• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

instagram Instagram Çalınan Hesaplar ile İlgili Yeni Özelliği Tanıttı

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İnstagram kategorisinde Php tarafından oluşturulan Instagram Çalınan Hesaplar ile İlgili Yeni Özelliği Tanıttı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 238 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İnstagram
Konu Başlığı Instagram Çalınan Hesaplar ile İlgili Yeni Özelliği Tanıttı
Konbuyu başlatan Php
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Php

Php

ZF Genel Sorumlusu
Üye
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
230
Tepkime puanı
12
Puanları
18
Web sitesi
www.zirvechat.com.tr
Cinsiyet
vtEvVy
Memleket
35 İZMİR
Takım
Beşiktaş

İtibar:

Instagram çalınan hesaplar ile alakalı geliştirdiği yeni sistem sayesinde kullanıcıları koruyor. Buna göre artık hesap kurtarmak daha kolay.

Instagram Çalınan Hesaplar ile İlgili Yeni Özelliği Tanıttı


Instagram uygulaması, her geçen gün daha da genişleyen bir sosyal ağ. Medya paylaşım aracı olan Instagram, popülerliğinin yanı sıra problemleri ile de biliniyor. Bunlardan birisi ele geçirilen hesabı kurtarmak.
Hesap kurtarma bazen zorlu bir süreç olmakta. Bunun sebebi, gerekli bilgilerin hesap sahibinde yer almaması. Özellikle hesabına önem göstermeyenler bu sorun ile karşılaşıyor. Hesap ister çalınmış olsun ister erişim kaybedilsin artık erişimi geri almak daha kolay.

Instagram çalınan hesaplar için yeni araç geliştirildi​

Instagram kullanıcıları, çalınan bir hesabı kurtarmak için artık özel bir araç kullanacak. Geliştirici ekibinin yapmış olduğu bu araç, hesapları kurtarmada büyük bir rol oynayacak. Yeni duyurulan aracın geliştirilme nedeni firmanın taleplere yetişememesiydi. Bunun yanı sıra bazı kullanıcılar, hesaplarını nasıl kurtaracağını bilmiyordu. Bu özellik sayesinde artık hesap kurtarmak daha kolay hale gelmiş oldu
Daha önce Instagram, bu gibi durumlar için çeşitli önlemler almıştı. Bunlardan birisi kefil sistemiydi. Eğer bir hesap çalındıysa kimlik kontrolü için iki arkadaşın kefil olması isteniyordu.
Instagram çalınan hesaplar ile ilgili bunun dışında farklı bir adım daha atıldı. Sosyal medya devi, yaptığı açıklamada yapay zeka destekli bir güvenlik özelliği geliştirdi. Henüz test aşamasında olan bu özelliğe göre yapay zeka, kullanıcıları analiz edecek. Eğer bir hesabın başkasının eline geçtiği düşünülürse gerekli önlem alınacak.

Instagram’ın geliştirdiği araç nasıl kullanılır?​

Instagram hesabı çalınan veya erişimi kaybeden bir kullanıcı, birkaç adımda sorunu halledebiliyor. Öncelikli olarak bu bağlantıya tıklayın. Bu bağlantıda yer alan formu doldurun. Instagram, gerekli bilgileri aldıktan sonra birkaç işlem sağlayacak. Önemli olan doğru bilgileri girip gerekli adımları tamamlamak. Bu işlem, genellikle birkaç dakika içerisinde tamamlanıyor. Ardından hesap tekrar alınmış oluyor.

Instagram hesapları nasıl çalınıyor?​

Instagram, büyük bir sosyal medya mecrası. Instagram çalınan hesaplar olayı ile de zaman zaman karşılaşılıyor. Bu gibi durumların önüne geçmek oldukça kolay. Öncelikle bu hesapların nasıl çalındığını açıklamak gerekiyor.

post_1671271182_6229312855685.jpg

Bunun pek çok yolu var. Temel nedenlerinden birisi basit şifre kullanmak. Bunun yanı sıra iki aşamalı doğrulamaya rağmen de hesap çalma olanağı mevcut. Bunun nedeni genel olarak üçüncü parti yazılımlar olarak yer almakta. Üçüncü parti uygulamalara karşı özen göstermeyen kullanıcılar, hesaplarının çalınması ile karşılaşır.

