• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Haber Koronavirüsü tespit eden akıllı yüzük: Oura

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyasından Son Haberler kategorisinde Gece Kuşu tarafından oluşturulan Koronavirüsü tespit eden akıllı yüzük: Oura başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 355 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyasından Son Haberler
Konu Başlığı Koronavirüsü tespit eden akıllı yüzük: Oura
Konbuyu başlatan Gece Kuşu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gece Kuşu

Gece Kuşu

Emektar Üye
Katılım
23 Eyl 2020
Mesajlar
1,694
Tepkime puanı
32
Puanları
48

İtibar:

ABD’li bilim insanları, koronavirüsün erken semptomlarını tahmin etmek için geliştirilen Oura adlı akıllı yüzüğün, çok hafif belirtileri olan vakaları tespit edebildiğini açıkladı.

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs nedeniyle teknoloji trendleri de değişti. Salgınla birlikte hemen hemen her teknolojik cihazda artık sağlık uygulamaları ön plana çıkmaya başladı.

ABD’de yer alan Kaliforniya Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Lincoln Lab'den bilim insanları, Finlandiyalı bir girişim tarafından yapılan Oura adlı yüzüğü insanlarda test etti.

Sürekli olarak ateş ölçen akıllı yüzük, çok hafif semptomlara sahip olsa bile bir insanın koronavirüse yakalanıp yakalanmadığını anlayabiliyor.

akili-yuzuk_9163.jpg

Bununla birlikte araştırmacı Benjamin Smarr, yüzüğün test edilen insanlarda geleneksel cihazlarla tespit edilemeyen, oldukça düşük derecede ateş yükseltisini bile algılayabildiğini söylüyor.

Smarr, “Giyilebilir cihazlar, koronavirüs pandemisinde özel bir öneme sahip olan, yanlışlıkla asemptomatik olarak nitelendirilen vakaların tespit edilmesini kolaylaştırabilir.” ifadelerini kullandı.

HEDEF ALGORİTMA GELİŞTİRMEK

Bilim insanları, Oura yüzüğü takan 65 bin kişiyi kapsayan daha geniş bir test ile, koronavirüs semptomlarının başlangıcını tahmin edebilen bir algoritma geliştirmek istiyor.

Araştırmacılar, bu hedefe yıl sonuna kadar ulaşmayı umduklarını ve bunun, halk sağlığı yetkililerinin virüsün yayılmasını kontrol altına almak için daha hızlı hareket etmesine imkan vereceğini söyledi.

San Francisco Tıp Merkezi'nde profesör olan Ashley Mason, “'Giyilebilir cihazlar koronavürüsü erken tespit etmemize izin verirse, insanlar fiziksel izolasyon uygulamalarına erkenden başlayabilir ve virüsün yayılmasını azaltmak için testler yapabilir. Bu şekilde yapılan önleme, onlarca tedavi için harcanan kaynağın korunmasını sağlayabilir.” açıklamasını yaptı.
 
Üst Alt