• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Bilgisayar Linux ve Windows Hosting Arasındaki Farklar Nelerdir?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İşletim Sistemleri kategorisinde Php tarafından oluşturulan Linux ve Windows Hosting Arasındaki Farklar Nelerdir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 457 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İşletim Sistemleri
Konu Başlığı Linux ve Windows Hosting Arasındaki Farklar Nelerdir?
Konbuyu başlatan Php
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Php

Php

ZF Genel Sorumlusu
Üye
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
230
Tepkime puanı
12
Puanları
18
Web sitesi
www.zirvechat.com.tr
Cinsiyet
vtEvVy
Memleket
35 İZMİR
Takım
Beşiktaş

İtibar:

İnternet sitesi hazırlamak için hangi hostingi kullanacağınızı bilmiyorsanız ya da hangisinin daha iyi olacağına karar veremediyseniz işte bu yazı tam size göre! Bu ipucumuzda Windows ve Linux hosting arasındaki farkları açıkladık.

Linux ve Windows Hosting Arasındaki Farklar Nelerdir?


Linux ve Windows hosting arasındaki farklar yazılım alanında çalışanların ve web sitesi hazırlayanların merak ettiği bir konudur. Gerek güvenlik konusunda gerekse sitenin akışı esnasında oluşacak olan aksaklıklara fırsat vermeden iyi bir sistemin hazırlanması gerekir. Böylece dijital bir dünyada varlık talep edilebilir.
Web hosting paketi satın alma sürecini başlattığınızda sadece web siteniz için hosting paketi türünü değil, (bazı durumlarda) altyapıyı da seçmelisiniz. Yani bir Linux veya Windows sunucusunu seçmeniz gerekecektir. Hosting için Linux mu Windows mu? WordPress için Linux mu Windows mu?
Bu ipucumuzda bunun gibi birçok sorulara cevap bularak bu süreci devam ettirirsiniz. Böylece sitenizi kurabileceğiniz, eklentiler ekleyebileceğiniz ve yönetim kabiliyetinizle en üst seviyede verim alabileceğiniz bir ortama erişmiş olursunuz.

Linux ve Windows hosting arasındaki farklar nelerdir?​

Windows hosting, sunucunuza erişmek ve yönetmek oldukça kolaydır. Ancak, doğrudan Linux işletim sistemi ile etkileşim kurmak, komut satırını nasıl kullanacağınızı öğrenmenizi gerektirecektir. Bunu sizin için yapacak bir Linux yöneticiniz yoksa işler zorlaşır. Çünkü birden fazla yazılım parçasını komut satırı aracılığıyla entegre etmeyi öğrenmek, yeni başlayanlar için zordur. Bununla mücadele etmek ve işletim sistemi ile etkileşim kurmak için cPanel gibi birçok GUI (Grafik Kullanıcı Arayüzü) arasından seçim yapılır. Linux ile Windows hosting arasındaki farklar tabloda gösterilmiştir:
WindowsLinux
Sunucu yönetimi kolaydırSunucu yönetimi zordur
Güvenliği tam sağlamak zordurGüvenliği sağlamak kolaydır
Sürekli güncelleme alırGüncellemeler sık olmaz
Plesk ile yönetilmektedirCpanel ve DirectAdmin ile yönetilir
Lisans gibi maliyetleri vardırMaliyet yoktur
Aracı programlar ile uyumludurHer program çalışmaz
ASP temellidirPHP temellidir
Arayüzü tanıdık gelecektirArayüzü karmaşık olabilir

Maliyet​

Açık kaynaklı bir platform olan Linux ücretsizdir. Bu nedenle, web hosting sağlayıcıları tarafından sunulan Linux hosting, Windows'tan daha ekonomiktir. Bununla birlikte hem Linux hem de Windows sunucularının eşit olarak eşleştiği alanlar vardır.
Bir Linux hosting paketi büyük bir kullanıma hazır, ücretsiz, açık kaynak uygulama stoğuna erişmek isteyen kişilere uygundur. Windows hosting paketi ise daha karmaşık web siteleri oluşturmak isteyenler için uygundur. Genellikle bir Windows sunucusuna daha uygun olan Perl, ASP, PHP vb. dillere ihtiyaç duyar.
Artık Linux ve Windows hosting arasındaki farkı detaylandırdığımıza göre her ikisinin de avantajları ve dezavantajları olduğu açıktır. Seçiminiz gerçekten sahip olduğunuz gereksinimlerin türüne bağlıdır. Bununla birlikte, son yıllarda bulutun yükselişiyle birlikte işler değişti. Web geliştiricileri, altyapıya ve oluşturmak istedikleri uygulamalara daha fazla odaklanmaktan uzaklaşıyor. İşletim sisteminin türü gelecekte önemini yitirebilir. Örneğin Microsoft, Windows sunucularını zorlamak yerine bulut teklifi Microsoft Azure'a giderek daha fazla odaklanıyor.

