• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Guncel Resmi Açıklama Geldi: Askerlik İşlemleri Artık e-Devlet Üzerinden Yapılacak

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde O Şimdi Asker! kategorisinde x tarafından oluşturulan Resmi Açıklama Geldi: Askerlik İşlemleri Artık e-Devlet Üzerinden Yapılacak başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 91 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı O Şimdi Asker!
Konu Başlığı Resmi Açıklama Geldi: Askerlik İşlemleri Artık e-Devlet Üzerinden Yapılacak
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

Üye
Katılım
30 Ara 2022
Mesajlar
341
Tepkime puanı
30
Puanları
28

İtibar:

e-Devlet, milyonları ilgilendiren yeni bir karara imza atıyor. Buna göre askerlik işlemleri yakında e-Devlet’ten yapılabilecek.

Resmi Açıklama Geldi: Askerlik İşlemleri Artık e-Devlet Üzerinden Yapılacak!


Askerlik çağı gelmiş olan her erkek, askerlik için başvuru yapar. Bu başvuru ya internetten ya da kurumdan halledilir. Yapılan başvuru neticesinde gerekirse sağlık raporu talep edilir. Ardından kişi, askerliğe elverişli olduğu takdirde askerliğe alınır. Normal şartlarda internet üzerinden askerlik başvurusu yapılıyor. Yapılan başvuru neticesinde de kuruma gidilip bazı işlemlerin tamamlanması gerekiyordu. Yeni düzenleme ile beraber artık daha fazla işlem e-Devlet kapısından halledilebilir olacak.

Askerlik işlemleri e-Devlet’e taşınıyor​

Askerlik işlemlerinin daha kolay hale gelmesi için önemli bir adım atılıyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, bazı önemli duyurular paylaştı. Yapılan duyuruda askerlik ile ilgili çeşitli işlemlerin e-Devlet üzerinden yapılacağı belirtildi. Bunun için “Askerliğim” sayfası kurulacak. Bu sayfa altında askerlikle alakalı çeşitli hizmetlere ulaşılacak.
“Askerliğim” sayfasında yer alacak olan hizmetlerden bazıları şu şekilde:
  • Askerlik yoklaması
  • Celp ve sevk bilgileri
  • Muvazzaflık
  • Yedeklik dönemleri
Yeni geliştirilecek olan sistem ile beraber bu gibi askerlik işlemleri pratikleştirilecek. Hizmetin henüz yayın hayatına girmediğini açıklamak gerekiyor. Ne zaman yayınlanacağı ile ilgili net bir bilgi verilmedi. Yapılan paylaşımda uygulamanın yılın ilk çeyreğinde sunulacağı dile getiriliyor.
post_1673010085_40650773919321.jpg

e-Devlet, hangi askerlik işlemlerine olanak tanıyor?​

e-Devlet, halihazırda birçok askerlik işlemine sahip. Yeni güncelleme, daha düzenli bir sayfa sunacak. Ayrıca yeni hizmetleri de içerisine alacak. Mevcut hizmetlerden birisi askerlik durum belgesi sorgulama. Bu işlem ile beraber vatandaş, kendi askerlik durumu hakkında bilgi sahibi oluyor. Bir diğer hizmet askerlik başvurusu hizmeti. Askerlik hizmetini yerine getirmek isteyenler başvuru yaparak gerekli bilgileri verebilir. Eğer gerekirse sağlık raporu talep edilir. Bu durum süreci biraz uzatsa da bir problem olmadıkça kısa sürede tamamlanır.
e-Devlet kapısında askerlik işlemleri arasında askerlik erteleme de yer alıyor. Askerliğini ertelemek isteyenler, buradan başvuru yaparak erteleme talebinde bulunabiliyor. Ayrıca erteleme iptali için de başvuru ekranı mevcut. Eğer erteleme talebi iptal edilmek isteniyor ise talep buradan kaldırılıyor.
Özetle mevcut olarak pek çok askerlik hizmeti karşımıza çıkıyor. e-Devlet, sunduğu nimetler ile birlikte birçok vatandaşın işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirmekte. Yılın ilk çeyreğinde eklenecek olan hizmetlerle beraber site, daha da gelişecek.

 
Üst Alt