• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Haber Şarj aleti olmadan iPhone satan Apple'a para cezası

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyasından Son Haberler kategorisinde x tarafından oluşturulan Şarj aleti olmadan iPhone satan Apple'a para cezası başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 159 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyasından Son Haberler
Konu Başlığı Şarj aleti olmadan iPhone satan Apple'a para cezası
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

Üye
Katılım
30 Ara 2022
Mesajlar
341
Tepkime puanı
31
Puanları
28

İtibar:

ABD'li teknoloji devi Apple, daha çevreci olduğunu belirterek ürünlerini şarj aleti olmadan satıyor. Bu nedenle kullanıcılarının ayriyeten bir de şarj aleti satın alması gerekiyor. Brezilya'da bir mahkeme söz konusu durumun tüketici kanununu ihlal ettiğine karar vererek, Apple'ın müşterilerine tazminat ödemesine hükmetti.

wYzxVzmq9EmldziS4Rnfhw.jpg


Brezilya'da bir mahkeme, Apple'a akıllı telefonuna şarj cihazı dahil etmediği için bir iPhone müşterisine tazminat olarak bin 75 dolar (yaklaşık 20 bin lira) ödemesini hükmetti.

5-risSF6TUqFN7pU-ajzjA.jpg


Goiânia 6. Hukuk Mahkemesinden yargıç Vanderlei Caires Pinheiro, teknoloji devinin, tüketici kanununun "bağlı satışların" yasak olduğunu belirten 39. maddesine ihlal ettiğini açıkladı.

PTaopY6OxEK98GZJIA_5Fg.jpg


Söz konusu madde bir ürünün satın alınmasının diğerinin çalışması için elzem olduğunu durumuna atıfta bulunuyor.

-g1oS7Ek1UikfUK5eYck0Q.jpg


APPLE'DAN ÇEVRECİ BİR ADIM SAVUNMASI
Bununla birlikte Brezilya'daki iPhone 13'ün fiyatı bin 630 dolardan (yaklaşık 30 bin lira) başlıyor. Apple'ın bu karara itiraz edip etmeyeceği ise henüz bilinmiyor. Ancak, şirket ancak iPhone kullanıcılarının aten geçmişte uygun bir şarj cihazı satın aldığını ve şarj cihazı göndermemenin çevre için olumlu bir adım olduğunu savunuyor.

Diğer taraftan, bu Apple'ın şarj aleti göndermediği için Brezilya’da karşılaştığı ilk ceza değil.

sx5OMxAbk0aImH9G3_vVEg.jpg


GEÇEN YIL 2 MİLYON DOLAR CEZA VERİLDİ
Geçen yıl Mart ayında şirket, uygulama nedeniyle ülkede 2 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. O sırada tüketiciyi koruma derneği Procon, Apple'ı yanıltıcı reklam yapmak, kusurlu ürünler satmak, adil olmayan sözleşme şartlarını sürdürmek ve garantisi devam eden bir ürünü tamir etmemekle suçladı.

AB'DE TEK TİP ŞARJ UYGULAMASI BAŞLIYOR
Öte yandan Avrupa Birliği (AB), akıllı telefon, tablet ve kamera gibi elektronik cihazlarda USB-C şarj girişi kullanılmasının zorunlu olacağı tarihi 28 Aralık 2024 olarak belirledi.

Düzenlemenin özellikle farklı şarj girişi kullanan Apple firmasını etkilemesi bekleniyor.

Apple, akıllı telefonlar, bazı tabletler ve kulaklıklarında lightning adlı farklı bir giriş kullanıyor. Firma, yeni iPad ve dizüstü bilgisayarlarında ise USB-C girişi tercih ediyor.
 
Üst Alt