değil canlı yayınlar için de büyük sorun. Canlı yayın açan yayıncılar için de bir özellik üzerinde duruluyor. Geliştirilmesi planlanan yapay zeka, canlı yayındaki yorumları inceleyerek analiz yapacak. Yapılan analize göre yorumun kötü amaçlı olup olmadığı tespit edilecek. Eğer yorum kötü amaçlı ise kaldırılacak. Özetle videoların yanı sıra canlı yayınlar için de böyle bir özellik planlanmakta.
YouTube, bir diğer açıklamasında 2022 yılının ilk 6 ayında engellenen yorumları yayınladı. Buna göre firma, ilk yarıda 1.1 milyar spam yorumu kaldırmış oldu.

 
Üst Alt