• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Haber İlk İnsanların Kış Uykusuna Yattığı İddia Edildi

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyasından Son Haberler kategorisinde Gece Kuşu tarafından oluşturulan İlk İnsanların Kış Uykusuna Yattığı İddia Edildi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 445 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyasından Son Haberler
Konu Başlığı İlk İnsanların Kış Uykusuna Yattığı İddia Edildi
Konbuyu başlatan Gece Kuşu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gece Kuşu

Gece Kuşu

Emektar Üye
Katılım
23 Eyl 2020
Mesajlar
1,694
Tepkime puanı
32
Puanları
48

İtibar:

Fosil uzmanları, ilk insanlara dair oldukça ilginç bir teori ortaya attı. Bu iddialara göre atalarımız kış aylarını kış uykusuna yatarak geçiriyor olabilir.

Soğuk kış ayları geldiğinde pek çok kişi enerjisinin düştüğünü ve uyumak istediğini söyler. Belki de böyle kişilerin atalarımızla olan bağları daha güçlüdür. En azından İspanya'da bulunan fosillerin gösterdiği böyle.

Ayılar, yarasalar ve bazı köstebek türleri gibi memeliler, zorlu kış aylarını geride bırakabilmek için kış uykusuna yatar. İspanya'da bulunan Neanderthal kemiklerini inceleyen araştırmacılara göre atalarımız da kış uykusuna yatıyordu.İspanya'da Atapuerca adlı fosil bölgesinde keşfedilen insan kemiklerinde, atalarımızın çok soğuk iklimle başa çıkabilmek için kış aylarını uyuyarak geçirmiş olabileceklerine dair izler bulundu. Araştırmacıların iddiasına göre kemik kalıntıları, kış uykusuna yatan diğer canlıların kemikleri ile benzer özellikler gösteriyor.

Kemik Çukuru anlamına gelen Sima de los Huesos adlı fosil bölgesinde yaklaşık 30 yıldır çalışmalar devam ediyor. Özünde bir toplu mezar olan bu bölgede yapılan çalışmalarda binlerce diş ve kemik parçası bulunduğu ifade ediliyor. Zaman içinde bu bölge, ölenlerin gömüldüğü bir nokta olarak kullanılmış. Fosillerin tarihi ise 400 bin yıl kadar öncesine gidiyor.

Bölgede çalışmalarına devam eden ve Thrace Democritus Üniversitesi'nden Antonis Bartsiokas ile birlikte çalışan Juan-Luis Arsuaga, L'Anthropologie adlı dergide yayımlanan makalesinde bölgede bulunan fosillerin, her yıl birkaç aylık süreyle farklı şekilde büyüyen kemiklerden oluştuğunu söyledi.Araştırmacıların iddiasına göre ilk insanlar, "kaynakların kısıtlı olduğu uzun süreçte yağ depolamak için bir metabolik durum geliştirdi." Bu dönemde insanlar kış uykusuna yattı ve bu durum da kemiklerde iz bıraktı.

İnsan kemiklerinde bulunan lezyonların diğer kış uykusuna yatan canlılarla benzer şekilde olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca kış uykusuna yatan ayılara ait kemik örneklerinin de bulunması bu durumun ayılarla aynı şekilde gerçekleşiyor olabileceğine de işaret ediyor. Sizce geçmişte gerçekten de insanlar kış uykusuna yatıyor muydu?
 
Üst Alt