• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Kısa çalışma ödeneği ve fesih yasağı 2 ay uzadı

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Güncel Haber kategorisinde Gece Kuşu tarafından oluşturulan Kısa çalışma ödeneği ve fesih yasağı 2 ay uzadı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 323 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Güncel Haber
Konu Başlığı Kısa çalışma ödeneği ve fesih yasağı 2 ay uzadı
Konbuyu başlatan Gece Kuşu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gece Kuşu

Gece Kuşu

Emektar Üye
Katılım
23 Eyl 2020
Mesajlar
1,694
Tepkime puanı
32
Puanları
48

İtibar:

Kısa çalışma ödeneği, işçilerin işten çıkarılmasını önleyen fesih yasağı ve nakdi ücret desteği uygulamaları 2 ay uzatılmasını öngören Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazetenin 27 Ekim günlü sayısı ile yayımlandı. Buna göre, 31 Ekim tarihinden başlayarak 2 ay daha kısa çalışma uygulaması devam edecek. Öteyandan Cumhurbaşkanı Kararıyla, 17 Kasım tarihinden sonra başlamak üzere çalışanın işten çıkarılması yasağı (iş akdi feshi yasağı) ve işverene işçiyi üç ay ücretsiz izne çıkarma imkanı veren uygulama da 2 ay uzatıldı. Ücretsiz izne çıkarılan işçilere verilen nakdi ücret desteğinin de süresi uzatılmış oldu.

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan kişi sayısı salgının etkili olduğu ve sokağa çıkış yasaklarının uygulandığı Mayıs ayında 3 milyon 828 bin kişi olmuştu. Ekim ayında ise 1 milyon kişiye kadar inmişti.

Buna karşılık ücretli izne çıkarılan kişi sayısında ise artış yaşandı. Sokağa çıkma yasaklarının olduğu dönemde 1.9 milyon kişi dolayında olan ücretsiz izne çıkarılanlar, sonbahar aylarında 2 milyon kişiyi aşmıştı.

Bir işyerinin kısa çalışma ödeneğine başvurması halinde asgari ücretli bir işçinin eline aylık 1752 TL geçiyor. Ücretsiz izne çıkarılması halinde ise alacağı nakdi ücretdesteği aylık 1177 TL düzeyinde bulunuyor. İşçi sendikaları ücretsiz izin uygulamasının işçi aleyhine kullanıldığı gerekçesiyle kaldırılmasını talep ediyordu.
 
Üst Alt