Instagram hesaplarını korumanın yolları​

Instagram hesaplarını güçlendirmenin yolları şu şekilde:
Şifreyi güçlü tutmak
Çift katmanlı doğrulamayı etkinleştirmek
Üçüncü taraf uygulamaları kullanırken temkinli olmak
Ortak cihazlarda hesap kullanmamak
Üçüncü parti yazılımlara karşı dikkat etmek
Tanınmayan kişileri hesaba eklememek

Güçlü şifre belirleme​

Yapılması gereken en temel şeylerden birisi güçlü bir hesap şifresi kullanmak. Eğer hesap şifresi güçlü olursa şifre kolaylıkla çalınmaz. Bunu bir örnekle anlatmak gerekiyor. Mesela 29 harften oluşan 3 karakterli bir şifreyi ele alalım. Bu doğrultuda 24.389 farklı şifre olanağı mevcut olur. Eğer karakter sayısı 4 olursa 707.281, 5 olursa 20.511.149 olasılık bulunur. Bir karakterin artmasıyla olasılıkların nasıl yükseldiği görülüyor.
Uzmanlar harflerin yanı sıra sayılar ve özel karakterlerin de kullanılması gerektiğini açıklar. Bunun sebebi tam olarak bu olmakta. Şifre olasılıkları ciddi oranda artar. Ayrıca bilinen şifreler kullanılmamalı ve karmaşık şifrelere ağırlık verilmeli. Örneğin Chrome’un şifre oluşturma sistemi kullanılmalı. Buna ek olarak şifreler 32 karakter gibi uzun ve karmaşık yapılmalı.

İki aşamalı doğrulamayı aktif etme​

Kullanıcılar Instagram çalınan hesaplar olayı ile karşılaşmaması için pek çok şey yapmalı. Bunlardan birisi iki aşamalı doğrulama. Şifre her ne kadar karmaşık olursa olsun doğrulama aktif edilmeli. Her ihtimale karşı bu önlem alınmalı ki problem yaşanmasın. İki aşamalı doğrulama ile beraber şifre girildikten sonra farklı doğrulama aşamasına geçiliyor. Bu aşamada akıllı telefona kod gelir. Bunun yanı sıra farklı bir cihazda aktif olan hesaptan da doğrulama yapılabiliyor.

post_1671271185_479417886716.jpg

Üçüncü taraf uygulamalarına karşı dikkatli olun​

Kullanıcıların temkinli olması gerektiği bir diğer şey üçüncü parti uygulamalar. Özellikle Instagram hesabı ile giriş yaparken bu uygulamalara dikkat etmek gerekir. Çünkü bu uygulamaların bazıları tehlikeli olabilir. Uygulamalar her ne kadar şifre almasa da aldığı bilgileri paylaşabilir. Bu bilgiler kötü amaçlı yazılımcıların eline geçer. Bu şekilde ciddi gizlilik problemleri oluşabiliyor.

Ortak cihazda hesaba giriş yapmayın​

Kullanıcılar Instagram çalınan hesaplar olayı yaşamaması adına hesap için ortak cihaz kullanmamalı. Eğer başka bir bilgisayarda hesaba giriş yapılacak ise bu tehlikeli kabul edilir. Bunun sebebi bilgisayarı farklı insanların da kullanması. Bilgisayar sahibi güvenilir bir insan olabilir. Burada tehlikeli olan kısım sistemde yer alma ihtimali bulunan kötü amaçlı yazılım. Bundan dolayı ortak cihazlarda hesaba girilmemeli. Eğer zorunlu olarak girildiyse hesap şifresi güncellenmeli.

Güvenli olmayan üçüncü parti yazılımları kullanmayın​

Kullanıcılar için daha pek çok güvenlik adımı mevcut. Bunlardan birisi üçüncü parti yazılımları kullanmamak. Üçüncü parti uygulamalar, kötü amaçlı yazılım barındırabilmekte. Örneğin iki aşamalı doğrulama aktif olduğu halde hesaba giriş yapılmasının nedeni bu. Güvenilir olmayan bir uygulama, cihazdaki verilere erişerek hesabı ele geçiriyor. Bu şekilde hesap bilgileri, kötü amaçlı yazılımcının elinde bulunuyor. Bundan dolayı güvenilir yazılımları kullanmak gerekir.
Bu anlamda dikkat edilmesi gereken bir diğer şey e-postalar. Bu durumu pek çok YouTuber yaşamış ve anlatmış durumda. Buna göre bir e-posta geliyor ve sponsorluk teklifi yapıyor. Ardından bir uygulama test edilmesi amacıyla gönderiyor. Aslında o uygulama kötü amaçlı olabiliyor. Bu gibi tuzaklara düşülmemesi gerekiyor.

Tanımadıklarınızı hesaba eklemeyin​

Instagram çalınan hesaplar ile ilgili olaylara karşı dikkat etmek gerekir. Instagram kullanıcılarının bununla ilgili yapabileceği bir diğer şey gizli hesap. Eğer hesap, kişisel ise gizli olması tavsiye edilir. Bu şekilde hesap hakkında bilgi toplayanlara karşı önlem alınır. Bilindiği üzere veri madenciliği yapan pek çok firma var. Bu firmaların önüne geçmenin yolu gizli hesap kullanmaktan geçer.

 
Üst Alt