• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Mobil Huawei HarmonyOS İşletim Sistemi Pazar Payını Büyütüyor!

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Huawei HarmonyOS kategorisinde Php tarafından oluşturulan Huawei HarmonyOS İşletim Sistemi Pazar Payını Büyütüyor! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 366 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Huawei HarmonyOS
Konu Başlığı Huawei HarmonyOS İşletim Sistemi Pazar Payını Büyütüyor!
Konbuyu başlatan Php
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Php

Php

ZF Genel Sorumlusu
Üye
Web sitesi
www.zirvechat.com.tr
Memleket
35 İZMİR
Takım
Beşiktaş

İtibar:

Çinli teknoloji devi Huawei, ABD yaptırımlarına maruz kalmış ve cihazlarında Android kullanamıyordu. Google Android işletim sistemini kullanamaması üzerine Huawei, kendi işletim sistemi olan “HarmonyOS” sistemini geliştirmişti. Aradan geçen sürede piyasada HarmonyOS beklentileri aşmayı başardı.

Son yıllarda teknoloji pazarlarında Uzakdoğu şirketlerinin yükselişi devam ediyor. Söz konusu yükselişteki önemli markalardan “Huawei” ise ABD yaptırımlarına maruz kalmıştı. ABD’nin Çinli teknoloji devi Huawei’ye yönelik yaptırımları, bazı yasaklamaları da getirdi. Huawei, yaptırımlar nedeniyle “Google” tarafından geliştirilen “Android” işletim sistemine cihazlarında yer veremiyor. Bu nedenle Google uygulama ve servisleri de cihazlarında kullanılamıyor.

Android yasağının ardından Huawei, kendi mobil işletim sistemini geliştirmek durumunda kaldı. Şirket tarafından kısa sürede “HarmonyOS” isimli işletim sistemi geliştirildi. Huawei akıllı telefon ve tablet modellerinde bu işletim sistemi kullanılmaya başlandı. Google’ın Android işletim sistemine alternatif olarak geliştirilen HarmonyOS beklentilerin üzerine çıkmayı başardı.

HarmonyOS Pazar Payı Yüzde 2’ye Yükseldi​

HarmonyOS

Uluslararası akıllı telefon pazarına ilişkin yeni bir araştırma raporu yayınlandı. Dünyaca ünlü araştırma şirketi “Strategy Analytics”, mobil pazardaki işletim sistemi kullanım verilerini yayınladı. Yayınlanan raporda en dikkat çeken işletim sistemi “HarmonyOS” oldu. Zira Huwaei’nin zorunluluk gereğince geliştirdiği işletim sisteminin pazar payını beklentilerin üzerinde büyüttüğü görüldü.

HarmonyOS işletim sistemi Huawei cihazların yanı sıra “Honor” cihazlarında da kullanılıyor.
Rapora göre “HarmonyOS” işletim sistemi 2022 akıllı telefon satışlarındaki payını %2’ye çıkarttı. Raporda 2022 yılı için GoogleAndroid” için Pazar payı “%81” olarak açıklandı. Buna göre Android, mobil pazardaki ezici liderliğini güçlü bir şekilde sürdürüyor. Pazardaki en büyük rakip Apple ise “iOS” işletim sistemiyle 2022 yılında “%18” oranında bir pay elde etmeyi başardı.

Huwaei tarafından 2022 Kasım ayında “HarmonyOS” kullanılan cihaz sayısı açıklanmıştı. Çinli teknoloji devine göre 2022 Kasım ayı itibariyle “320 Milyon” adet “HarmonyOS” yüklü cihaz piyasada yer alıyor.

Kasım ayında şirket, HarmonyOS yüklü 320 milyon Huawei cihazı olduğunu bildirmişti. Çinli devin işletim sisteminin ABD yaptırımlarından ne kadar etkileneceği ve ne kadar daha büyüme gösterebileceğini ise önümüzdeki dönemlerde görebileceğiz.

HarmonyOS’un Geleceği Parlak Değil​

ABD cephesinde Huawei’ye yönelik yaptırımların sürüyor olması ciddi sıkıntıda yaratıyor. Raporda değerlendirmelerine yer verilen analistler, gelecek dönemde HarmonyOS’un durumunu iç açıcı bulmuyor.

İşletim Sistemine Göre Küresel Akıllı Telefon Satışları Yüzdeleri​

HarmonyOS

Strategy Analytics şirketi tarafından yayınlanan raporda işletim sistemlerine göre akıllı telefon satış rakamlarına da yer verildi. Raporda 2007 ile 2027 yılları arasında mobil işletim sistemlerinin satış yüzdeleri yer aldı. 2007’den itibaren 5 yıllık periyotlarda işletim sistemlerinin pazar payları açıklandı. Raporda ayrıca 2022 ile 2027 yılları arasındaki 5 yıllık periyotta öngörülen pazar yüzdelerine de yer verildi.

İşletim Sistemi20072012201720222027
Google Android%0%69%86%81%83
Apple iOS%2%19%14%18%17
Huawei HarmonyOS%0%0%0%2%0
Diğerleri%98%12%0%0%0

Huawei’nin HarmonyOS işletim sistemini kullandınız mı? Sizce HarmonyOS nasıl? Size göre en iyi mobil işletim sistemi hangisi?

Üst Alt