• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Rfid Etiket Nedir?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Web Site Tanıt kategorisinde aysuyigiter tarafından oluşturulan Rfid Etiket Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,013 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Web Site Tanıt
Konu Başlığı Rfid Etiket Nedir?
Konbuyu başlatan aysuyigiter
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan aysuyigiter
Katılım
27 Mar 2022
Mesajlar
314
Tepkime puanı
7
Puanları
18

İtibar:

Teknoloji çağımızın merkezine yerleşmiş durumda. Yaşamın neredeyse her alanında doğrudan veya dolaylı etkileri ile kendine adaptasyonu da adeta zorunlu kılmakta. Teknolojinin önemli en son kazanımlarından biri de rfid sistemleridir. Böylece rfid nedir soruna yanıt verilmektedir. Açıklaması “radyo frekansı tanımlaması” olan sistem, çoğumuz bilmesek de aslında hepimizin bir şekilde hayatında oldukça etkili durumda. Peki bu nasıl mümkün olur diyenlere ise cevabımız en azından kredi kartı kullanıcısıysanız, işletmeniz personel takibinde bu sistemi seçtiyse bir şekilde bu sistemle iç içe olduğunuzu bilmenizde fayda var. Rfid sistemi, içerisinde rfid okuyucu ve rfid tekstil sistemleri olmak üzere pek çok bileşen içermekte olup biz ise bu yazımızda bu sistemin etiketleri hakkında bilgi sunuyor olacağız.

Rfid etiket üç bileşenden meydana gelmektedir. Bunlar ise yonga, anten ve silikon olarak sıralanmaktadır. Her bileşenin farklı fonksiyonları olup anten ilgili nesneyi radyo frekansı vasıtasıyla okuma işlevini yerine getirmektedir. Etikette yer alan bilgileri depolayan kısım ise yonga olmaktadır. Kaplama (silikon) ise etiketin bir yere sabitlenmesine olanak sağlama amaçlıdır. Etiketler güç kaynakları ile ilgili bağlarına göre de 3’e ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi olan pasif etiket; fiyatı en düşük olanlarıdır ki yapısı içerisinde kendi güç kaynağına sahip değildir. Yarı pasif etiketlerde ise pil desteği ile sinyal bağlantıları sağlanmaktadır. Aktif etiketler ise kendi yapıları içerisinde güç kaynağı bulundurmaları ile diğer iki türden ayrılmaktadırlar.
 
Üst Alt