• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Telegram, App Store kuralları nedeniyle iOS uygulamasından ödemeli gönderileri çekiyor

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Telegram kategorisinde Php tarafından oluşturulan Telegram, App Store kuralları nedeniyle iOS uygulamasından ödemeli gönderileri çekiyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 244 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Telegram
Konu Başlığı Telegram, App Store kuralları nedeniyle iOS uygulamasından ödemeli gönderileri çekiyor
Konbuyu başlatan Php
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Php

Php

ZF Genel Sorumlusu
Üye
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
230
Tepkime puanı
12
Puanları
18
Web sitesi
www.zirvechat.com.tr
Cinsiyet
vtEvVy
Memleket
35 İZMİR
Takım
Beşiktaş

İtibar:

Telegram, Apple'ın katı App Store yönergeleri nedeniyle iOS kullanıcılarının görüntüleme için ödemeli gönderiler oluşturma olanağını kaldırdı.​

Telegram'daki bir gönderide CEO Pavel Durov, platformdaki içerik oluşturucuların kanallarındaki belirli gönderilere erişimi satmak için üçüncü taraf ödeme veya bağış botlarını kullandığını, ancak Apple'ın "içerik yaratıcılarının çabalarından hiç çaba sarfetmeden %30 kazanmalarından memnun değilim.”

Apple, geliştiricilerin uygulamalarında üçüncü taraf ödeme işlemcileri kullanmasına izin vermiyor ve uygulama içi satın alma işlemlerinde %30’a kadar komisyon alıyor. 9to5Mac’in haberine göre, Telegram, sosyal medya danışmanı Matt Navarra'nın tespit ettiği gibi, başlangıçta ücretli bir gönderi özelliğini test ediyor gibi görünüyordu. Ancak Telegram, 9to5Mac'e yaptığı açıklamada, platformun bu özelliği test etmediğini ve bunun yerine kullanıcıların gönderilere bir ödeme duvarı eklemek için üçüncü taraf ödeme botlarından yararlandığını söyledi.

Telegram, App Store kuralları nedeniyle iOS uygulamasından ödemeli gönderileri çekiyor​

Durov, "Bu, trilyon dolarlık bir tekelin kendi içeriğinden para kazanmaya çalışan milyonlarca kullanıcı pahasına pazar hakimiyetini nasıl kötüye kullandığının bir başka örneği" diyor. “Apple daha fazla hayali yok etmeden ve daha fazla girişimciyi devlet tarafından alınan KDV'den daha yüksek bir ücretle ezmeden önce AB, Hindistan ve başka yerlerdeki düzenleyicilerin harekete geçmesini umuyorum.”

Bu, Durov ve Apple'ın ilk çarpışması değil. Ağustos ayında Durov, şirket Telegram'ın standart emojileri eğlenceli animasyonlarla süsleyen yeni Telemoji'siyle ilgili sorun çıkardığı için güncellemelerinden birini haftalarca geciktirmekle Apple'ı suçlamıştı. Telegram ayrıca kısa süre önce, kullanıcılara özel özelliklere erişim sağlayan, ancak masaüstü sitesinden satın alırsanız 1 ABD doları indirim sunan 4.99 $ / ay Premium aboneliğini piyasaya sürdü, çünkü Telegram'ın açıkladığı gibi, “ödemeler Apple veya Google'dan ücrete tabi değil. ”

Çarşamba günü Spotify da iPhone üreticisini platformun uygulamasında sesli kitap satmasını zorlaştırdığı için eleştirmişti. Apple'ın daha sonra tamamen reddettiği güncelleme, Spotify'ı sesli kitap satın alımlarını iOS uygulamasından tamamen kaldırmaya zorladı. Meta da ayrıca Apple'ı "dijital ekonomide diğerlerinin altını oymakla" suçladı, çünkü artık bir kullanıcı Facebook veya Instagram'daki gönderilerinin görünürlüğünü "artırmak" için her ödeme yaptığında şirketin Apple'a %30’luk bir ödeme yapması gerekiyor.
 
Üst Alt