• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

TikTok TikTok Yorumlar İçin Beğenmeme Butonunu Kullanmaya Başladı! Yorumlara Dislike Butonu Sonunda Geldi!

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde TikTok kategorisinde Php tarafından oluşturulan TikTok Yorumlar İçin Beğenmeme Butonunu Kullanmaya Başladı! Yorumlara Dislike Butonu Sonunda Geldi! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 364 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı TikTok
Konu Başlığı TikTok Yorumlar İçin Beğenmeme Butonunu Kullanmaya Başladı! Yorumlara Dislike Butonu Sonunda Geldi!
Konbuyu başlatan Php
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Php

Php

ZF Genel Sorumlusu
Üye
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
230
Tepkime puanı
12
Puanları
18
Web sitesi
www.zirvechat.com.tr
Cinsiyet
vtEvVy
Memleket
35 İZMİR
Takım
Beşiktaş

İtibar:

Birçok sosyal medya platformu tarafından kullanılan yorum beğenmeme özelliği, artık TikTok'ta. Daha olumlu bir kullanım tecrübesi sunabilmeyi hedefleyen özellik, dünya genelinde kullanılmaya başlandı.

TikTok Yorumlar İçin Beğenmeme Butonunu Kullanmaya Başladı! Yorumlara Dislike Butonu Sonunda Geldi!


Sosyal medya platformlarında gönderilerin altında milyonlarca kullanıcı yorumu yer alır. TikTok sosyal medya platformunda da her gün milyonlarca yorum yapılmakta. Bu yorumların hangilerinin yararsız hangilerinin ise kullanıcı dostu olduğunu ayırt etmek ise oldukça zor. Kullanıcılar tarafından yapılan bazı yorumlar, TikTok topluluk kurallarına aykırı oluyorlar. Bazı yorumlar ise topluluk kurallarına uymalarına rağmen nefret söylemi içeriyorlar. Kullanıcıların geneli ise nefret ve zorbalık söylemleri içeren yorumlardan oldukça rahatsızlar.
TikTok platformunun bu yorumları birbirinden ayırması ise neredeyse imkansız. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, yorumların TikTok topluluk kurallarına uyuyabilmesi içindi. Topluluk kurallarına uymayan yorumların tespiti, bir nebze daha kolay oluyordu. Nefret ve zorbalık söylemleri içeren yorumların tespitleri ise TikTok için bir hayli zordu. Ne kadar denenirse denensin, bütün yorumları bir süzgeçten geçirmek mümkün olmadı. TikTok, yorumların yararlı ve yararsız olarak birbirlerinden ayırt edebilmeleri için bir beğenmeme özelliği denemekteydi.
post_1664115962_83365211675985.png

En çok kullanılan sosyal medya platformları​

Yorum beğenmeme özelliği, TikTok tarafından yeni uygulanmaya başlanmakta. Fakat birçok sosyal medya platformu tarafından bu özellik zaten kullanılmaktaydı. Dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformlarından olan Facebook’ta bu özellik yıllardır var. En çok kullanılan ikinci sosyal medya platformu olan YouTube da, bu özelliği uzun süredir kullanıyor.
Her gün milyonlarca insan tarafından yapılan milyarlarca yorumun takip edilmesi çok zor olmakta. Bu yorumların uygunsuz olmalarının tespiti, kullanıcılar ile çok daha kolay oluyor. Bunun farkında olan platformlar, yıllardan beri yorum beğenmeme butonlarını kullanıcılara sunmaktadır.
Dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformlarının birçoğunda bu özellik mevcut. Bu kadar fazla kullanıcıya sahip olup tüm yorumları kontrol etmek imkansız hale geliyor. Bu yüzden sosyal medya platformları bu işi aslında kullanıcılarına bırakmış oluyorlar. Her saniye yapılan binlerce yorum ile bu şekilde baş ediyorlar.
Aşağıdaki tabloda en çok kullanılan sosyal medya platformlarının sahip oldukları kullanıcı sayıları yer almaktadır. Bu sayılar, yapılan yorumların sayıları hakkında bir fikir sahibi olunabilmesi için kullanılır.
SıralamaSosyal Medya PlatformuKullanıcı Sayısı
1Facebook2.9 milyar
2YouTube2.2 milyar
3Whatsapp2 milyar
4Instagram2 milyar
5WeChat1.26 milyar
6TikTok1 milyar
7Sina Weibo573 milyon
8QQ538.91 milyon
9Telegram550 milyon
10Snapchat538 milyon
11Kuaishou519.8 milyon
12Qzone517 milyon
13Twitter436 milyon
14Reddit 430 milyon
15Quora 300 milyon
16Skype 300 milyon
17Microsoft Teams270 milyon
18LinkedIn250 milyon

