• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Kaç çeşit diş beyazlatma yöntemi vardır?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sağlık Köşesi kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan Kaç çeşit diş beyazlatma yöntemi vardır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,212 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sağlık Köşesi
Konu Başlığı Kaç çeşit diş beyazlatma yöntemi vardır?
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
18
Puanları
48
Yaş
35
Konum
İstanbul/izmir
Web sitesi
zirveforum.net
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

1 ) Kaç çeşit diş beyazlatma yöntemi vardır?
Dişleri beyazlatmak için 4 farklı yöntem mevcuttur. Bunlar;
  • Ev tipi diş beyazlatma
  • Ofis Tipi (klinik ortamında Lazerle diş beyazlatma) diş beyazlatma
  • Tek diş beyazlatma (dişin içini beyazlatma)
  • Kombine diş beyazlatma (Hem ev, hem ofis beyazlatma)
2 ) Ev tipi diş beyazlatma yöntemi nasıl yapılır?

Ağız içerisinden ölçü alınarak, kişiye özel beyazlatma plakları yapılır. Klinik ortamında hazırlanan bu plakların içerisine, belirli miktarlarda beyazlatma jeli ( % 10 ile %15 ‘lik karbamid peroksid) uygulanır.
Plak gün içinde en az 4 ile 6 saat kullanılacak şekilde ortalama 10 ile 15 gün civarında süren bir tedavidir. Genellikle akşam yatarken kullanılması tavsiye edilmektedir.
Ev tipi diş beyazlatmalarında dikkat edilmesi gereken konu, jeli, doktorun belirttiği ölçüde kullanmak ve fazla uygulamamaktır. Bu kurala uyulmaması halinde, plak içinden taşan jel diş etlerine zarar verebilir. Böyle bir durumda, diş etlerinin derhal yıkanması gerekir ve e vitamini içeren bir krem ile zarar gören yüzeye uygulanması gerekmektedir.
3 ) Ofis tipi diş beyazlatma yöntemi nedir?
Klinik ortamında yapılan diş beyazlatma yöntemidir. Çok fazla zamanı olmayan hastalar için uygun olan bir yöntemdir. Çok daha kısa süre içerisinde, etkili bir beyazlama sağlar. Diş doktoru tarafından, diş tabakasının üzerine sürülen beyazlatma jeli, UV ışını veya lazer yardımı ile aktif hale getirilerek, beyazlamanın yaklaşık 1 saat civarında sürmesine yardımcı olur. Bu teklik aynı zamanda Lazerle diş beyazlatma yöntemi olarak da bilinmektedir.
Lazerle diş beyazlatma yöntemi, diş minesinin yüzeylerine uygulanan beyazlatma ilacının aktivasyonunu sağlamak amacı ile süreyi kısaltmak için kullanılmaktadır.
Lazerler tek renkli, düz, yoğun, tek fazlı monokromik ışık yayan cihazlardır. Renkli olduğu gibi renksiz olanları da mevcuttur. Görünürlük, dalga boyu ile alakalıdır. Bu dalga boyu ve gücü tıp alanında ki kullanım alanını belirler.
Lazer yardımı ile, elektromanyetik dalgalar güçlenerek hizalanması sağlanır. Bu sayede, tedavi yapılacak olan bölgede kesici ve yakıcı etkiye sahip olan, yüksek enerjili bir ışık demetinin oluşması sağlanmaktadır. Lazerlerin kullanım alanları, sahip oldukları dalga boylarına göre farklılık göstermektedir.
Farklı dalga boylarında, tüm dokular, değişik soğurma oranlarına sahiptirler. Bu sebepten dolayı, lazer seçimi yapılacak işleme göre değişiklik gösterir. Örneğin, KTP lazeri 532nm lik bir dalga boyuna sahip cihazdır. KTP lazer ışını, hemoglobin ve oksihemoglobin tarafından yüksek oranlarda soğurulabildiğinden dolayı, küçük ve hassas cerrahi işlemler esnasında oldukça uygundur.

4 ) Kombine tipi diş beyazlatma yöntemi nedir?
Hem ofis ortamında, hem de ev tipinin beraber uygulandığı diş beyazlatma yöntemidir. Ofis veya klinikte uygulanmasının ardından, duruma göre 2 veya 3 gün ev tipi beyazlatma ile beyazlatma işlemi desteklenir.
5 ) Tek diş beyazlatma ( içten diş beyazlatma ) yöntemi nedir?
Kanal tedavisinin ardından renk değiştiren dişlere uygulanan bir beyazlatma yöntemidir. Dişte yer alan dolgu sökülür. Açılan kaviteye beyazlatma jeli uygulanır. Daha sonra diş, geçici dolgu ile sıkı bir şekilde kapatılır. İstenilen renge gelene dek seanslar yinelenir.
Kanal dolgusunun çok iyi izole edilmesi gerekir. İyi izole edilmiş bir kanal tedavisinde, herhangi bir zararı bulunmaz.
6 ) Diş beyazlatma yöntemlerinin zararı var mıdır?
Cansız dişler (kanal tedavili) haricinde beyazlatma yöntemleri, dişler de az da olsa hassasiyete neden olabilir. Bu diş hassasiyeti; havaya, çok sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklere karşı olabilir. Bu durum normal ve olması beklenen bir yan etkidir. Diş hassasiyetinin ortalama 2 ile 3 gün içerisinde geçmesi beklenir. Beklenmeyen bir durum ile karşılaşılması halinde, mutlaka doktora başvurulması gerekir.

7 ) Beyazlatmanın etkisi kalıcı olur mu?
Beyazlatma yönteminin ardından, renk zaman içerisinde kaybolmaya başlar. Bu süre, hastanın renkli sıvılar (çay, kahve, şarap, kola ) ve sigara kullanımına göre farklılık gösterir. Bu da ortalama 6 ay ile 1 yıl arası bir zaman alır. 4 ile 6 ayda bir 1 veya 2 seans ile desteklenmesi durumunda, diş beyazlatma kalıcı hale getirilir.
8 ) Diş beyazlatma yönteminde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
Beyazlatma işleminin yapıldığı dönem içerisinde çay, kahve, şarap, kola gibi renkli sıvılar, tütün mamullerinden kesin suret ile uzak durulması gerekir. Kullanılması halinde ise, işlem ters reaksiyon gösterir ve dişler renklenir ( genellikle limoni sarı )
 
Üst Alt