• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Kral Charles'ın tartışma yaratan yeni portresine saldırı

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Dünyadan Haberler kategorisinde EbrulimMm_88 tarafından oluşturulan Kral Charles'ın tartışma yaratan yeni portresine saldırı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Dünyadan Haberler
Konu Başlığı Kral Charles'ın tartışma yaratan yeni portresine saldırı
Konbuyu başlatan EbrulimMm_88
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan osman06
Katılım
6 Eki 2023
Mesajlar
25,284
Tepkime puanı
0
Puanları
0

İtibar:

Kral Charles'ın tartışma yaratan yeni portresine saldırı

Kanserle mücadele eden Kral Charles'ın resmi yağlı boya portresi, aktivistlerin hedefi oldu. Hayvan hakları aktivistleri, Kral'ın portresini tahrip etti.

o_T2_JKXqEO91C2u_S5SGQ.jpg

İngiltere Kralı Charles'ın tahta çıktıktan sonraki ilk resmi portresinde kırmızı renklerin hakimiyeti tartışma yaratmıştı. Kral Charles'ın yeni portresi, hayvan hakları aktivistlerinin hedefi oldu.Hayvan hakları aktivistleri, Kral'ın Londra'daki Philip Mould galerisinde sergilenen resmi portresini tahrip etti.
_GGog9U5Wk-2woM0x1gahA.jpg

İki Animal Rising protestocusu, tablonun üstüne "Wallace ve Gromit" isimli çizgi filmin ana karakterlerinin yer aldığı posterler yapıştırdı. Aktivistler, eserin üzerine bir de konuşma balonu yaptı. Konuşma balonunda, "Gromit, Kraliyet Hayvanlara Karşı Zulmü Önleme Derneği (RSPCA) çiftliklerinde hayvanlara yapılan zulme bak." yazıldı. Aktivistlerden biri Daniel Juniper şunları söyledi: "Kral Charles, Wallace ve Gromit'in büyük bir hayranı olduğu için onun dikkatini RSPCA Garantili çiftliklerde yaşanan korkunç olaylara çekmenin daha iyi bir yolunu düşünemezdik"
1es3GvUKdkS8c6d6Bb-Lfg.jpg

Animal Rising isimli hayvan hakları örgütü aktivistleri, Kral Charles'ı organizyonlarını desteklemeye davet etti. RSPCA çiftliklerindeki usülsüzlüklere işaret edilen açıklamada, "Charles, çiftliklerdeki hayvanlara karşı zulme duyduğu hassasiyeti açıkça dile getirdi. Şimdi, RSPCA'nın Garanti Planını kaldırma ve hayvan çiftlikleriyle ilgili gerçekleri açıklama çağrısında bulunmasının tam zamanı." ifadeleri yer aldı.
Llu0O9Kbp0Cxk5jpzhRQzg.jpg

Öte yandan portreye "Bana kraliyetin alevler içinde kalacağı ya da kralın cehennemde yanacağı mesajı verdi", "Kan banyosu yapıyor gibi görünüyor" gibi yorumlar yapıldı. Jonathan Yeo, eseriyle ilgili Sunday Times'a konuştu. "Bir resim üzerinde ne yaparsanız yapın, anlattığınız hikayenin ne kadar açık olduğunu düşünürseniz düşünün, birileri ondan başka bir anlam çıkaracaktır" diyen Yeoh, portrede neden bu kadar çok kırmızı kullanmayı seçtiğinden de bahsetti. "KIRMIZININ DİKKAT DAĞITACAĞINI DÜŞÜNDÜM" Kral'ın parlak renkli üniformasını tonlamak istediğini ve sadece üniformanın kırmızı kalması yerine tüm tabloyu kıpkırmızı yapmayı tercih ettiğini belirten sanatçı, "Kırmızının gerçekten dikkat dağıtacağını düşündüm" ifadelerini kullandı.
3hrWlHzUM0CvCOGNH2zhvQ.jpg

Yeo, sözlerine "Bunun psikolojik bir arka planı da olabilir. Çünkü bu resmi yaparken Mart 2023'te kalp krizi geçirdim. Ama kesinlikle bunların hiçbirinin bilincinde değildim. Sadece bu rengi beğendim" diye devam etti. Kral'ın madalyalarını ve üniformasını çizerken zorlandığını açıklayan Yeo, "Muhtemelen madalyalar üzerinde yüzden daha uzun zaman harcadım çünkü başladığımda yüzü nasıl yapmak istediğimi biliyordum. Madalyaları resmettikçe ilk gördüğünüz şey o oluyordu çünkü çok parlaklardı. Bununla ilgili olmasını istemedim ama orada bir yerde olmaları gerekiyordu. Onları ekliyordum sonra çok fazla geliyordu ve siliyordum. Bu bir ekleme çıkarma süreciydi" dedi.
LQIQ7ahsJECjy5MyoOnBqQ.jpg

Portre, 16 Mayıs'tan 14 Haziran'a kadar Londra'daki Philip Mould Gallery'de bir ay boyunca halkın ziyaretine açık olacak.
 
Üst Alt