Sosyal medya devi TikTok neden beğenmeme butonu kullanmaya karar verdi?​

Dünya genelinde 1 milyardan fazla kullanıcısı ile en popüler sosyal medya platformlarından biri olan TikTok, yeni bir karar aldı. Bu kararın arkasında ise kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi yer alıyor. Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok, Nisan ayından beri bu kararı test etmektedir.
Sosyal medya devi TikTok, yapmış olduğu açıklamalarda nefret ya da zorbalık söylemi içeren yorumların kaderine yer verdi. Kullanıcılar tarafından oldukça rahatsız edici bulunulan bu yorumlarla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.
TikTok, istek ve şikayetler doğrultusunda bir yorum beğenmeme butonu çözümünde karar kıldıklarını açıkladı. Yani aslında bu kararın arka planında kullanıcılarının istek ve şikayetleri göz önünde bulunduruldu.

Uzun süren testler sonucunda alınan karar​

2022 senesinin Nisan ayından beri yorumlara gelecek olan bu beğenmeme özelliği test edilmekteydi. Test süreçleri sonucunda, Eylül ayının 23'ünde bu beğenmeme butonu küresel olarak TikTok kullanıcılarına sunuldu.
Kullanıcıların, beğendikleri yorumu daha üst sıralara çıkarabilmek için kullandıkları bir yorum beğenme düğmesi platformda mevcuttu. Yararlı yorumları yararsız yorumlardan ayıran bu beğenme düğmesi zaten kullanılmaktaydı. Şimdi topluluk kurallarına aykırı olan yorumlar da beğenmeme butonu sayesinde kolaylıkla ayırt edilecek. Bunların yanında nefret ve zorbalık söylemi içeren yorumlar da beğenmeme butonu sayesinde alt sıralara çekilecekler. Böylece, yararsız yorumların çaba sarf edilmeden kullanıcılar tarafından belirlenmesine olanak tanınacak.

Daha gerçek ve olumlu etkileşimler​

Yeni yorum beğenmeme butonu sayesinde, kullanıcılar arasında daha gerçek etkileşimler kurulacak. Bu buton sayesinde topluluk kurallarını ihlal eden yorumlar kullanıcılar tarafından direkt olarak bildirilmiş olacak. Topluluk kurallarına uymasına rağmen, uygunsuz yorumlar da yine kullanıcılar tarafından belirlenecek. Bir yorumun çok fazla dislike alması, o yorumla ilgili olumsuz bir durumun olduğunu gösterecek. Böylece TikTok platformuna bildirmiş olacak.

Beğenmeme sayıları kullanıcılardan gizlenecek​

Bir yorumun diğer kullanıcılar tarafından beğenmeme sayıları, TikTok platformu tarafından gizli tutulacak. Beğenmeme sayılarının ve durumlarının herkese gösterilmemesiyse kullanıcı tecrübesini etkilememesi için alınan bir karar. Yani kullanıcılarının özgür ve rahat bir şekilde yorum yapabilmelerinin önüne geçilmemesi hedeflenmiş.
Bu yorum beğenmeme özelliğinin temel amacı, kullanıcılara daha iyi bir TikTok tecrübesi sunmasıdır. Kullanıcıların yorumlarının aldığı dislike sayısının gösterilmesiyse bu amaca ters olarak düşünülüyor. Bu yüzden alınan beğenmeme sayıları gizli tutulacak. Bu sayede kullanıcılar her zamanki gibi rahat bir şekilde yorum yapabilme hakkını ellerinde tutmuş olacaklar.
post_1664116341_85182799691556.png

TikTok platformu, kullanıcılar arasında herhangi bir olumsuz duygu ortamının oluşmaması için bu kararı aldı. Aynı zamanda yorum yapanların veya içerik oluşturan kullanıcıların morallerinin bozulmaması amaçlandı.

Yorum beğenmeme özelliği nasıl kullanılır?​

Yorum beğenmeme butonu sayesinde kullanıcılar, alakasız veya uygunsuz olarak gördükleri yorumları beğenmeyecekler. Yorum kısmında, beğen simgesinden hemen sağ tarafında beğenmeme butonu yer alacak. Beğen butonunun yanında, beğenme sayılarını gösteren bir sayı vardır. Beğenmeme butonunun yanında ise böyle bir sayı yer almayacak. Yani kaç kişinin bir yorumu beğenmediği, diğer kullanıcılar tarafından görülemeyecek. Yorum sahibi de yorumunu kaç kişinin beğenmediğini göremeyecek.
Bir yorum için beğenmeme butonuna tıklandığı zaman, simge siyah renge dönecek. Olumsuz duygulardan vazgeçildiğinde aynı butona tıklanarak beğenmeme geri çekilecek.
Yorumun sahibine de diğer kullanıcılar tarafından beğenmeme işlemi gerçekleştirildiğinde herhangi bir bildirim gitmeyecek. Yani yorum sahipleri, beğenmeme durumlarında herhangi bir şekilde bilgilendirilmezler.

 
Üst Alt