• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

YouTube YouTube Shorts’da Artık Ürün Satışlarına İzin Verilecek!

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde YouTube kategorisinde CheZz tarafından oluşturulan YouTube Shorts’da Artık Ürün Satışlarına İzin Verilecek! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 263 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı YouTube
Konu Başlığı YouTube Shorts’da Artık Ürün Satışlarına İzin Verilecek!
Konbuyu başlatan CheZz
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan CheZz

CheZz

Üye
Katılım
8 Haz 2023
Mesajlar
2,182
Tepkime puanı
0
Puanları
16

İtibar:

YouTube Shorts kısa video paylaşımına olanak tanıyan bir özelliktir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar bundan sonra ürün satışı yapabilecek. Özgün içerikler üretmenin yanında artık alışveriş linklerinin eklenmesi de gerçekleştirilebilecek.

YouTube Shorts’da Artık Ürün Satışlarına İzin Verilecek!


YouTube Shorts, önümüzdeki seneden itibaren reklam geliri paylaşımı imkanı sunacak. Bunun yanında kullanıcıların alışveriş linki paylaşmalarına da imkan tanınacak. Böylece YouTube Shorts üzerinden ürün satışlarının gerçekleştirilmesinde izin verilecek.
Aylık 1.5 milyar kullanıcı sayısına sahip olan YouTube Shorts platformundan değişiklik geldi. YouTube Shorts ile akıllı televizyonlar üzerinden de platforma ulaşmak mümkün. Bu sayede kullanıcı ve izleyici kitlesinin arttırılması ve genişletilmesi hedeflendi. 2023 senesinden itibaren ise referans ile alışveriş linklerine olanak tanınacak. Bu da içerik üreticilerinin gelir elde etmesine yarayacak.

YouTube Shorts ile alışveriş yapılabilecek!​

2023 senesinden itibaren uygulanmaya başlanacak yeni özellik ile YouTube Shorts üzerinden alışveriş yapılabilecek. Referans linkleri sayesinde iki aşamalı olarak gerçekleşecek işlemler sonucunda ürün satışı gerçekleştirilecek. Amerika Birleşik Devletleri'nde belirli içerik üreticileri reklamlar üzerinden komisyon kazanacaklar. İlk aşamada yalnızca ABD’de test edilecek özellik, daha sonrasında tüm dünyaya yayılacak. Referans linki sayesinde satış yapılan her üründen içerik ücretleri komisyon kazanacak.
İlk aşamadaki testler tamamlandıktan sonra, ikinci aşamada özelliğin açılacağı ülkeler belirlendi. Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra Hindistan, Brezilya, Kanada ve Avustralya’da da özellik açılacak. Böylece bu ülkelerde yaşayan içerik üreticileri de referans linki sayesinde para kazanacak. Yapılan her satış üzerinden içerik üreticilerine belirli miktarlarda komisyonlar ödenecek.

YouTube içerik üreticilerine para kazandırmaya devam edecek!​

YouTube platformu iki aşamadan sonra özelliği tüm dünyaya açmayı planlıyor. Günümüzde içerik üreticileri için bol paralar kazandıran YouTube, yeni bir imkan daha sunuyor. YouTube Shorts sayesinde kısa video içerik üreticilerini de gelir elde edebilmesi hedeflenmekte.
2023 senesinin Şubat ayından itibaren reklam gelirleri paylaşılacak. Şu an için reklam gelirlerinin %45'inin içerik üreticilerini dağıtılacağı söyleniyor. Ayrıca 2003’te YouTube platformu üzerinden gelir elde edilebilmesi için yeni özellikler gelecek. YouTube kullanıcılarının para kazanması için yeni adımlar atacağına dair açıklamalar yaptı.
XG_DVPjf42IxWypojVfUFxwQ8EBjMVJHcwcGLMoDJ4arH7ETE_vJfgsrMmGcBoG99nC9HgLwdGYiMh4iFA2O7eKV_KWKQxbHoqgY7K02ltNkBSpwnGCsw0BPtaKTAuEOVHVA3ktHIC8j1xHc6wpFBXUxQMDZ5IY_3SSKBaHnWx5J49Gbw8TuOLD9xKrs9g

Youtube Shorts nedir?​

Sosyal medya platformlarını kullanan kullanıcı sayıları her geçen gün daha da artmakta. Kullanıcı sayılarındaki artış, aynı zamanda kullanıcı çeşitliliğine de yansımakta. Kullanıcı hacminin ve farklılığının tatmin edilmesi ise platformlar için bir görev. Örneğin, TikTok sosyal medya platformunda “hızlı ve çabuk tüketilen kısa videolar” çıktı. Hemen ardından bu özelliği Instagram sosyal medya platformu takip etti. Instagram üzerinde “Reels” videoları ile TikTok ile rekabet edilmeye çalışıldı. Bu yarışa daha sonradan YouTube sosyal medya platformu da katıldı.
Youtube Shorts, YouTube sosyal medya platformuna ait olan bir özelliktir. Dünyanın en popüler ve ücretsiz video izleme platformunun yeni özelliğidir. Kısaca tanımlamak gerekirse kısa videolar olarak tanımlanır. Bu özellik kapsamında paylaşılan videoların en fazla 60 saniye uzunluğunda olmasına izin verilmektedir. Bu kısa videolara müzik eklenebilir ya da hız ayarlaması yapılabilmektedir. Youtube Shorts videolarının formatı ise ekranda dikey olarak yer alacak şekilde tasarlanmıştır.
Youtube Shorts, YouTube kullanan bütün kullanıcıları açık olarak sunulmaktadır. Mobil cihazlar üzerinden YouTube uygulamasına giriş yapıldıktan sonra platforma erişilebilir. Bunun için Shorts ikonuna tıklanması gerekmektedir. Platforma uygun olarak farklı yerlerde edit yapılan videolarda yüklenebilir. Aynı zamanda Youtube Shorts üzerinden de videolar çekilerek düzenlenebilirler. Shorts için kısa video hazırlamak isteyen kullanıcılar, YouTube üzerindeki şarkıları kullanabilirler.

Youtube Shorts özellikleri nelerdir?​

Youtube Shorts platformu, TikTok ve Instagram Reels ile yarışmaktadır. Böylesine güçlü rakipleri olduğu için kendisini öne çıkaran özelliklere sahip olması gerekir. Platformun kendine has kullanıcılar tarafından sevilen özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklerden bazıları rakiplerinde de yer almaktadır. Platformun sahip olduğu özellikler aşağıdaki tabloda yer almaktadır:
Youtube Shorts özellikleri
Youtube Shorts, dikey formatta kısa videolar paylaşılmasına olanak tanır.
Platformun temelinde bilgi, eğlence ve müzik yer almaktadır.
YouTube kütüphanesi kullanılarak telif yemeden şarkılara erişilebilmektedir. Böylece kısa videolara ses ekleme işlemi yapılabilmektedir.
Platform üzerinden çekilen videolarda kayıt hızını artırmak ya da azaltmak mümkündür.
Kısa videolara filtre ya da altyazı eklenerek düzenlemeler yapılabilmektedir.
Farklı videoları bir araya getirerek tek videonun oluşturulması mümkündür.


 
Üst Alt