• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Eglence Netflix’e Milyon Dolarlık Tazminat Şoku!

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Netflix kategorisinde x tarafından oluşturulan Netflix’e Milyon Dolarlık Tazminat Şoku! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 448 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Netflix
Konu Başlığı Netflix’e Milyon Dolarlık Tazminat Şoku!
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan barik0134

x

Üye
Katılım
30 Ara 2022
Mesajlar
341
Tepkime puanı
31
Puanları
28

İtibar:

Amerika Yazarlar Birliği (Writers Guild of America) adlı kurum Netflix’e dava açmıştı. Davanın konusu Netflix’in yüzlerce senariste düşük ödeme yaptığı iddiası idi. Netflix, açılan bu davayı kaybetti. Şimdi milyon dolarlık bir tazminat ödemesi söz konusu olacak.

Netflix’e Milyon Dolarlık Tazminat Şoku!


Akış devi Netflix, bugünlerde oldukça zor bir süreci atlatmaya çalışıyor. Netflix bunun öncesinde abone sayısında düşüş yaşamaya başladı. Aynı hesabı birden fazla kişinin ortak olarak kullanması da sıkıntıları arasındaydı. Bu nedenlerden dolayı maddi açıdan oldukça zarara uğradı. Bu sorunlarını çözmeye çalışan şirketin, şimdi yüksek bir tutarda tazminat ödemesi gündemde.
Amerikan Yazarlar Birliği” adlı kurum, bir davada 42 milyon dolar tazminata hak kazandı. Senaristlerin ödemelerine dair uyuşmazlığın konu olduğu davada “Netflix’in 216 filmi” yer alıyor. Ayrıca bu kurum, geç ödeme için de faiz talebinde bulundu.

Faiz de isteniyor​

Netflix

Amerika Yazarlar Birliği açtığı davada, Netflix'i suçladı. Özetle senaristlere ödenmesi gerekenden daha az miktarda ödeme yapmakla itham etti. Sinema gösterim ücretlerinin, belli bir pazardan elde edilen gelirler üzerinden ödendiği biliniyor. Buna göre, Netflix’in bu anlaşmaya uymadığını söyleniyor. Netflix’in, senaristlere filmden elde ettiği kazancın çok daha azını ödediği de söyleniyor.
Başkan Meredith Stiehm’in, birliğin bir notunda bu iddialara ilişkin açıklamaları yer alıyor. Notta Stiehm’in notu şu şekilde;
Netflix, Amerikan Yazarlar Birliği’ni, anlaşma sağladığı standart altı bir formülü kabule zorladı. Ancak, bir duruşmadan sonra aksi yönde bir karar verildi. Bu karara göre, telif hakkının filmin brüt bütçesinden daha yüksek olması gerekiyordu.
Amerikan Yazarlar Birliği, daha öncesinde açtığı bir davayı kazanmış durumda. Dava başrolünde Sandra Bullock’un yer aldığı Bird Box filmine karşı açılmıştı. Mahkeme yargılamasında yargıç, Netflix'in bir senariste önemli ölçüde düşük ödeme yaptığını tespit etti. Ve şirketin senariste kalan parasını ve faiz olarak 1,2 milyon dolar ödemesine karar verdi.
Konuyla ilgili Netflix tarafından henüz herhangi bir açıklama gelmedi. Amerikan Yazarlar Birliği, Netflix’i anlaşmaları aleyhe ihlal eden bir şirket olarak nitelendirdi. Ayrıca “Bird Box” filmi hakkında verilen kararın sadece bu filmi etkilemeyeceği düşünülüyor. Bu kararın daha birçok filmi de etkilemesi bekleniyor. İlgili kararda yargıç, orijinal Netflix içeriklerinin senaristlerine daha yüksek ödeme yapılması gerektiğine karar verdi. Ödemenin platformun elde ettiği kazanç ile orantılı olacak şekilde olmasına hükmetti.

Netflix’i zor günler bekliyor​

Netflix

Netflix son dönemlerde abone sayısındaki düşüşle gündemde idi. Netflix'in reklam içeriklerine daha fazla ağırlık vermesi bekleniyordu. Bu sayede de nispeten daha uygun fiyatlı bir abonelik ücretlendirmesi başlatacağı söyleniyordu. Yeni abonelik planının halihazırda birkaç ülkede test edildiği de iddialar arasında.
Uğradığı zararların üstüne, bir de tazminat şoku yaşayan Netflix’in akıbeti merak ediliyor. Kimi kullanıcılara göre, yeni yaptığı abonelik planlaması ile Netflix’in abone sayısının yeniden artacak. Kimileri ise reklamlara ağırlık verilmesinin izleyicinin konforunu düşüreceğini düşünüyor. Bu sebeple Netflix’in bu planla tepki çekeceği de düşünülmekte.

Netflix’in güncel abone planlamaları​

PlanlarAylık ücretAynı anda izlenebilecek ekran sayısıİçerik indirilebilecek cihaz sayısıSınırsız dizi ve film izleme hakkıDizüstü bilgisayar, televizyon, telefon veya tablette izleyebilme imkanıHD ve Ultra HD seçeneği
Temel Plan37,99 TL 11VarVarYok
Standart Plan57,99 TL22VarVarSadece HD
Özel Plan77,9944VarVarİkisi de var

 

barik0134

Üye
Katılım
12 Şub 2023
Mesajlar
5
Tepkime puanı
0
Puanları
1

İtibar:

Normalde Netflixin çok bir ömrü olmayacak artık olamayacak ama ilk çıkan her zaman orijinal görünür ve sonrasındakiler de çakması göründüğü için şu anda kaymağı hala netflix toparlıyor. Mesela baktığımızda disney geldi hulu yu hiç devreye katmadan. Amazon geldi ama türkiye ye gelmesiyle türkiye içindeki yapıtların platform değiştirmesi (telif hakları devri) vs bir rekabeti yaşattı. Amazon diyoruz bir kaç dizisi var LOTR gibi lakin içerik çok az, Disney... kabak tadı vermişler modunda bir starwars bir de çizgi serileri vs! Yani var olanı ekliyorlar ama yeni üretkenlik yok. Önceden HBO vardı içerik üretirdi özel filmler çekerdi diziler yapardı hemde ne kalitede... HBO hala var ama rekabet ?
 
Üst Alt