• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Bilgi Java Servlet Nedir ?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde JSF\/JSP\/Servlet kategorisinde x tarafından oluşturulan Java Servlet Nedir ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 214 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı JSF\/JSP\/Servlet
Konu Başlığı Java Servlet Nedir ?
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

Üye
Katılım
30 Ara 2022
Mesajlar
341
Tepkime puanı
31
Puanları
28

İtibar:

Web sayfaları eskiden durağan bir yapıya sahipti, kullanıcıdan bilgi alarak bu bilgiler doğrultusunda işlemler yapamıyordu. Zamanla dinamik web sayfasına duyulan istekler artınca kullanıcıdan bilgiler alıp çalışan dinamik web sayfaları üretilmeye başlandı.

Java programlama dili ile dinamik web sayfaları üretmek için bir çok yol vardır, bunlardan biri olan Servlet teknolojisini inceleyeceğiz.Servlet Nasıl Çalışır ?

Servlet uygulamaları web sunucu (Server) üzerinde çalışır. Kullanıcıdan aldığı verilere göre sonuçlar üreten Java sınıflarıdır. Bu veriler üzerinde gereken işlemler yapıldıktan sonra önceden tasarlanmış biçimlere uyarlanarak kullanıcıya geri döndürülür.

Aşamalar halinde söylemek istersek Servlet:

Kullanıcıdan Server’a istek (request) gönderilir.
Server’da bu isteğe ait servlet belirlenir. istek ve tüm bilgi bu servlet’e gönderilir.
Servlet bu gelen bilgileri alır ve oluşturulması gereken sonuçları üretir. Genellikle bu sonuçlar HTML sayfası şeklindedir.
Servlet oluşturduğu sonucu web sunucusuna gönderir.
Web sunucusu Servlet’ten aldığı sonucu (response), isteği yapan kullanıcıya gönderir.

kullanıcılara döndürülen sonuçlar (responce) genelde HTML sayfası şeklinde olur demiştik farklı sonuçlar üretmek için, farklı sınıflar temelinde servlet sınıfları üretmemiz gerekir.HTTP Servlet:

HTML isteklerini anlayarak, HTML sonucu (responce) üreten temel Servlet sınıflarıdır. En yaygın olarak kullanılan Servlet sınıfıdır.

HTTP iletişim protokolünde birden fazla istek bulunmaktadır: GET, POST, HEAD, PUT, OPTIONS, DELETE, TRACE …

Servlet sınıfı içerisinde işlemler normal java sınıfları içerisinde olduğu gibi metotlarla yapılır. şimdi bu ana metotlardan bir kaçını inceleyelim.SERVİCE ( ) :

Servlet’in içerisinde bulunan Service ( ) metodu gelen isteğin tipine bakarak, kendi içeriğinde bulunan bu isteğe uygun metotları çalıştırır. Servlet sınıfının içeriğinde bulunan metotların isimlerinin ortak özelliği “do” ile başlamasıdır. ( Standart prosodür 😉 ) -doGet ( ) , -doDelete ( ) … vsINIT ( ) :

HTTP Servlet’in init ( ) metodu, Servlet ilk çalıştığında yapılacak genel işlemler için kullanılır. Örneğin; uygulamanızda veri tabanına bağlantı kurulması gerekiyorsa, bu işlemi bir kere init ( ) metodunda oluşturup gelen bütün isteklerde aynı bağlantıyı kullanabilirsiniz…
 
Üst Alt