• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Guncel Spor Yapmadan Önce Kahve Tüketmenin Etkileri

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sağlık Köşesi kategorisinde Gece Kuşu tarafından oluşturulan Spor Yapmadan Önce Kahve Tüketmenin Etkileri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 807 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sağlık Köşesi
Konu Başlığı Spor Yapmadan Önce Kahve Tüketmenin Etkileri
Konbuyu başlatan Gece Kuşu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dvrzener

Gece Kuşu

Emektar Üye
Katılım
23 Eyl 2020
Mesajlar
1,694
Tepkime puanı
32
Puanları
48

İtibar:

Kafein

Kafein, kakao çekirdekleri, çay yaprakları ve tabii ki kahve çekirdekleri gibi Spor Yapmadan Önce Kahve Tüketmenin Etkileriçeşitli doğal kaynaklar
tarafından üretilen karmaşık bir karbonhidrat molekülüdür. Bu arada kahve çekirdekleri aslında bir meyve değil, bir meyvenin içinde bulunan sert çukur kısmıdır. Kafein, yüksek kalp atış hızı, kan damarlarının genişlemesine, vücut ısısının yükselmesine, daha yüksek oksijen emilimine ve vücutta adrenalin üretimine neden olan bir uyarıcıdır.

Temel olarak, kişinin ruh halini ve enerjisini yükseltir.


İşin püf noktası, kafeinin kan dolaşımına girmesinin yaklaşık otuz dakika sürmesidir. Kahveden bir yudum alındığında, neredeyse anında uyanıklık duygusu vermesi kısmen psikosomatiktir; ancak, gerçek etkilerinin olduğu bir gerçektir. Tüketildikten yaklaşık bir saat sonra en yüksek etkinlik düzeyine ulaşır. Bu, kafeinin çeşitli vücut sistemleri tarafından emildiği ve biyoritimlerin istendiği gibi değiştirildiği zamandır.

Farklı kişilerin kahveye verdiği tepkiler farklıdır. Her kişiye özgü biyokimya, daha güçlü, daha zayıf ve hatta hoş olmayan etkilere neden olabilir. Yarattığı etkiler bazı kişilerde baş ağrısı, titreme, bulantı veya diğer olumsuz etkiler görülebilir. Bazı kişilerde ise pozitif bir doğal enerji ve ruh hali yükselmesi şeklinde görülebilir. Bunun yanında çoğu kişinin kahve içtikten sonra deneyimlediği genellikle ikinci kategoride yani olumludur. Kahvenin içinde elbette sadece kafein yoktur, farklı bileşenlerde bulunmaktadır. İşte kahvenin muhteviyatındaki diğer bileşenler:

Kahvenin Aktif Bileşenleri

Kahve antioksidanlar, riboflavin (B2 vitamini), pantotenik asit (B5 vitamini), manganez, potasyum, magnezyum ve niasin (B3 vitamini) içermektedir. Bunlar insan vücudundaki sağlıklı düzenleyici bileşenlerdir ve karaciğer kanseri ve karaciğer hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilirler. Bunun yanında diyabet gibi sorunların olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir ve hatta kalp sağlığını geliştirebilirler. Bazı çalışmalar, yaşlılarda Alzheimer ve demansın azaltılmasına bile yardımcı olabileceği yönünde bulgular elde etmiştir, ancak bu çalışmalar henüz yeterli değildir ve dolayısıyla daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Öyleyse, kahve doğal olarak uygun miktarlarda alındığında sağlıksız bir içecek değildir, ancak antreman, spor veya herhangi bir egzersiz öncesi içmek ne kadar sağlıdır?

Kahvenin Antrenmana Faydaları

Kahve,
yukarıda anlatıldığı gibi çoğu kişide motivasyonu, ruh halini ve enerjiyi yükseltir. Kahve içen kişi içi, bazı takviyeler veya karbonhidrat yüklemesi ile gelebilecek yağlar veya diğer sorunlar olmadan enerji kaynağı sağlar. Bu, vücudun biraz daha azimli ve daha dayanıklı olmasını sağlar. Ayrıca daha fazla kalori yakılmasına ve daha fazla güçle çalışılmasına olanak tanır. Kahve bir kilo kaybı takviyesi değildir, ancak bir antrenmana katkıda bulunduğu enerji antrenmanı güvenli bir şekilde artırabilir. Böylece kahve dolaylı olarak bir kilo kaybı yardımcısı olabilir. Antrenmandan bir saat önce bir fincan kahve içmek gerçekten yararlı olabilir. Sağladığı vitamin kompleksleri, egzersiz yaparken kendini iyi hissetmeye, ağrıyı azaltmaya ve ruh halini geliştirmeye yardımcı olabilir.

