• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Bilgisayar Mavi Ekran Hatası Neden Olur? Nasıl Çözülür? Mavi Ekran Hatası Neden Olur?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Mavi Ekran Hataları kategorisinde x tarafından oluşturulan Mavi Ekran Hatası Neden Olur? Nasıl Çözülür?\nMavi Ekran Hatası Neden Olur? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 303 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Mavi Ekran Hataları
Konu Başlığı Mavi Ekran Hatası Neden Olur? Nasıl Çözülür?\nMavi Ekran Hatası Neden Olur?
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

Üye

İtibar:

Merhaba bu makalemizde Windows işletim sistemimiz bir anda durup mavi ekran verdiğinde ve belli bir süre sonra kapandığında ne yapmamız gerektiği ile ilgili bilgileri paylaşacağız. Oyun oynarken veya yazı yazarken veya bilgisayarı hiç yormayan bir işlem olmakla birlikte film seyrederken anlamsız bir şekilde Windows işletim sisteminin donması ve ardından mavi ekran vererek bilgisayarımızın bir anda tabiri caizse çakılıp kalması neden olduğunu araştıracağız. Genellikle “a problem has been detected and windows has been shut down to prevent damageto your computer” ibaresi ile donmaktadır. Bazende “page found in nonpaged area” hatası ile olmaktadır.

Mavi ekran hatası neden olur
Mavi ekran hatası çözümü ve neden olur
Bunu iki başlık altında değerlendireceğiz. Öncelikle bu sorunun nereden kaynaklandığını anlatıp sonrasında ise bu sorunun nasıl çözümleneceğini buradan sizlerle paylaşacağız. Windows işletim sisteminin mavi ekrana düşmesi ve mavi ekranda birlikte bilgisayarın kilitlenmesi genellikle 3 sebepten dolayı olmaktadır. Bu sorunların başlıca sebeplerini aşağıda sıralayacağız.

Mavi Ekran Hatası Neden Olur?​

Bilgisayarımıza takılı olan ram parçasından kaynaklanmaktadır. Yani bu demektir ki donanımsal bir sorundan dolayı ram arızasından dolayı bilgisayarımız mavi ekranda düşer ve donanım çakışması ile beraberinde yazılım çakışması meydana gelir. Bu şekilde çözümlenemeyen bir durumda Windows işletim sistemi kilitlenir işlevsiz hale gelir. Dolayısıyla ram sorununu ortadan kaldırmadığımız müddetçe bu sorun da devam edecektir.

Bilgisayarın mavi ekran vermesinin diğer bir sebebi ise en önemli hususlardan bir tanesi bilgisayarımızda takılı olan hard diskin tüm yazılımlarını üzerinde bulundura dosya sistemidir. Genellikle Windows işletim sistemlerindeki dosya sistemi NTFS olarak adlandırılmaktadır. Bundan yaklaşık 10 – 15 sene önce fat32 dosya sistemi kullanılmakta ve bu dosya sistemi çok zayıf olduğu için Microsoft Windows NTFS dosya sistemini oluşturmuştur. Sonrasında ise dosya sistemini daha sağlıklı bir hale getirmeyi başarmıştır.

Fakat ne kadar sağlıklı hale getirirse getirsin belli bir süre sonra Windows işletim sistemi bu dosya sistemi üzerinde de çalışmayı bazen durdurabilir. Netice itibariyle dosya sisteminiz eğer sağlıklı NTFS bir sistem olmadığını düşünüyorsanız o zaman kesinlikle Windows işletim sisteminden kaynaklanan dosya sistemi hatası mavi ekrana sebep olmaktadır.

İşletim sisteminin mavi ekrana düşmesi diğer bir sebebi ise kurmuş olduğunuz bir yazılımın başka bir yazılım ile çatışmasından kaynaklanır. Yani mavi ekrana düşmesi sizin bilgisayarınızda daha önce çalışan aktif bir yazılımın, yeni kurmuş olduğunuz bir yazılımda çakışması neticesinde sistem mavi ekran hatasını düşer. Bunun da ortadan kaldırılmasını biraz sonra anlatacağız.

Mavi Ekran Hatası Nasıl Çözümlenir?​

Bilgisayar tamircileri bir arızaya bakarken bunun yazılımsal bir arızamı yoksa donanımsal bir sorun mu olduğunu anlatıktan sonra çözüm aşamasına geçmekteler. Bu tüm bilgisayar teknik servis firmasının yapmış olduğu temel yöntemdir. Mavi ekran hatasında da önce sorunun yazılımsal mı yoksa donanımsal bir sorun mu olduğu anlaşılması öncelikli yapmamız gereken bir işlemdir.

Şimdi gelelim bu sorunların nasıl çözüleceğine. Öncelikle ram hatası bilgisayarımıza donanımsal bir hata olduğu için bunu kesinlikle yazılımsal bir şekilde çözümlememiz mümkün değildir. Bunun ortadan kaldırılması için bilgisayarda takılı olan ram belleklerin sökülmesi ve yenilenlerin takılması gerekmektedir. Eğer ekonomik olarak müsait değilseniz o zaman size bir tüyo vermek istiyorum. Ram leri sökün daha sonra ram bacaklarını silgi ile temizleyin ve tertemiz bir şekilde ramleri tekrar bilgisayara montaj yapın.

Format Atarak Mavi Ekran Hatası Düzelir mi?​

Bilgisayarı çalıştırdığınızda sıfır almış gibi ram bellekleri kullanabileceksiniz. Bu bir alternatif. İkinci alternatif NTFS dosya sistemi idi ki bu check disc yaparak ancak ortadan kaldırılabilir. Check disk ile ilgili makaleler de bulabilirsiniz eğer check disk yaptıktan sonra bilgisayarınızın mavi ekran sorunu çözülmediyse o zaman tek çare format atmaktır. Format atmak ile alakalı da aşağıdaki makale inceleyebilirsiniz. Son alternatif ise bilgisayarınızda kurulu olan bir yazılımın, yeni kurmuş olduğunuz yazılım ile çatışması olabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için uyumlu olan yazılımı kurmanız ve önceki yazılımı kaldırmanız gerekmektedir. Dolayısıyla bu üç alternatifi gözden geçirdikten sonra bilgisayarınızdaki mavi ekran hatası ortadan kalkacaktır.

• Mavi ekran hatası neden olur nasıl çözümlenir
  • Mavi ekran hatası neden olur nasıl çözümlenir ile ilgili aramalar
  • Mavi ekran Windows 10
  • Mavi ekran hatası çözümü Windows 7
  • Mavi ekran hatası Windows 7 64 bit
  • Bilgisayar mavi ekran hatası verip reset atıyor
  • Bilgisayar mavi ekran verdi açılmıyor
  • Laptop mavi ekran verdi açılmıyor
  • Sürekli mavi ekran hatası alıyorum
  • Mavi ekran hatası lg g3
  • Mavi ekran hatası! Neden olur? Çözümü nedir?
  • Mavi ekran hatası nasıl çözülür?
  • Mavi ekran hatası ve çözümü nasıl yapılır?
  • [çözüldü] mavi ekran hataları nasıl çözülür?
  • Mavi ekran hatası çözümü
  • Windows 7’de durdurma (mavi ekran) hatalarının çözülmesi
  • Windows 10’da mavi ekran hatası nasıl çözülür
  • Mavi ekran hatası neden olur
  • Mavi ekran hatası neden olur, nasıl çözümlenir

Üst Alt