• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

KOSGEB Başvuruları Nasıl Yapılır? Kosgeb Başvuru Şartları 2021

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Web Site Tanıt kategorisinde wboard tarafından oluşturulan KOSGEB Başvuruları Nasıl Yapılır? Kosgeb Başvuru Şartları 2021 başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 399 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Web Site Tanıt
Konu Başlığı KOSGEB Başvuruları Nasıl Yapılır? Kosgeb Başvuru Şartları 2021
Konbuyu başlatan wboard
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan wboard

wboard

Üye
Katılım
3 May 2021
Mesajlar
14
Tepkime puanı
0
Puanları
1

İtibar:

1990 yılında kurulan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), son zamanlarda genç yatırımcıların çoğalması ile beraber ön plana çıkan bir kuruluştur.
KOSGEB, 100 bin TL faizsiz kredi vererek pek çok girişimcinin iş hayatında yer edinmesinde olanak sağlamaktadır. İş hayatına yeni atılanların ve atılmak isteyenlerin de en merak ettiği sorular arasında “KOSGEB başvuruları nasıl yapılır? “ , “KOSGEB başvuru şartları nelerdir? “ gibi sorular yer almaktadır. Bu yazımızda KOSGEB kredi başvurusu için en merak edilen konulara değineceğiz. Öncelikle KOSGEB’e başvurmak için hangi şartlar aranıyor onlara bakalım.


KOSGEB Girişimcilik Desteklerinin Özellikleri Nelerdir?​

 • KOSGEB girişimcilik destekleri, yeni işletme açacak kişilere, işyerlerinin açılımı sırasında gereken sermayeyi vermektedir.
 • İşyerlerinin açılışı için yapılan gider harcamalarının %70’lik kısmı KOSGEB destekleri ile ödenir.
 • KOSGEB, hibe desteği ve faizsiz kredi desteği sunmaktadır.
 • Yapılmak istenen sektör kararlaştırıldıktan sonra, imalat ya da satış yapılacak işyerlerinin kuruluşuna başlanmalıdır.
 • İşyerlerin kuruluşu öncesinde girişimcilere eğitimler verilir. KOSGEB girişimcilik eğitimleri uzaktan eğitimle verilir ve işletmeler ile ilgili gerekli olan bütün donanım sağlanır.
 • KOSGEB girişimcilik desteği sayesinde işyerlerinin tadilat giderleri, kira masrafları, açılış için gerekli olan dosya masrafları karşılanmaktadır.
 • KOSGEB, Önceden kurulmuş fakat büyümek ya da yurt dışına açılmak isteyen işletmeler için de destek sağlamaktadır.
 • Şehit yakınları, engelliler, gaziler ve kadınlar bu destekten ayrıcalıklı olarak faydalanır.
 • KOSGEB girişimcilik destek programı ardından iş yeri açacak kişiler, işyerleri içine gerekli masrafları kendileri karşılarlar. İşyerinin açılmasının sonrasında, KOSGEB desteği için ödemeler gerçekleştirilir.

KOSGEB Desteklerinin Limiti Ne Kadardır?​

KOSGEB kredilerinin limitleri, faizsiz kredi be hibe kredi olmak üzere iki ayrı grupta incelenir.

