• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Timur Selçuk vefat etti

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Güncel Haber kategorisinde Gece Kuşu tarafından oluşturulan Timur Selçuk vefat etti başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 407 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Güncel Haber
Konu Başlığı Timur Selçuk vefat etti
Konbuyu başlatan Gece Kuşu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gece Kuşu

Gece Kuşu

Emektar Üye
Katılım
23 Eyl 2020
Mesajlar
1,694
Tepkime puanı
32
Puanları
48

İtibar:

Piyanist, besteci ve yorumcu olan Timur Selçuk, 74 yaşında hayata veda etti.
Müzik dünyası bir ustasını daha kaybetti.

Meslek hayatında 50 yılı geride bırakan Timur Selçuk, 74 yaşında yaşamını yitirdi.

"HERHANGİ BİR RAHATSIZLIĞI YOKTU"

Müzik dünyasına unutulmaz eserler bırakan Selçuk'un eşi, "Dün gece en son saat 11.30'ta beraberdik. Sabaha karşı ölü bulduk, Herhangi bir rahatsızılığı yoktu. Kalp krizinden öldüğünü düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

"ÖRNEK BİR SANATÇI..."

Öte yandan Selçuk'un ölüm haberi, ünlü isimleri yasa boğdu.

Birçok isim acılarını sosyal medyadan dile getirdi.

Şarkıcı Nilüfer, "Timur Selçuk örnek bir sanatçı. Onun şarkılarını seslendirme fırsatı yakalayabildik. Çok üzüldüm, çok da genç 74 yaşında. Çok üzgünüm…" paylaşımında bulundu.

Şarkıcı ve oyuncu Mahsun Kırmızıgül de "Çok değerli usta müzisyen Timur Selçuk vefat etmiş. Çok üzüldüm. Ülkemiz çok değerli bir müzik adamını kaybetti. Ailesine ve sevenlerine sabırlar dilerim." mesajını paylaştı.

Oyuncu Zafer Algöz ise "Güzel şarkıların bestecisi Timur Selçuk hocamızı da kaybettik" ifadelerini kullandı.

timur-selcuk_8187.jpg

TİMUR SELÇUK KİMDİR

2 Temmuz 1945 Tarihinde İstanbul'da doğdu. Türk sanat müziği bestecisi Münir Nurettin Selçuk ve tiyatro sanatçısı Şehime Erton'un oğludur. Beş yaşında piyano çalmaya başlamış, yedi yaşında ilk konserini vermiştir. Galatasaray Lisesi mezunudur. Aynı zamanda İstanbul Belediye Konservatuarı piyano bölümüne de devam etmiştir. Orhan Veli, Attila İlhan'ın, ve Nazım Hikmet'in şiirlerinden bestelediği şarkıları seslendirmiş, 1976'da İstanbul Oda Orkestrası'nı ve kendi öğrencilerini yetiştirdiği Çağdaş Müzik Merkezi'ni kurmuştur.

Ankara Sanat Tiyatrosu'nda 10 yıl çalışmış, Bilgesu Erenus'un "Nereye Payidar" oyunu için besteler yapmış, Uğur Mumcu'nun "Sakıncalı Piyadesi"nin müziklerini yapmış, ayrıca "804 İşçi", "Ferhat ile Şirin", "Şeyh Bedrettin Destanı", "Tak-Tik", "Küçük Adam Ne Oldu Sana", "Rumuz Goncagül" ve "Galilei-Galileo" adlı oyunların müziklerini yapmıştır. "Sarıpınar 1914", "Üç İstanbul", "Cahide", "Hakkari'de Bir Mevsim" gibi filmlere de fon müziği bestelemiştir. 1998 yılında Kültür Bakanlığınca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

timur-selcuk_8099.jpg
 
Üst Alt