• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

YouTube Kısa Video Üreticilerine Müjdeli Haber: Youtube Shorts Geliyor!

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde YouTube kategorisinde CheZz tarafından oluşturulan Kısa Video Üreticilerine Müjdeli Haber: Youtube Shorts Geliyor! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 236 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı YouTube
Konu Başlığı Kısa Video Üreticilerine Müjdeli Haber: Youtube Shorts Geliyor!
Konbuyu başlatan CheZz
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan CheZz

CheZz

Üye
Katılım
8 Haz 2023
Mesajlar
2,182
Tepkime puanı
0
Puanları
16

İtibar:

Youtube tarafından yapılan duyuruya göre Youtube Short aracılığıyla kısa video içeriği üretenler, yeni bir iş ortağı programıyla çok daha fazla para kazanacaklar.

Kısa Video Üreticilerine Müjdeli Haber: Youtube Shorts Geliyor!


Sosyal medya tarihinde Vine ile başlayıp Tiktok ile zirve yapan kısa videolar, hepimizin bildiği üzere büyük güç kazanmış durumda. Bu kadar güçlü bir kitleye hitap eden kısa video izleme ve üretme durumu ise sonunda Youtube’u da harekete geçirdi.
Yapılan duyuruya göre Youtube Shorts, aynı Instagram Story’leri ya da TikTok’ta olduğu gibi kısa videolar halinde içerik üretenler için harika bir platform olmaya hazırlanıyor. Youtube tarafından yayımlanan yeni bir iş ortaklığı programına göre platform, Youtube Shorts aracılığıyla içerik üretenlere daha fazla para kazanma imkanı sağlayacak.

Youtube Shorts'ta içerik üretenler telifli müzikleri kullanabilecek​

Youtube, yeni bir bildirisinde kısa video içerikleri üreten yaratıcılara telifsiz müzik imkanı sağlayacağını duyurdu. Yeni iş ortaklığıyla birlikte Youtube Shorts aracılığıyla içerik üretenler, diledikleri müziği kullanacaklar.
Kullanıcılar, telif haklarına sahip müzikleri videolarına ekleme karşılığında, reklam gelirlerinden bir miktar kesintiyle karşılaşacaklar. Kesinti ise müziğin hak sahibine aktarılacak.
Yani, Youtube Shorts üreticileri, her ne kadar telifli müziklere ücret ödemeyecek dense de yine de bir kesintiyle karşılaşacaklar. Ancak bu kesinti, telif ücretine kıyasla daha ucuz olacak. Reklam gelirinden kesileceği için anlık olarak yaratıcının cebinden para çıkmayacak.
Öte yandan üreticiler, Creator Music üzerinden telifli müziklerin ücretlerini ödeyerek diledikleri müziği anında kullanacaklar. Yukarıda bahsettiğimiz kesinti, üretici telif hakkı olan bir müziğin ücretini ödemediği zaman uygulanacak.
Bu sayede Youtube Shorts üreticileri, telif nedeniyle kullanamadıkları müziklerden de para kazanabilecekler.

Reklamlardan artık daha çok kazanacaklar​

Öte yandan Youtube Shorts içeriklerini üreten kullanıcılar, videolarda gösterilen her reklamın gelirinin %45’ini alacak. Yani, önceki fiyatlandırmaya kıyasla üreticiler, çok daha fazla para kazanabilecekler.
post_1663776947_7440402232193.jpg

Youtube Shorts iş ortağı programı ne zaman başlayacak? Kimler başvuru yapmaya uygun aday?​

Youtube Shorts isimli yeni iş ortağı programı için şimdilik net bir tarih bilgisi yok. Yapılan açıklamalarda net olan tek şey, 2023 yılı içinde programın başlatılacağı oldu. Bunun dışında programa başvuru yapabilmek için en az 1.000 aboneye sahip olmak gerekiyor. Ayrıca son 3 ay içinde 10 milyonun üzerinde izlenme kazanmış olma şartı var.
Henüz başlatılmamış olan bu iş ortağı programı kısa videolar çekmek isteyenler için oldukça keyifli olacağa benziyor. Peki sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 
Üst Alt