• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

İsveç, 2022 yılında tamamen dijital paraya geçecek

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Güncel Haber kategorisinde Gece Kuşu tarafından oluşturulan İsveç, 2022 yılında tamamen dijital paraya geçecek başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 328 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Güncel Haber
Konu Başlığı İsveç, 2022 yılında tamamen dijital paraya geçecek
Konbuyu başlatan Gece Kuşu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gece Kuşu

Gece Kuşu

Emektar Üye
Katılım
23 Eyl 2020
Mesajlar
1,694
Tepkime puanı
32
Puanları
48

İtibar:

Başta Bitcoin olmak üzere dijital para birimlerine olan talebin artması birçok şirketi de harekete geçirdi. Örneğin Facebook, kendi dijital para birimini çok yakında piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

İsveç ise ülke genelinde oldukça köklü bir değişikliğe imza atmaya hazırlanıyor. İsveç hükümeti, ulusal para birimi kronu, dijital para birimiyle değiştirmek için düğmeye bastı.

2022'DE HAYATA GEÇECEK
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İsveç Finansal Piyasalar Bakanı Per Bolund, projenin 2022'de hayata geçmesinin planlandığını açıkladı.

Bu proje, İsveç'in dijital para konusunda yürüttüğü tek proje değil. İsveç Merkez Bankası, dijital para birimlerini destekleyen bir pilot proje üzerinde de çalışmalar yürütüyor.

İsveç, dünyanın en az nakit kullanan ülkeleri arasında yer alıyor. Ülkedeki kağıt para kullanımı son yıllarda istikrarlı biçimde azalıyor. Bu kapsamda ülkedeki her 10 ödemeden yalnızca birinin nakit para ile yapıldığı belirtiliyor.

Bu nedenle ülke genelinde tamamen dijital paraya geçilmesi, vatandaşları pek de etkilemeyecek.
 
Üst Alt