• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Bilgi Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Web 2.0 kategorisinde xdxpx tarafından oluşturulan Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 25 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Web 2.0
Konu Başlığı Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?
Konbuyu başlatan xdxpx
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan xdxpx

xdxpx

ZF Teknik Sorumlu
Teknik Admin
Katılım
29 Ara 2022
Mesajlar
320
Tepkime puanı
26
Puanları
28

İtibar:

Web sitesi içeriklerinin en önemli kısmı olan makalelerin, yani yazılı içeriklerin kaliteli olması sitenizin arama motorlarında yükselmesi ve çok sayıda ziyaretçi tarafından süreklilik sağlanacak şekilde ziyaret edilmesi açısından önemlidir.

Web sitesi içeriği oluşturmak adına yazarlık yapan çok sayıda kişi bulunmaktadır. Bu iş git gide daha popüler olmaya başlamış olsa da makale yazarlığının herkes tarafından yapılamayacağı bir gerçektir.

Yetenek İsteyen Bir İş

Makale yazarlığı, kompozisyon oluşturma bir yazı içinde konu bütünlüğü sağlama ve doyurucu içerik oluşturabilme adına belli bir seviyede yetenek istemektedir. Bu noktada yazarın okuma ve yazma konusunda kendini ne kadar geliştirdiği önemli olmaktadır. Kendine bu yeteneği kazandırmış olan yazarların, araştırma konusundaki hevesleri de oldukça önemlidir. Makale yazarken dikkat edilecek konuların başında içeriği zengin, konu tekrarı yapılmayan yazılar üretmektir.

Asıl Amacına Dikkat

Makaleler herhangi bir konunun ispatlanması amacıyla yazılan yazılardır. Dolayısıyla hangi konuda yazarsanız yazın az ya da çok, ispat amacı taşıyor olmanız gerekir. İspat amacının tüm yazıya yansıtılması ve okuyucuya belirgin bir şekilde hissettirilmesi doğru olmaz. Bu sebeple makale yazarken bu konudaki dengeyi iyi ayarlamanız gerekir.

Anlatım Bozukluğu Bilginiz Yeterli mi?

Web sitesi içeriği olarak yazılan makalelerin bir dille zenginleştirilmesi yazının etkileyiciliğini artırır. Bu dili cümlenin anlamını bozmadan kullanabilmek ise ayrı bir beceri ister. Akıcı makalelerin yazımı, cümlelerin özne ya da nesne konusunda eksik olmaması ile ilgilidir. Bunun yanında özne ve fiil uyumu ya da nesne ve fiil uyumu hakkında bilgi sahibi olmanız göze batacak kadar kötü ve anlamsız cümleler kurmanızı engeller.

Noktalama Ve İmlayı Doğru Kullanmak

Makale yazarken dikkat edilecek konuların başında gelen noktalama ve imla konusu ne yazık ki dikkate değer görülen bir konu olmamaktadır. Oysaki cümlelerdeki vurgular tamamen noktala işaretlerinin kullanımı ile ilgilidir. Düzgün bir imla ise okuyucunun beğenisini ve yazarın kalitesini kanıtlar.

Konu Tekrarı Yapılmamalı

Yazılı içerik oluşturmanın püf noktalarından bir tanesi de bir meseleyi aynı yazı içinde çok kere tekrar etmemektir. Bir ayrıntı yazı içinde en açıklayıcı şekilde bir kez verilmeli ve ona bir daha değinilmemelidir. Bunun yanında ayrıntıların ve konuların birbirlerine anlamsız olmayacak şekilde bağlanması gerekmektedir.

Anahtar Kelime Problemi

Seo uyumlu makale yazımı makale yazarlarının büyük bir çoğunluğunun ne olduğunu tam olarak bilmeden yaptıkları yazımlar olmaktadır. Temel olarak Seo uyumlu makale yazımında, anahtar kelimelerin belli oranlarda yazı içinde geçmesi, başlığın anahtar kelime içermesi, gibi konular yer almaktadır. Ancak kısacık bir yazıya çoğu kez okuyucuya bilgi vermek adına değil de siteyi bir yerlerde yükseltmek adına konulan çok sayıda anahtar kelime ile hazırlanmış makalelerde ne okunabilirlik ne de buna yönelik bir amaç bulunmamaktadır. Dolayısıyla anahtar kelime olayının fazlaca abartıldığını söyleyebilmek mümkündür.
 
Üst Alt