• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Bilgisayar Intel XeSS, NVIDIA ve AMD Ekran Kartlarında Test Edildi

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İşlemci\/CPU kategorisinde x tarafından oluşturulan Intel XeSS, NVIDIA ve AMD Ekran Kartlarında Test Edildi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 245 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İşlemci\/CPU
Konu Başlığı Intel XeSS, NVIDIA ve AMD Ekran Kartlarında Test Edildi
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

Üye
Katılım
30 Ara 2022
Mesajlar
341
Tepkime puanı
31
Puanları
28

İtibar:

Intel-XeSS-Xe-Super-Sampling--640x321.jpg


Intel, XeSS (Xe Super Sampling) adını taşıyan görüntü yükseltme teknolojisini geçtiğimiz hafta kullanıma sunmaya başlamıştı. Bu teknoloji Intel Arc ekran kartlarının yanı sıra AMD ve NVIDIA markalı ekran kartlarıyla uyumlu çalışacak. Şu an için Arc A7 serisi kartlar satışta değil. Bu nedenle teknoloji yalnızca mobil Arc GPU’larda, alt seviye masaüstü A380 modelinde ve diğer markalarla test edilebilir durumda.

Intel Xe Super Sampling, Arc GPU’larda XMX hızlandırma desteği sunuyor ve diğer GPU’larda ise DP4a komut setini destekliyor. Bu nedenle birçok AMD ve NVIDIA ekran kartında kullanmak mümkün olacak.

Tom’s Hardware ve PCGamer, Shadow of the Tomb Raider’da DLSS ve XeSS teknolojilerini karşılaştırdı. PCGamer’ın test sisteminde GeForce RTX 2080 Ti ekran kartı kullanıldı:

RTX-2080-Ti-DLSS-vs-XeSS.jpg


Tom’s Hardware’ın sonuçları, XeSS için mevcut ikinci seçenek olan “Kalite (Quality)” moduna ait. 1440p çözünürlükte yapılan SoTR testleri DLSS Quality (Kalite) moduyla kıyaslandı. Ayrıca aşağılarda AMD Radeon ekran kartlarına ait skorları görebilirsiniz. Tom’s Hardware, XeSS DP4a’nın çoğu durumda hiçbir performans avantajı sağlamadığını söylüyor. Ek olarak Intel, XeSS DP4a ve XeSS XMX arasında performans ve kalite farkının oluşabileceğini onaylamıştı.

Nvidia-DLSS-Intel-XeSS-Oyun-Testi2.jpg


Nvidia-DLSS-Intel-XeSS-Oyun-Testi.jpg


XeSS şu anda yalnızca Shadow of the Tomb Raider oyununda mevcut. Bunun yanında, teknoloji henüz yine piyasaya çıktı. Intel’in düzeltmesi gereken birçok hata ve yapması gereken performans optimizasyonları var. Nitekim XeSS hakkında erkenden yorum yapmak pek doğru olmayacaktır.

 
Üst Alt