• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Haber Mercedes-Benz Şarj Ağı Kuracak: Atılacak Adımlar Neler?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Otomobil Haberleri kategorisinde x tarafından oluşturulan Mercedes-Benz Şarj Ağı Kuracak: Atılacak Adımlar Neler? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 188 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Otomobil Haberleri
Konu Başlığı Mercedes-Benz Şarj Ağı Kuracak: Atılacak Adımlar Neler?
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

Üye
Katılım
30 Ara 2022
Mesajlar
341
Tepkime puanı
31
Puanları
28

İtibar:

Mercedes-Benz küresel bir şarj ağı kurma kararı aldı. Firma, aldığı bu kararla beraber dünya genelinde etkili olmayı hedefliyor.

Mercedes-Benz Şarj Ağı Kuracak: Atılacak Adımlar Neler?


CES 2023 etkinliği, teknoloji tutkunlarının yer aldığı bir fuar. Bu etkinlikte pek çok otomotiv markası yer aldı. Her bir marka çeşit çeşit yeniliklerle karşımıza geldi. Bu markalardan birisi de Mercedes-Benz olmakta. Kendisi, büyük bir hedefin peşinde olduğunu açıkladı. Eğer bu hedeflere ulaşılırsa gelecekte farklı bir dünya bizi bekliyor olacak.

Mercedes-Benz şarj ağı ile küreselleşmeyi hedefliyor​

Mercedes-Benz, şarj istasyonları kurma fikrinin bulunduğunu duyurdu. Bu fikrin birkaç ülkeyle sınırlı olmayacağını söyleyen marka, dünya geneline yayacağını açıklıyor. Küresel bir şarj ağı olacak bu sistem, elektrikli araçlar için geliştirilecek. Şarj istasyonunu, 350 kW seviyesine kadar hızlı şarj imkanına yer verecek. Bu sayede araçların kısa sürede şarj edilmesi mümkün olacak.

MN8 Energy ve Chargepoint desteğiyle geliştirilecek istasyonlar, ilk önce Kuzey Amerika’ya yayılacak. Ardından birçok ülkede faaliyetlerine başlayacak. Bu istasyonların şehir ve büyük kasabalarda yer alacağı belirtilmekte. Ayrıca istasyonların bayilere yakın alanlarda olacağı da paylaşılan bir diğer bilgi. Bu yerlerin bayiler dışında büyük perakende satış yerlerine de yakın olacağı açıklanıyor. Sürücüler, bu alanlara gelerek birkaç dakika içerisinde aracını şarj edebiliyor olacak.
post_1673272286_24769247474074.jpg

Mercedes-Benz şarj ağı ile 10.000’in üzerinde istasyon kurmayı hedefliyor. Hedef her ne kadar 10.000 olsa da hedefin çeyreğine 2027’de varılması planlanıyor. Buna ek olarak firmanın istasyonlar için güneş panelleri kullanacağı açıklanıyor. İstasyonların bir diğer özelliği ön rezervasyon sistemi olacak. Bu sayede sıra beklememek için randevu alınabilecek.

Kaza oranının sıfıra düşürülmesi hedefleniyor​

Markanın en büyük hedeflerinden birisi de Vision Zero projesi. Yani kazaların sıfıra yakın seviyeye inmesi. Vision Zero, gelecekte mümkün olması beklenen bir teknoloji. Bu teknolojiye göre trafikte hiç kaza olmayacak. Bunun için akıllı sistemlerden yararlanılacak. Araçların akıllı hale gelmesi ve güvenli olması örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca otonom araçların gelişmesi de Vision Zero’ya destek sağlıyor.
post_1673272289_70260978491951.jpg

Özet geçmek gerekirse şirket, gelecekte kaza oranını sıfıra indirmek istiyor. Kazaların çoğu insan hatalarından kaynaklanıyor. Yapay zeka sayesinde bu durum mümkün hale gelecek. Mercedes-Benz, 2050 yılına kadar bu hedefe varmayı amaçlıyor.

 
Üst Alt