• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Mobil iOS 16.2 Güncellemesi AirDrop Sınırlaması İçerecek!

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Apple İPhone - IOS kategorisinde Php tarafından oluşturulan iOS 16.2 Güncellemesi AirDrop Sınırlaması İçerecek! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 279 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Apple İPhone - IOS
Konu Başlığı iOS 16.2 Güncellemesi AirDrop Sınırlaması İçerecek!
Konbuyu başlatan Php
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Php

Php

ZF Genel Sorumlusu
Üye
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
230
Tepkime puanı
12
Puanları
18
Web sitesi
www.zirvechat.com.tr
Cinsiyet
vtEvVy
Memleket
35 İZMİR
Takım
Beşiktaş

İtibar:

Teknoloji devi Apple, ABD ile Çin arasındaki teknoloji ve ekonomi savaşının etkilerini yaşamaya devam ediyor. Şirket, son olarak yayınladığı iOS 16.1.1 güncellemesinde Çin’deki iPhone kullanıcılarına kısıtlama getirmişti. Böylelikle Çin’deki iPhone kullanıcıları “AirDrop kısıtlamasına maruz kalmıştı. Şimdiyse tüm iPhone kullanıcılarını etkileyecek kötü haber geldi.

iOS 16.2 Güncellemesi AirDrop Sınırlaması İçerecek!


ABD merkezli teknoloji şirketi “Apple”, 2022 Eylül ayında “iOS 16” sürümünü yayınlamıştı. Şirket daha sonra yeni güncellemelerle son iOS sürümünü geliştirmeye devam ediyor. Apple, kısa bir süre önce “iOS 16.1.1” güncellemesini yayınlamıştı.
Apple yayınladığı son güncellemeyle ABD ile Çin arasındaki ekonomi savaşlarında tarafını belli etti. ABD merkezli teknoloji devi, son yayınladığı iOS 16 güncellemesinde Çin’dekiiPhone” kullanıcılarına sınırlama getirmişti. Çin’de iPhone kullanıcıları “iOS 16.1” ile birlikte “AirDrop” için sınırlamaya tabii olmuştu. Ülkedeki kullanıcılar yeni güncellemeyle birlikte “AirDrop” için süre sınırlamasına maruz kaldı. Kullanıcılar, cihazlarında “AirDrop” ayarını “Herkes İçin” şeklinde düzenleyebiliyor. Ancak bu ayar otomatik şekilde “Yalnızca Kişiler” için şeklinde dönüyordu.
Çin’de bu özelliğin sınırlı olarak uygulanmasının nedenleri konusunda resmi bir açıklama bulunmuyordu. İddialara göre “AirDrop”, Çin’de iletişim alanında sansür uygulaması bulunmayan sayılı “iPhone” uygulamasından birisi konumunda bulunuyor. Bu durumda uygulamanın siyasi içerik paylaşımı ve istenmeyen dosya paylaşımı konusunda tercih edilmesine neden oluyordu. Sınırlama getirilmesinin de bunun önüne geçilmesi olduğu belirtilmişti.

AirDrop Sınırlaması Tüm Dünyada Uygulanacak​

AirDrop

Apple, yayınladığı son güncellemeyle “AirDrop” süre sınırlamasını Çin’e özel uygulamaya başlamıştı. Çin’deki iPhone kullanıcılarına “iOS 16.1” güncellemesiyle gelen sınırlama, artık herkes için geliyor. Apple tarafından yayınlanacak “iOS 16.2” güncellemesiyle sınırlama, tüm dünyaya yayılacak. iOS güncellemesi ile birlikte kullanıcıların uygulamadaki “dosya alma süresi” sınırlı olacak. Söz konusu sürenin “10 dakika” ile sınırlı olacağı belirtildi.
Apple’ın “iOS 16.2” geliştirici sürümü olan “iOS 16.2” kullanıcıları, bu sınırlamayı test etmeye başladı. Kullanıcılar “AirDrop” uygulamasında “Herkes” olarak seçilen ayarın 10 dakika sonra otomatik “yalnızca kişiler” içine dönüyor.
AirDrop uygulamasında iPhone kullanıcıları “içerik paylaşma/alma” konusunda 3 farklı seçenekten yararlanabiliyor. Eğer “Alma Kapalı” ise otomatik olarak “Dosya Paylaşma” özelliği de devre dışı oluyor. Bunun dışında “sadece kişiler” için seçili olduğunda cihaz rehberindeki kişilerden gelen içeriklerin alınabilmesini sağlıyor.
Eğer “Herkes” seçeneği seçiliyse Apple cihazı bulunan tüm kullanıcılardan “AirDrop” aracılığı ile içerik alınabiliyor. Yeni güncellemeyle birlikte bu seçenekte süre “10 dakika” olarak belirlendi. Önceki sürümlerde ise böyle bir süre sınırlaması bulunmuyordu.

AirDrop Nedir?​

AirDrop, Apple tarafından geliştirilen dosya aktarım fonksiyonuna sahip “kablosuz hoc(merkezi olmayan kablosuz ağ)” hizmetidir. Tüm Apple cihazları arasında dosya aktarımı gerçekleştirilmesini sağlar. Apple tarafından 2011 yılında hizmete sunulmuştur. iPhone için “iOS 7” ve Mac için “MacOS X Lion” için uyumludur. AirDrop uygulamasıyla “video”, “web sitesi”, “konum” gibi veri aktarımı gerçekleştirilebilmektedir.
AirDrop, “Apple Kablosuz Doğrudan Bağlantısı” olan “Eylem Çerçeveleri” ve “Veri Çerçeveleri” aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bu sistem sabit “Mac adresi” yerine “yerel bağlantı IPv6 adresleri” kullanmaktadır. AirDrop, “iPhone”, “iPad”, “Mac” ve “iPad Touch” platformlarında kullanılabilmektedir.
Platform
iPhone 5 ve üzeri
iPad “4.Nesil” ve üzeri
iPad Mini “1.Nesil” ve üzeri
iPod Touch “5.Nesil” ve üzeri
MacBook Pro
MacBook Air
MacBook
iMac
iMac Mini
iPad Pro “1.Nesil” ve üzeri
 
Üst Alt