• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Mobil iOS 16.2 Güncellemesiyle Bildirimlerdeki O Sorun Çözülecek!

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Apple İPhone - IOS kategorisinde Php tarafından oluşturulan iOS 16.2 Güncellemesiyle Bildirimlerdeki O Sorun Çözülecek! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 173 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Apple İPhone - IOS
Konu Başlığı iOS 16.2 Güncellemesiyle Bildirimlerdeki O Sorun Çözülecek!
Konbuyu başlatan Php
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Php

Php

ZF Genel Sorumlusu
Üye
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
230
Tepkime puanı
12
Puanları
18
Web sitesi
www.zirvechat.com.tr
Cinsiyet
vtEvVy
Memleket
35 İZMİR
Takım
Beşiktaş

İtibar:

Apple, Eylül ayında kullanıma sunduğu iOS 16 için geliştirmelere devam ediyor. iOS 16, yeni aldığı güncellemeler eksikliklerini, hatalarını ve güvenlik açıklarını gideriyor. Kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yönelik yeni özelliklerinde dahil edildiği yeni sürümlere bir yenisi daha ekleniyor. Apple, 16.2 güncellemesi ile iPhone’lardaki eski bildirimlere erişim sorunu çözecek. İşte iPhone 16.2 ile gelecek yenilikler!

iOS 16.2 Güncellemesiyle Bildirimlerdeki O Sorun Çözülecek!


Teknoloji devi Apple, 2022 Eylül ayında merakla beklenen “iOS 16” sürümünü yayınlamıştı. Daha önce açıklanan tüm “iPhone” modelleri de iOS 16 güncellemesini almıştı. Apple’ın yeni iOS sürümü, çok önemli değişiklikleri beraberinde getirmişti. Bu değişiklikler arasındaki en önemli yenilik “bildirim düzeni” için olmuştu.
Kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi hedefleyen Apple, iOS 16 ile birlikte bildirim erişimini basitleştirmişti. iPhone kullanıcıları, tüm bildirimlere daha kolay şekilde erişebilir hale gelmişti. Yeni bildirim tasarımında daha kalın stile sahip metin ve görüntülerden oluşuyor. Böylelikle bildirimlerin daha net ve daha dikkat çekici olması sağlanmıştı. Ayrıca “bildirim özeti” özelliği getirilmişti. Bildirim özeti de “Kilit Ekranının” alt kısmında yer alıyor. iPhone kullanıcıları, kilit ekranında bildirimler “yığın görünümü”, “genişletilmiş liste görünümü” ve “sayılı görünümde” seçeneklerine sahip.

Eski Bildirimlere Erişim Sorunlu​

iOS 16.2

iOS 16 yeni bildirim sistemi sayesinde erişim kolaylaştı. Ancak bu yeni sistem eski bildirimlerin gözden kaçırılmasına neden oldu. iPhone kullanıcıların iOS 16’da en fazla şikayet ettiği konu eski bildirimlerin kaçırılması sorunu oldu. Apple, “iOS 16.2 Beta” güncellemesi ile kullanıcıların yaşadıkları bu sorunu çözüme kavuşturuyor.
Eski bildirimler iOS 16’da, önceki versiyon “iOS 15” sürümündeki gibi “Bildirim Merkezi” içerisinde yer almıyor. Yeni iOS 16 sürümünde eski bildirimlerin görülmesi için ekranın orta kısmından yukarıya kaydırılması gerekiyor. Dolayısıyla kullanıcılar iPhone’un kilidini açıp, kapattığında iOS tarafından söz konusu eylem eski bildirim şeklinde algılıyor. Bu nedenle de “Bildirim Merkezi’nde” gizlemeye alıyor. Bu durumda kullanıcıların önemli olan bildirimleri “eski” statüsünde kabul edilmesinden dolayı kaçırabilmesine neden oluyor.
Dolayısıyla “iOS 16.2 Beta 4” sürümünde, ekran ortadan yukarıya doğru kaydırılmadığı müddetçe kilit ekranından eski bildirimlere erişilemiyor. Bu durum iPhone kilit ekranı açık olduğunda sorun oluşturmuyor. Aşağıya doğru kaydırma hareketiyle açılan bildirim merkezinden eski bildirimler görülebiliyor. Apple gelecek yeni iOS 16.2 güncellemesiyle iPhone kullanıcılarının yaşadıkları bu sorunu çözüme kavuşturacak.

