• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Bilgisayar Kritik Sorun Tespit Edildi: Radeon RX 7900 XTX Kartları Soğutmuyor!

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Ekran Kartı kategorisinde x tarafından oluşturulan Kritik Sorun Tespit Edildi: Radeon RX 7900 XTX Kartları Soğutmuyor! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 246 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Ekran Kartı
Konu Başlığı Kritik Sorun Tespit Edildi: Radeon RX 7900 XTX Kartları Soğutmuyor!
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

Üye
Katılım
30 Ara 2022
Mesajlar
341
Tepkime puanı
31
Puanları
28

İtibar:

AMD Radeon RX 7900 XTX ekran kartlarında kritik bir sorun keşfedildi. Probleme göre ekran kartlarında soğutma sorunu mevcut.

Kritik Sorun Tespit Edildi: Radeon RX 7900 XTX Kartları Soğutmuyor!


AMD, yıl içerisinde sunduğu çeşitli ekran kartları ile kendini gösteren bir marka. Bu yıl yeni ekran kartlarına yer veren firma, ciddi sorunlara yol açtı. Yaşanan sorunlar arasında özellikle RX 7900 XTX, sıcaklık sorunu ile boğuşuyor. 13 Aralık’ta piyasaya sunulan kart için bazı testler yapıldı.

Radeon RX 7900 XTX kartları çok ısınıyor​

AMD’nin en güçlü ekran kartı RX 7900 XTX, geçtiğimiz ay çıktı. Çıkmasıyla beraber heyecanlı birçok müşteri, ekran kartını satın aldı. Ekran kartının alınmasıyla birlikte bazı sorunlar da baş göstermeye başladı. Bu sorunlardan birisi de kritik seviyede yer alan sıcaklık problemi. Yakın zamanda birçok kullanıcı, aşırı sıcaklık artışı ile ilgili AMD’ye raporlar yollamıştı. Birden fazla kullanıcının sorunu yaşamasıyla beraber ekran kartı üzerinde çeşitli testler uygulandı.
post_1672826762_401489784294.jpg

Ekran kartının soğutmasının çalışmadığı tespit edildi​

Uygulanan testlere göre sorunun tasarımsal olduğu düşünülmekte. Radeon RX 7900 XTX kartı, güçlü bir model. Güçlü olmasıyla beraber sıcaklık sorununu da beraberinde getiriyor. Buna göre ekran kartında 4K render yapıldığında sıcaklık hemen 110 dereceye ulaşıyor. Test, buna ek olarak birkaç ekran kartında daha denendi. Yine aynı probleme rastlandı. Yani sorun üretim kaynaklı gibi görünüyor.
Yaşanan problem için uygulanan bir diğer test ise ekran kartı pozisyonu. Buna göre kart bu sefer yatay yerine dikey olarak yerleştirildi. Bu şekilde uygulanan testlerde ekran kartı, 75 dereceye kadar ulaştı. Yani ciddi bir ısınma problemi ile karşılaşılmadı. Bu doğrultuda kusurun tasarımsal olduğu açıklanıyor.
Ekran kartlarında soğutma amaçlı iyi bir hava sirkülasyonu sağlanması gerekir. Fanlarla beraber bu olanağın kaliteli bir şekilde uygulanması büyük bir mesele. Eğer işlemler doğru bir şekilde yapılmazsa bunun sonucunda ekran kartı ısınmaya başlar. AMD’nin ekran kartında da böyle bir kusurun yer aldığı düşünülen bir durum.
post_1672826765_38503579209535.jpg

Şirket, ekran kartlarını piyasadan toplayabilir!​

AMD, Radeon RX 7900 XTX ile ilgili bir açıklamaya yer verdi. Bu açıklamaya göre sorun ile karşılaşan kullanıcıların kendileriyle iletişime geçmesi istendi. Henüz bununla ilgili ne yapılacağı bilinmiyor. Şirket, olayla alakalı bir plan hazırlığında olduğunu ifade etti. Yakında RX 7900 XTX kartları için uygulanacak olan plan açıklanacak.
Bazı tahminlere göre firmanın ekran kartlarını toplayacağı konuşuluyor. Ayrıca müşterilerde bulunan kartlar da alınacak. Bunun yerine düzeltilmiş bir model sunulacak. Bu tahminin tutup tutmayacağı önümüzdeki dönemlerde belli olacak.

 
Üst Alt