• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Haber Megalodon Köpek Balığının Tarihin En Büyük Balığı Olduğu Nihayet Doğrulandı

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyasından Son Haberler kategorisinde Gece Kuşu tarafından oluşturulan Megalodon Köpek Balığının Tarihin En Büyük Balığı Olduğu Nihayet Doğrulandı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 374 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyasından Son Haberler
Konu Başlığı Megalodon Köpek Balığının Tarihin En Büyük Balığı Olduğu Nihayet Doğrulandı
Konbuyu başlatan Gece Kuşu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gece Kuşu

Gece Kuşu

Emektar Üye
Katılım
23 Eyl 2020
Mesajlar
1,694
Tepkime puanı
32
Puanları
48

İtibar:

Yeni bir araştırmaya göre megalodon köpek balıklarının boyları 15 metreyi buluyordu ve tarihin bilinen en büyük köpek balığı türüydü. Ancak megalodonun soyunun tükenmesiyle en büyük balık türü balina köpek balıkları oldu.

Boyları 10 metreye kadar ulaşan balina köpek balıkları, varlığını sürdüren en büyük balık türü olarak bilinmektedir. Ancak yeni bir araştırma, balina köpek balıklarının her zaman en büyük balık türü olmadığını nihayet doğruladı.

Historical Biology adlı dergiye yayınlanan araştırma, deniz temalı korku/gerilim filmlerinin en popüler unsurlarından olan ancak gerçekte soyu çoktan tükenmiş otodus megalodon ya da megatooth köpek balıklarının boylarının 15 metreye ulaştığını doğruladı.Megalodonların gerçek boylarını ortaya çıkarmak için nesli tükenen köpek balığına ait kalıntıları, günümüzde varlığını sürdürmekte olan lamniformlardan (dik burunlular) alınan örneklerle karşılaştıran bilim insanları, bu sayede devasa köpek balıklarının boylarını ortaya çıkarmış oldular.

ABD’nin Chicago kentindeki DePaul Üniversitesi'nden paleobiyolog Kenshu Shimada, megalodon köpek balıklarının da içinde yer aldığı lamniformların dinozor çağından bu yana okyanusların en ünlü avcıları olduğunu ifade ederken, bu nedenle günümüz deniz ekosisteminin oluşmasında büyük öneme sahip olduklarını ifade etti.

cbfa3a85f492edd1b338814698771c1597279989.jpeg

William Paterson Üniversitesi'nden çevre bilimi profesörleri Michael Griffiths ve Martin Becker ise araştırmalarının megalodonun boyuna dair somut bir kanıt ortaya koyduğunu ifade ederken, megalodonun okyanuslardaki ekosistemin nasıl değişim geçirdiğine dair önemli veriler sunabileceğini ifade etti.

Not: Bazılarınız, boyları 30 metreyi bulan mavi balinaların, balina köpek balıklarından daha büyük oldukları için en büyük balık türü olduğunu düşünebilirler. Ancak balinalar birer balık değil memeli oldukları için dünyanın en büyük 'balık' türü balina köpek balıklarıdır.
 
Üst Alt