iOS 16.2 ile Gelecek Yeni Özellikler​

iOS 16.2

Apple, yeni iOS 16.2 güncellemesi ile birlikte bildirim düzeni değişikliği dışında yeni özellikler getirecek. Gelecek yeni özellikler arasında “Freeform” uygulaması da yer alıyor. Freeform uygulaması beyaz tahta için geliyor.
Bir diğer önemli yenilikse “harici ekran desteği” olacak. Ayrıca yeni sürüm güncellemesiyle “Always on Display” için duvar kağıdı ve bildirim kapatma desteği gelecek. Yeni güncellemede “Kilit Ekranı” içinde 2 yeni “widget” gelecek. Bu widgetların “uyku” ve “ilaç” olacağı belirtildi. Ayrıca “Hava Durumu” uygulaması için “Haberler” özelliği de gelecek.
Apple, yeni iOS 16.2 Beta güncellemesiyle Hindistan pazarına yönelik “5G” desteği de getirecek.

iPhone 16.2 Güncellemesi Ne Zaman Gelecek?​

Apple, iOS 16.2 güncellemesini 12.12.2022 tarihinde yayınlayacak. Tüm iOS 16 sürümünü kullanan iPhone’lar bu güncellemeyi alabilecek.

Freeform Nedir?​

Freeform

Freeform, bir beyaz tahta uygulamasıdır. Uygulama Apple tarafından geliştirilmiştir. Ücretsiz olan bu uygulama, ilk kez 2022 Haziran’da düzenlenen “Apple WWDC 22” etkinliğinde tanıtılmıştı. Uygulamanın “iOS 16” dışında “iPadOS 16” ve “MacOS Ventura” uyumluluğu olacağı açıklanmıştı.
Freeform uygulaması, hemen hemen tüm dosya formatlarını destekleme özelliğine sahiptir. Aynı anda 100 farklı kullanıcının ortak belgede çalışması da mümkün. “iCloud” desteği sayesinde iPhone, iPad ve Mac üzerinden de erişim sağlanabiliyor. Kullanıcılar uygulama sayesinde;
  • Proje taslağı oluşturma
  • Dijital pano tasarlama: Okul projesi veya mekan tadilatı gibi komplike çalışmalar için kapsamlı pano tasarlanabilir. Panoda “fotoğraf”, “video”, “ses”, “belge”, “PDF”, “web bağlantısı” ve daha fazlası kullanılabiliyor.
  • Tuval üzerinde çizim: Kullanıcılar fonksiyonel bir tuval üzerinde çizimler yapabiliyor. Çizimler parmakla veya iPad için üretilen “Apple Pencil” ile yapılabiliyor.
  • Zengin kitaplık ve hizalama kılavuzu: Uygulamada 700’den fazlaşekil” içeren kitaplık bulunuyor. Ayrıca belge görünüm düzenlemesine yardımcı hizalama kılavuzu desteği de bulunuyor.
  • Belge arşiv ve tarama: Hazırlanan belgeler arşivlenebiliyor. Ayrıca “belge tarayıcı” ile kağıt belge taraması yapılabiliyor. Bunun dışında direkt olarak tahtada açıklama eklemesi yapılabiliyor.
GeliştiriciApple Inc.
KategoriÜretkenlik
Dilİngilizce
Yaş Sınırı4+
UyumlulukiOS 16.2 ve üzeri / iPadOS 16.2 ve üzeri
FiyatÜcretsiz
 
Üst Alt