• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

TikTok TikTok çocuk mahremiyeti ihlali ile gündemde!

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde TikTok kategorisinde Php tarafından oluşturulan TikTok çocuk mahremiyeti ihlali ile gündemde! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 212 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı TikTok
Konu Başlığı TikTok çocuk mahremiyeti ihlali ile gündemde!
Konbuyu başlatan Php
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Php

Php

ZF Genel Sorumlusu
Üye
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
230
Tepkime puanı
12
Puanları
18
Web sitesi
www.zirvechat.com.tr
Cinsiyet
vtEvVy
Memleket
35 İZMİR
Takım
Beşiktaş

İtibar:

TikTok, ABD'de iddia edilen çocuk gizliliği ihlalleri nedeniyle yalnızca mali cezalarla karşı karşıya değil.​

İngiltere'nin Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO), TikTok'u, gözlemcinin sosyal ağın Mayıs ayı arasında çocukların gizliliğini "korumayarak" veri koruma yasasını ihlal etmiş olabileceğini belirlemesinin ardından 27 milyon sterlin para cezasıyla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyardı. Şirket, 13 yaşından küçük çocukların verilerini ebeveyn izni olmaksızın ele almış, yasal bir dayanak olmaksızın "özel kategori" verileri (etnik köken, cinsel yönelim veya sağlık gibi) işlemiş ve kullanıcılara gerekli bilgileri sunmamış olabilir.

ICO, TikTok'u Şubat 2019'da, ABD Federal Ticaret Komisyonu'nun sosyal medyayı çocuk mahremiyeti ihlalleri nedeniyle 5,7 milyon dolar para cezasına çarptırmasından kısa bir süre sonra araştırmaya başladı. O sırada, Birleşik Krallık denetçisi hem TikTok'un "tamamen açık" doğrudan mesajlaşması hem de şeffaflık araçları konusunda endişeliydi. Seks avcıları, kullanıcılara sekiz yaşında bile mesaj göndererek bulundu ve çocukların uygulamanın yaş sınırını aşması nispeten kolaydı.

Ofis, bunların ön bulgular olduğunu ve TikTok'un yasayı çiğnediğine veya para cezası ödeyeceğine dair kesin bir sonuca varılmadığını vurguladı. ICO, nihai bir karar vermeden önce TikTok'un tutumunu "dikkatlice değerlendireceğini" ekledi.

Çocukları korumak için TikTok üzerinde artan bir baskı var. ABD'de, Kongre üyeleri ve eyalet başsavcıları, TikTok'u, uygulamayı kullanmaya perçinleme girişimleri de dahil olmak üzere, çocuk kullanıcılara yönelik olası zararlar konusunda sorguluyor. En azından politikacılar ve düzenleyiciler gençleri güvende tuttuğundan emin olana kadar, İngiltere'de bir para cezası şirketin sorunlarının sonu olmayabilir.
 
Üst Alt