Web hosting ve kullanım amaçları

post_1667423525_98414229594186.jpg

Temel bilgilere zaten aşinaysanız ve Linux'u nasıl yöneteceğinizi öğrenmek istiyorsanız işler çok kolay. Bunun için Cloud Academy'nin orta düzey Linux Sunucusu Profesyonel Öğrenme Yolu'na göz atabilirsiniz. Windows, kar amacı gütmeyen bir şirket olan Microsoft tarafından satılırken, Linux açık kaynaklıdır. Bu, Windows sunucuları çalıştıran hosting şirketlerinin bir lisans için ödeme yapması gerektiği anlamına gelir. Hosting şirketi, daha sonra bu maliyeti size yansıtır. Böylece Windows hosting işlemi, Linux'tan biraz daha pahalı hale gelir. Linux ise tamamen açık kaynaklıdır ve ücretsizdir.
2020 itibariyle, internetteki tüm web sitelerinin %71'inden fazlası bir Unix sistemi üzerinde çalışmaktadır. Unix'in açık kaynaklı bir sürümü olan Linux, Unix kullanan tüm web sitelerinin %42,8'i tarafından kullanılmaktadır. Tüm web sitelerinin %33'ü büyük Linux dağıtımlarından birinde çalışır. BSD, Darwin, Solaris ve Minix gibi diğer Unix sistemleri tüm web sitelerinin yalnızca %0,1'ine hizmet eder.

Linux ve Windows yazılım temelleri​

post_1667421412_24148102823867.jpg

Linux'u kişisel bir işletim sistemi olarak kullanmanın aksine, Linux hostingi kullanmak için programcı olmaya gerek yoktur. Kişisel bir web sitesi oluşturmak, WordPress'te bir web sitesi oluşturmak ve yayınlamak kadar basittir. Doğal olarak, birçok kişi bunu yaptı ve Linux'ta barındırılan çok sayıda web sitesiyle sonuçlandı. Doğrudan WordPress'te bir web sitesi hostingi bile Linux CPanel'in çok sezgisel bir yazılım parçasıdır. Teknoloji, şimdiye kadar Linux ve Windows hosting arasındaki en önemli farktır. Bunun nedenleri şunlardır:
  • Windows, verileri çalıştırmak ve yönetmek için belirli Microsoft yazılımlarını kullanır.
  • Linux, özel yazılım kullanır ve çoğu programlama dilini destekler.
  • Windows, MSSQL aracılığı ile hizmet sunar.
  • Linux, MySQL temelini kullanır.
Bunlar çok yaygın teknolojiler değildir. Çoğu yeni başlayan programcının bunlara hakim olmak için belirli bir zaman harcaması gerekir. Windows Server Datacenter ve MSSQL, çoğunlukla büyük şirketlerde özel sunucular geliştirmek için kullanılır. Bunlardan birinde iş arıyorsanız Windows hosting iyi bir fikir olacaktır.
Gelecekteki işiniz veya web sitesindeki uygulamaları çalıştırmak için MSSQL veya ASP.NET'e ihtiyacınız varsa yine Windows'u seçmelisiniz. Diğer birçok durumda, Linux ihtiyaçlarınıza gayet iyi hizmet eder. MySQL, en popüler veri yönetim sistemidir ve birçok destekleyici yazılıma da sahiptir.
PHP, Perl ve Python'u destekler. Bu da onu birçok geçmişe sahip geliştiriciler için erişilebilir kılar. Kendi başınıza bir Linux hosting yapılandırmayı planlıyorsanız, Apache veya NGINX'e aşina olmanız gerekir. Normal bir kullanıcıysanız ve hostingi kendi başınıza yapılandırmanız gerekmiyorsa Linux kullanımı, en kolay sistemlerdendir. Herhangi bir sorun yaşarsanız, cPanel'in her yönünü kapsayan binlerce kılavuz da vardır. Linux ve Windows hosting arasındaki son önemli fark, onu özelleştirme potansiyelidir. Linux, burada da liderdir.

Yeni başlayanlara​

post_1667423559_41561102113848.jpg

Sıfırdan sunucu kurup onlar üzerinden işlem yapmak isteyenler için adım adım şu yollar gösterilebilir.
  • Eğer bir sunucunuz varsa, oraya herhangi bir Linux dağıtımını yükleyebilirsiniz. Windows ile yalnızca Windows Server Datacenter'ın lisanslı bir sürümünü edinebilirsiniz.
  • Linux hosting ile kurulumlara yeni başlayacak birisi için sunucularını daha etkili hale getirmek için harika bir fırsat. Linux hostingde daha kolay ve öznel davranacakları bir katman vardır.
  • WordPress, Drupal ve Joomla gibi popüler web sitesi oluşturucu platformlarının tümü Linux için oluşturulmuştur.
  • Windows sunucularında da çalışabilirler. Ancak bunu başarmak için biraz uğraşmak gerekir. Bir web sitesini veya sunucuyu özelleştirmek için birçok açık kaynaklı uygulama, ASP.NET'i de desteklemeyebilir. Bu da Linux'u daha iyi bir seçenek haline getirir.
  • Bir geliştiriciyseniz, biraz daha karmaşık hale gelir. Kurumsal bir geçmişe sahip geliştiriciler için Windows kullanmak daha mantıklı olacaktır. Çünkü birçok şirket, dahili sunucular için bunu kullanır. Bir şirkette çalışmak isteyenler için MSSQL üzerinde bir sunucu çalıştırmak, harika bir uygulama olacaktır. Aynı durum, ASP.NET'e zaten aşina olan veya gelecek için daha fazla bilgi edinmek isteyenler için de geçerlidir.


Kaynak:
 
Üst Alt