KOSGEB kredileri için belirlenen tutarlar şu şekildedir;​

KOSGEB faizsiz kreşi desteğinin limitinin belirlenmesi için, işletmenin alt yapısı ve teknolojik düzeyi değerlendirilir.
İşletmelerin alt yapılarına göre, küçük ölçekli teknolojik altyapı için 100.000 TL, orta ölçekli donanım için 200.000 TL ve büyük ölçekli altyapı için de 300.000 TL faizsiz kredi verilmektedir.
KOSGEB hibe desteğinde ise girişimcilere 50.000 – 65.000 TL arasında geri ödemesiz kredi verilmektedir.
Hibe desteği almak isteyen orta ve küçük işletmeler ise maksimum 50.000 TL kredi alabilmektedir.
Kuruluşun teknolojik alt yapısının büyüklüğünde ya da geliştirilen program için kredi yetersiz geldiği takdirde, hibe desteği limiti 65.000 TL’ye kadar arttırılabilmektedir.
İşyerinin kurulumu için 2.000 TL, işyerinin tadilatı ve altyapı masrafları için 30.000 TL ve işyerinin makine gereksinimleri için 18.000 TL olmak üzere bir hibe desteği dağılımı yapılmıştır.
KOSGEB hibe kredilerinin limitleri, KOSGEB uzmanları aracılığıyla belirlenir ve kuruluşun sunduğu miktarda bir ödenek alınır.
KOSGEB faizsiz kredi desteği miktarı, işyerlerinin teknolojik alt yapısı için belirlenen limit ile sınırlı olmak koşuluyla, işyerlerinin talep ettiği miktarda kullanılabilmektedir.

KOSGEB Başvuru Şartları​

KOSGEB başvurusunda bulunmak ve kredi almak için öncelikle yapacağınız şey, KOSGEB’den onaylı bir girişimcilik sertifikası almaktır. Bu sertifikayı almak için girişimcilik kursunu tamamlamanız gerekir. Online ortam kursa katılmak ve girişimcilik sertifikası almak için başvurular e-devlet sitesi üzerinden yapılabilmektedir.
Başvuru yapıldıktan sonra, bireyler online ortamda eğitimlere katılırlar. Bu eğitimde devam zorunluğu vardır ve eğitim sonrasında KOSGEB tarafından onay alınması durumunda iş yeri açılışı gerçekleştirebilirler. Bundan sonra yapılacak şey ise, KOSGEB veri tabanına kayıt oluşturmaktır. Sırası ile uygulanan bu işlemler sonrasında KOSGEB kredileri veren bankalardan herhangi birine giderek kredi başvurusu gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra KOSGEB için belirli koşullar tamamlandığından e- devlet üzerinde de başvuru yapılabilmektedir.

KOSGEB Kadın Girişimci Şartları 2021​

KOSGEB, kadın girişimciler için de özel olarak imkanlar sağlamaktadır. Ev hanımları, kadın girişimciler, çalışmayan kadınlar iş yeri açabilmek için KOSGEB’e başvurarak devlet desteği alabilirler.
Kadınlara ekonomiye ve hayata kazandırılmak istenmektedir. KOSGEB’de bunun için son derece avantajlı fırsatlar sunmaktadır. Bu fırsatlardan faydalanabilmek için de bazı KOSGEB kadın girişimci şartları mevcuttur.

 • İlk olarak KOSGEB’e başvurulur. Çalışmayan kadınlar İŞKUR üzerinden başvurularını gerçekleştirirken, çalışan kadınlar da KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler.
 • Başvuruları kabul edilen bireylerin eğitim kurslarına kayıtları yapılır.
 • E-devlet üzerinde, online olarak verilen bu derslere katılım zorunludur. Videoların bitiminde video onaylanıp sorular cevaplanmalıdır. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra girişimci sertifikası verilir.
 • Bu işlemleri tam olarak yerine getiren kişiler hibe kredilerinden yararlanabilir.
 • 2021 yılında girişimcilik kursları, online olarak gerçekleştirilmektedir.
 • Sertifikayı alan kadınlar, iş yerlerini açarak kadın girişimci destek programına başvuruda bulunabilmektedir.
 • Açılan iş yeri için harcanan bütün harcamaların faturaları saklanarak KOSGEB’e istenen belgelerle gösterilmelidir. Sonrasında geri ödemeler alınabilir.
 • İş yerini açan kişi, öncelikle KOSGEB veri tabanına iş yerinin sicil numarasını kaydettirmelidir. Ardından KOSGEB kobi beyannamesi belgesi ve kobi bilgi dökümanı tamamlanmalıdır. Sonrasında da bütün harcamaların faturaları hazırlanarak KOSGEB’e verilmelidir. Bütün adımlar KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden yapılmaktadır.
 • KOSGEB kurslarına 18 yaşını doldurmuş bütün kadın başvuruda bulunabilir. Kurslar tamamen ücretsiz olarak verilir ve devam zorunluluğu vardır.