Kahvenin Olumsuz Etkileri

Dünya üzerinde yer alan madde, besin, bitki gibi her şeyin bir faydası olduğu gibi bazı dezavantajları da vardır. Eşdeğer bir değişim kuralı vardır ve bu kahve için de geçerlidir. Mesela kahve dişler için zararlı bir alışkanlıktır, sigara harici lekelere neden olur. Sert ve koyu yapılmış bir kahve sindirim sistemine zarar verebilir. Aşırı tüketildiğinde asit reflü, mide ekşimesi, ishal, aşırı idrara çıkma ve dehidrasyona neden olabilir. Kahve kalp atış hızını artırır ve kan basıncını yükseltir. Bu, mevcut yüksek tansiyonu, ciddi diyabet ve benzeri sorunları olan insanlar için hafif tehlikeli olabilir. Tabii ki, genel olarak kafeinle ilgili en büyük sorun, alışkanlık oluşturabilmesidir.

Kafein, dünyadaki nikotinin (her ne pahasına olursa olsun kaçınılması) yanı sıra, en büyük bağımlılıktır. Nikotin veya diğer çeşitli maddelere bağımlılıktan kesinlikle daha az şiddetli olsa da, hala alınması kolay bir bağımlılıktır ve kişi, ister soda, çay ister kahve olsun, belli bir seviyeye bağımlıdır. Takdire şayan bir hedef olan temiz, tamamen bağımlılık içermeyen bir yaşam tarzı hedefleyenlerin, kahvenin birçok yönden bu hedefe zarar vereceğini bilmeleri gerekir.

Kahvenin Olumsuz Yönleri Nasıl Dengelenebilir?

Bağımlılık niteliği ve kalp hastaları için risklerin yanı sıra, kahvenin olumsuzluklarının çoğu dengelenebilir. Bir antrenmana hazır olduğunda, kahve yanında bol miktarda su, hafif bir meyve veya yumurta akı ile hazırlanmış bir kahvaltısı eşlik ettiğinde bu olumsuz yanları dengelenebilir. Su dehidrasyonu azaltacaktır ve yiyecek vücudun kafeini daha hızlı emmesine ve indükleyebileceği sindirim rahatsızlığını azaltmasına yardımcı olacaktır. Diş lekelenmesini azaltmak için kahve sonrası
beyazlatıcı etkileri yüksek bir diş macunu ile fırçalanmalıdır. Ayrıca fırçalama yapıldığında kahvenin nefese bıraktığı kokudan oldukça etkili bir şekilde kurtulmak mümkün hale gelir.

Özet olarak bakıldığında antremandan önce kahve içmek, daha sıkı, daha dayanıklı ve enerjik bir antreman geçirilmesine yardımcı olabilir. Tabi bu fayda mükemmel düzeyde ve herkeste aynı şekilde etkili olmayabilir. Kahve içmeden de mükemmel bir antreman yapılması mümkündür. Fakat kahve alışkanlığı olan kişiler kafeinin bu olumlu etkilerini antremanın daha sağlıklı geçmesi için kullanabilirler.
 

dvrzener

Üye
Katılım
6 Kas 2020
Mesajlar
13
Tepkime puanı
0
Puanları
1

İtibar:

Kahve enerji kaynağıdır arkadaşlar. Bilirsiniz ki spor için en gerekli şey de ATP yani vücudun ihtiyacı olan enerjidir. Fakat kahve içerken de içtiğimiz kahve türüne dikkat etmemiz gerekir . Benim sizlere tavsiyem çedenek kahvesini içmenizdir. Tat ve enerji bakımından oldukça kıymetli bir kahvedir.
 
Üst Alt