• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

İstanbul Müzik Festivali birçok müzik türünü bir araya getiriyor

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kültür ve Sanat kategorisinde Admin tarafından oluşturulan İstanbul Müzik Festivali birçok müzik türünü bir araya getiriyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 317 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kültür ve Sanat
Konu Başlığı İstanbul Müzik Festivali birçok müzik türünü bir araya getiriyor
Konbuyu başlatan Admin
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Admin

Admin

Admin
Katılım
6 Tem 2022
Mesajlar
26
Tepkime puanı
0
Puanları
1

İtibar:

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nca (İKSV) düzenlenen İstanbul Müzik Festivali, 50. yaşını çok sayıda konser ve etkinlikle kutluyor. Festival kapsamında birçok müzik türü bir araya geliyor.

1654803192337.png


Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla gerçekleşen İstanbul Müzik Festivali, "İstanbul" temasıyla 24 Haziran'a kadar Türkiye ve yurtdışından 65’in üzerinde solist, topluluk ve orkestrayı ağırlayacak.

Atatürk Kültür Merkezi (AKM), uzun yıllar sonra yeniden festival mekanları arasına girerken, festival kapsamında hafta sonları İstanbul'un farklı park ve çeşitli mekanlarında ücretsiz hafta sonu konserleri gerçekleşecek. İKSV Alt Kat işbirliğiyle gerçekleştirilen Müzikli Bir Hafta Sonu etkinliklerinde ise çocuk ve gençlere yönelik atölyeler düzenlenecek.

16 FARKLI MEKAN

Festival Direktörü Efruz Çakırkaya, yaptığı açıklamada, 50. yılda festivalin temasının "İstanbul" olduğunu belirterek, "Aynı bu şehir gibi çok kültürlü, çok sesli, çok katmanlı, rengarenk, dolu dolu bir program hazırladık müzikseverler için. 65'in üzerinde solist ve topluluk yer alacak, 6-24 Haziran arasında. 20'nin üzerinde konser var, 16 farklı mekandayız. Çok büyük senfonik topluluklar var. Barok ve senfonik müzik, klasik Türk müziği, caz ve dünya müziği var. Çocuklar için ücretsiz özel atölyeler, konserler, etkinlikler var. Büyük bir şenlik kurguladık. Nihayet konser salonlarına geri döndük. Hep beraber 50. yılımızı kutlayacağız. Çok mutlu ve heyecanlıyız." dedi."YILDIZ SOLİSTLER VE ORKESTRALAR SAHNE ALACAK"

Programda yıldız solistler ve orkestralar olduğuna dikkati çeken Çakırkaya, şunları kaydetti:

"Öncelikli olarak çok büyük senfonik orkestralar var. Bu yıl 75. yılını kutlayan ünlü Alman topluluk, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Avusturyalı lirik soprano, bir diva Anna Prohaska ile burada Atatürk kültür Merkezi'nde yer alacak. Cumhurbaşkanlığı Senfoni orkestrası ünlü Fransız çellist Gautier Capuçon'a eşlik edecek.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, bir ortak siparişimizi seslendirecek festivalde bu yıl. Solistlerimiz İngiliz keman sanatçısı Daniel Hope, Ukraynalı piyanist Alexey Botvinov ve ünlü Çinli ve besteciye verdiğimiz eser siparişini, 'İkili Konçerto'yu seslendirecekler festivalde. Amsterdam Sinfonietta, Anastasia Kobekina ile sahnede olacak. Il Pomo d’Oro, ünlü Polonyalı kontrtenor Jakub Józef Orliński ile izleyicilerin karşısına çıkacak. Alice Sara Ott, çok özel bir projeyle bir multimedya enstalasyonunun olduğu bir projeyle 'Yaşamdan Yansımalar' başlıklı konserde, festivalde olacak."

Festival tarihinin Beyoğlu Kültür Yolu Projesi ile çakışmasına da değinen Çakırkaya, "Daha da coşkulu oldu. Biliyorsunuz 28 Mayıs-12 Haziran arasında İstanbul'da Beyoğlu Kültür Yolu festivali de devam ediyor. AKM'de olan konserlerimiz, Beyoğlu Kültür Yolu festivali içinde izleyiciyle buluşacak. Böyle güzel bir iş birliğine de imza atmış olduk." diye konuştu.

FESTİVALİN ÖNE ÇIKAN ETKİNLİKLERİ

Festival kapsamında, 11 Haziran'da AKM Tiyatro Salonu'nda "Fındıkkıran ve Ben-Çocuklar İçin Masalsı Bir Konser" etkinliği gerçekleşecek.

İstanbul’a dair özel eserlerin yer aldığı "Ey Güzel İstanbul, Benim Sevgili Yarim" İstanbul Semt Şarkıları başlıklı konser, 13 Haziran'da Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’ta gerçekleşecek. Konserde, Lavtacı Hristo Ağa, Yesari Asım Arsoy, Refik Fersan ve Münir Nurettin Selçuk'un eserleri yorumlanacak.

Gitar virtüözü Milos Karadaglic ile Avusturyalı klarnet virtüözü Andreas Ottensamer, 19 Haziran’da, Harbiye Saint Esprit Katedrali’nde konser verecek. Konserde, Sor, Bach, Albeniz, Piazzolla ve Villa-Lobos’un besteleri yer alacak.

İKSV’nin kurucusu Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfının müzik bursiyerleri, 15 Haziran'da AKM Tiyatro Salonu’nda konser verecek.

Müziğini dünyanın dört bir köşesine taşıyan Suriye asıllı klarnet ustası Kinan Azmeh, topluluğu Cityband ile 17 Haziran'da, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi'nde müzikseverlerin karşısına çıkacak.

Fransız akordeoncu Richard Galliano, Sardinyalı trompetçi Paolo Fresu ve İsveçli piyanist Jan Lundgren’den oluşan Mare Nostrum, 20 Haziran’da Fransız Sarayı'nda müzikseverlerle buluşacak.

Festival 24 Haziran akşamı, Berlin merkezli topluluk Musica Sequenza’nın Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde vereceği "Rameau a la Turque" başlıklı konserle sona erecek.

Eczacıbaşı Genç Bilet projesi kapsamında, her konser için belirli sayıda öğrenci bileti 10 liradan satışa sunuldu. Konservatuvarların müzik ve şan bölümü öğrencileri ise konserleri ücretsiz izleyebilecek.
 
Üst Alt