• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Haber Kargalarda Yalnızca İnsanlar ve Primatlardaki Gibi Bir Bilinç Olduğu Ortaya Çıktı

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyasından Son Haberler kategorisinde Gece Kuşu tarafından oluşturulan Kargalarda Yalnızca İnsanlar ve Primatlardaki Gibi Bir Bilinç Olduğu Ortaya Çıktı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 372 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyasından Son Haberler
Konu Başlığı Kargalarda Yalnızca İnsanlar ve Primatlardaki Gibi Bir Bilinç Olduğu Ortaya Çıktı
Konbuyu başlatan Gece Kuşu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gece Kuşu

Gece Kuşu

Emektar Üye
Katılım
23 Eyl 2020
Mesajlar
1,694
Tepkime puanı
32
Puanları
48

İtibar:

Bilinç, bilimsel anlamda bakıldığında çözülmesi için daha çok çaba harcamamız gereken bir olgu olarak karşımıza çıkıyor. Bilinci tam olarak anlayabilmek için yaptığımız çabalar ise bilinç sahibi canlıların düşündüğümüzden daha fazla olduğunu gösteriyor.

Almanya’da Tübingen Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, kargaların görsel bir görevi yerine getirirken, dışarıdan gelen uyaranları kendi bilinçleriyle yorumlayabildiklerini gösteren beyin aktiviteleri olduğu ortaya çıktı. Çıkan sonuçlar oldukça şaşırtıcı oldu.

4e4d926b66f2335115bf72a2b7a954e6cff167ef.jpeg

Araştırma sonuçları, özellikle de insanların ve diğer primatların dışında bilince sahip bir canlı olmadığı yönündeki teorileri de boşa çıkarmış oldu. Kuşların beyin yapısı çok daha farklı olsa da kargalar bilinç geliştirmeyi başarmış durumda.

Tübingen Üniversitesi’nden hayvan fizyolojisi profesörü Andreas Nieder, yaptığı açıklamada bu keşfin algısal bilinç ve nörobiyolojik sınırların durumu hakkında bir devrim niteliği taşıdığını açıkladı. Science dergisinde yayınlanan çalışmada, araştırmacı ekibi iki kargayı, bir görsel uyaran gördüklerinde renkli ışıkları gagalamak üzere eğitti. Uyaranlardan bazıları çok bariz olurken bazıları ise belli belirsiz gerçekleşti. Böylece kuşların farklı tepkiler verebilmesinin de önü açıldı. Aktivite sırasında kuşların beyin dalgaları da kaydedildi. Sonuç olarak kuşların öznel deneyimleri, sinir hücrelerindeki aktivitelere göre değişiklik gösterdi.

Araştırmacılara göre kargaların beyni, farklı deneyimlere farklı tepki verdi, sabit uyarana verdikleri gibi düzenli bir sinir aktivitesi olmadı. Bu da beyinlerinde öznel deneyimler oluşturabilecekleri anlamına geliyor.Araştırmacıya göre bu durum, bilincin kökenlerinin tahmin edilenden çok daha eski olduğunu ve hayvanlar aleminde de daha önce varsayılandan çok daha geniş bir alana yayıldığını gösterebilir. İnsanlar ve kargaların son ortak atasının bundan 320 milyon yıl önce yaşadığı düşünülüyor.

Profesör, “Algısal farkındalık o zamanlarda çoktan yükselmiş ve o dönemden beri de nesilden nesle aktarılmış olabilir” diyor. Tabii ki bir diğer olasılık ise kuşların, primatlardan farklı ve tamamen bağımsız bir şekilde bilinç geliştirmiş olmaları olarak gösteriliyor.
 
Üst Alt