• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

JP Morgan, Türkiye'ye yönelik enflasyon tahminin paylaştı: Mayısta yüzde 55 ile zirve yapacak

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Güncel Haber kategorisinde Cilgin-Bedis tarafından oluşturulan JP Morgan, Türkiye'ye yönelik enflasyon tahminin paylaştı: Mayısta yüzde 55 ile zirve yapacak başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 158 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Güncel Haber
Konu Başlığı JP Morgan, Türkiye'ye yönelik enflasyon tahminin paylaştı: Mayısta yüzde 55 ile zirve yapacak
Konbuyu başlatan Cilgin-Bedis
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Cilgin-Bedis

Cilgin-Bedis

www.zirveforum.net
Özel Üye
Katılım
25 May 2020
Mesajlar
202
Tepkime puanı
7
Puanları
18

İtibar:

ABD'li yatırım bankası JP Morgan, Türkiye'ye yönelik enflasyon beklentilerini paylaştı. Dev banka, Türkiye'de enflasyonun 2022 Mayıs'ta yüzde 55 ile zirve yapacağını, kasım ayına kadar yüzde 50 civarında kalacağını öngördü.


Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2022 Ocak'a ilişkin enflasyon verilerini açıklamasının ardından, Amerikalı yatırım bankası JP Morgan, Türkiye'de 2022 yılı için enflasyon tahminlerini paylaştı. Buna göre JP Morgan, Türkiye'de enflasyon oranının 2022 Mayıs'ta yüzde 55 ile zirve yapacağını, kasım ayına kadar yüzde 50 civarında kalabileceğini öngördü. Enflasyonun 2022 sonunda ise yüzde 35'e düşebileceği belirtildi.

FAİZ ARTIŞI BEKLEMİYOR

Bir ay önce paylaştığı raporda da aynı tahminleri yapan banka, TÜİK'in dün açıkladığı ocak ayı enflasyonundan sonra yaptığı yeni değerlendirmede de tahminlerini değiştirmemiş oldu. Banka, bir ay önceki notunda 'faiz indirimleriyle gelen kur ve enflasyon artışına rağmen politika yapıcılarda hiçbir pişmanlık görmediğini' belirtmiş, faiz artışı beklemediğini ifade etmişti.

ENFLASYONİST BASKILAR YAYILDI

JP Morgan ayrıca, Türkiye'de ocak ayında doğalgaz, elektrik, alkol ve tütün vergilerinde önemli artışlar yaşandığı vurguladı. Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) ocakta aylık bazda yüzde 11,10 arttığını anımsatıldığı JP Morgan notunda, kategoriler arasında aylık fiyat artışlarının oldukça yüksek olmasının enflasyonist baskıların ne kadar geniş tabanlı olduğunu gösterdiğine dikkat çekildi.
 
Üst Alt