KOSGEB Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?​

KOSGEB başvurusu yapacak olan işletme sahipleri, işletmelerini öncelikle KOSGEB veri tabanına kaydettirmeleri gereklidir. Bunun için gerekli olan kayıt ve başvuru işlemleri şu şekildedir;​

 • KOSGEB e-devlet kullanılarak internet adresi üzerinden, veri tabanı kayıt sistemi açılır.
 • Sistem üzerinden verilen işlem adımları tek tek yapılarak gerekli olan bilgiler işlenir.
 • İşletmenin kayıt bilgileri eksiksiz bir şekilde girilmelidir. Sonrasında veri tabanı kayıt başvurusu yapılır ve KOSGEB sitesinde bulunan KOSGEB girişimcilik destek talep formu doldurulur.
 • Bütün bu işlemlerin tamamlanması sonrasında, KOSGEB görevlileri başvuruyu incelemeye alırlar.

KOSGEB Destek Kredisi Başvurusu Sırasında İstenilen Belgeler​

 • Destek almak isteyen kişinin kimlik belgesi ya da ehliyetinin fotokopisi
 • KOSGEB girişimcilik sertifikası
 • Açılan iş yerine ait iş planı
 • İş yerinin ortakları varsa onların kimlik belgesi örnekleri
 • İş yerinin adres bilgileri
 • Girişimcilerin ikametgah bilgileri
 • Girişimcilere ait SGK hizmet dökümü
 • KOSGEB destek talep beyannamesi
 • İşyerinin güncel vergi levhası örneği
 • İş yerine ait gelir çizelgesi ve bilanço kayıt örnekleri
 • İş yerinin açılış izinleri ve ruhsatı
 • İş yerinin kurulumu sırasında yapılan harcamaların makbuz ve faturaları
 • İş yerinin kira kontratı
 • İş yerine ait oda kayıt belgesi
Bütün belgelerin eksiksiz bir şekilde sisteme yüklenmesi gereklidir. Belgelerde eksiklik olması durumunda, girişimcilerin KOSGEB başvuruları ret edilir.


KOSGEB Tarafından Destek Verilen Projeler​

KOSGEB, girişimcilere ve işletmelere yaklaşık olarak 50.000 – 100.000 bin TL faizsiz kredi verebilmektedir.
Bu işletmeler şunlardır;

Küçük ve orta boyutlu işletmeler
Üretim
Yönetim ve organizasyon
Pazarlama
Dış ticaret
İnsan kaynakları
Mali işler ve finans
Bilgi yönetimi ve bununla ilgili alanlar
Kısaca, istihdam, ihracat, Pazar payı, verimlilik ve kapasite çoğaltıcı, maliyet azaltıcı bunun yanında da ürünle hizmetin kalitesini yükseltici, kurumsallaşmaya yönelik, müşteri memnuniyetini baz alan projeler, KOSGEB tarafından desteklenmektedir.

KOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? KOSGEB 3 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Şartları Nelerdir? 2021​

KOSGEB‘in 29.04.2021 tarihinde açıkladığı 5 milyar TL bütçeli Yeni Hızlı Destek Programında, pandemi döneminden etkinlenen, gelir kaybına uğramış veya nakit akışı bozulmuş imalat ve bilişim sektöründeki mikro ve küçük ölçekli işletmeler KOSGEB kredi imkanlarından faydalanabilmektedir. Mikro işletmeler 30.000 TL ile sınırlı kalırken, küçük ölçekli işletmelere verilecek olan faizsiz kredi miktarı 75.000 TL olarak belirlenmiştir. Krediler 3 yıl geri ödemesiz olup faizsizdir.
Milyonlarca işletmeyi ilgilendiren 3 yıl geri ödemesiz sadece online olarak başvurulabilen KOSGEB faizsiz kredi başvurusu 3 Mayıs tarihinden itibaren başlıyor.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt