• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Her Güne Bir Hadis bölümünde ki Hadislerin Tahriçi

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Dualar kategorisinde Linux tarafından oluşturulan Her Güne Bir Hadis bölümünde ki Hadislerin Tahriçi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 115 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Dualar
Konu Başlığı Her Güne Bir Hadis bölümünde ki Hadislerin Tahriçi
Konbuyu başlatan Linux
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Laufey

Linux

Emektar Üye
Web sitesi
www.uguragdas.com.tr
İsim
Uğur
Memleket
75 ARDAHAN
Takım
Galatasaray
Burç
Aslan
Mesleği
Konut Yönetim Müdürü

İtibar:

Tahriçu,l-Hadis
Bismillahirrahmanirrahim​

1-"Kim sünnetimi ihyâ ederse beni sevmiş olur. Beni seven kimse de cennette benimle beraber olur."

Hadisi Enes bin Malik naklediyor Ukayli Duafuil-Kebir,de 3/350 Taberani Mucemu,l-Evsat 9/168 Şeyh Elbani Daifu,l-Camiu 5360 dedi ki;Zayıf,tır Silsiletu,d-Ehadis Daifa (4538 dedi ki;Zayıf,tır

2- Hadisi Abdullah b.Mesud Rasulullah,tan naklediyor; "(Nasuh) Tevbe, bir daha günaha asla dönmemek üzere yapılan tevbedir."

Hadis Beyhaki Şuabu,l-İman 6538 Senedin de bulunan İbrahim el-Haceri daifu,l-Hadis,tir Ebu Hatim er-Razi Ebu Zura er-Razi Ebu İsa et-Tirmizi Nesai Buhari Zehebi İbrahim el-Hacer hakkında zayıf,tır demişlerdir. Dolayısıyla hadisin isnadı zayıftır.

3- Ebû Hüreyre (r.a.) buyurdu: Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ile berâber bulunuyorduk. Bilâl (r.a.) kalkıp ezân okudu. Bitirince Efendimiz (s.a.v.) 'Kim müezzinin dediklerini yakînen inanarak söylerse cennete girer.' Buyurdu.

İbn Hibban Sahih (1667) Munziri Terğib (1/151; dedi ki; İsnadı Sahih) Ahmed Şakir İmam Ahmed Müsned (16/256 dedi ki;İsnadı Sahih) Elbani Sahihu,-Terğib (246 dedi ki;Sahih,tir) Elbani Sahihu Nesai (673; dedi ki;Hasen,dir)

4- Hadisi Semure b.Cundep naklediyor; "İki kişinin yemeği (kanâatkâr) dört kişiye yeter, dört kişinin yemeği de sekiz kişiye yeter."

Hadis Taberani el-Mucemul Kebir (6822) senedde bulunan Ebu Bekir Munkeru,l-Hadis,tir. Ebu Bekir hakkın da Ebu Zura er-Razi Ahmed b.Hanbel zayıf,tır derken İbn Hacer Askalani Takrib de Munkeru,l-Hadis demiştir. Hadisin isnadı Şiddetle zayıftır)

5- Hadisi Ebu Hureyre naklediyor; "Ümmetimin en hayırlıları, âlimleridir. Âlimlerinin en hayırlıları da, (insanlara karşı) merhametli olanlarıdır."

Hatib Tarıhu Bağdat (138 dedi ki Munker) Zehebi Mizanu,l-İtidal (3/477 dedi ki;Batıl) Elbani Silsiletu,s-Daifa (360; dedi ki; Batıl) Elbani Daifu,l-Camıu 2868 dedi ki; Uydurma) Sened,de bulunan Ebu Abdullah Muhammed ibn Yakub b.İsmail es-Sukkeri mechul,dur) İbn Asakir Tarıhu Dımeş (59951 sened de bulunan Ebu Tahir Muhammed b.Nasır Meçhul,dur yine senedin de bulunan Ebu Nasır Ahmed Mechul,dur) Ebu Bekir Ahmed Daifu,l-Hadistir dolayısıyla isnadı Mevdu,dur)

6-Hadisi Ebu Hureyre naklediyor; "Üç şey vardır ki, ciddîsi ciddîdir, şakası da ciddîdir. Bunlar; nikâh, talak ve yemindir."

Elbani Sahihu İbn Mace (1671; dedi ki;Hasen) Elbani Sahihu,l-Camiu (3027; dedi ki;Hasen)

7- Hadisi Cabir b.Abdullah naklediyor; "Her âlimin sohbetinde bulunmayınız. Ancak beş şeyden beş şeye; tereddütten yakîne (gözle görür gibi inanmaya), kibirden tevazua, düşmanlıktan muhabbete, riyadan ihlâsa, (dünyaya) rağbetten zühde (dünya sevgisini kalbe koymamaya) davet eden âlimlerin sohbetinde bulununuz."

Şevkani (278; uydurma hadisleri topladığı kitabında Mevdu demiştir)

8-Hadisi Abdullah b.Abbas naklediyor; "Gülerek günah işleyen, ağlayarak cehenneme girer."

Elbani Silsiletu,d-Ehadis Daifa (17; dedi ki;Mevdu)

9-Hadisi Abdullah b.Abbas naklediyor; "Allâhü Teâlâ (Mi'râc gecesinde) Peygamberine (s.a.v.) elli vakit namaz farz kıldı. Peygamberimiz (s.a.v.) Rabbinden hafifletilmesini istedi. Allâhü Teâlâ da namazı beş vakit olarak farz kıldı."Ahmed Şakir İmam Ahmed Müsnedin,de (4/319 dedi ki; İsnadı Sahih)

10- Hadisi Ebu Hureyre naklediyor; "Bir kişinin bilmediği halde verdiği yanlış bir fetvadan dolayı günaha düşenin vebâli o fetvayı veren üzerinedir." Elbani Sahıhu,l-Camiu (6068; dedi ki;Hasen)

11- "Allâhü Teâlâ bir kulunun bir yerde ölmesini takdir ederse, oraya gitmesine bir sebep yaratır." Elbani Sahıhu,t-Tirmizi (2147; dedi ki; Sahih,tir)

12- Hadisi Enes b Malik naklediyor; "Peygamber Efendimiz'e(s.a.v.) 'Ramazan ayı orucundan sonra en faziletli oruç hangisidir?' diye soruldu. 'Ramazan ayına tazim ve hazırlık için Şâban ayında tutulan oruçtur.' buyurdular." Elbani Daifu,t-Tirmizi (663; dedi ki; Zayıftır)

13-Hadisi Ebu Derda naklediyor; Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular: "Kim sabah on defa, akşam on defa bana salevat okursa şefâatime nâil olur." Elbani Silsiletu,d-Daifa (5788 dedi ki; Zayıf,tır.

14- Hadisi Enes b.Malik naklediyor; "Cuma günü ve Cuma gecesi bana çok salevat okuyunuz.

Kim böyle yaparsa ben kıyâmet gününde ona şâhit veya şefâatçi olurum. Elbani Daifu,l-Camiu (1117; dedi ki;Zayıf,tır)

15- Hadisi Aişe naklediyor; "Çocuğuna güzel isim vermesi ve güzel bir edeb ve ahlâk ile onu yetiştirmesi çocuğun babası üzerindeki haklarındandır."Elbani Silsiletu,d-Ehadis Daifa (6147; dedi ki; Cidden zayıftır)

16- Hadisi Enes b.Malik naklediyor; "Kıyamet günü şefaatim, Allah'tan başka ilah olmadığına ve benim de Allâh'ın resûlü olduğuma şehadet edenler içindir." Taberani el-Mucemu,l-Evsat (6178; İsnadı Muttasıl Ricali Sika)

17- Hadisi Abdullah b.Abbas naklediyor; "Dinin âfeti üçtür: Fâcir fakîh (açıktan günah işleyen din âlimi), zâlim idâreci ve câhil âbid (ibadet edici)." Elbani Silsiletu,d-Ehadis Daifa (819; dedi ki;Mevdu)

18- Hadisi Ebu Hüreyre naklediyor; "Biriniz esnediği zaman, eliyle ağzını kapatsın; ağzını açıp tuhaf sesler çıkarmasın. Zîrâ şeytan buna güler."Elbani Sahihu,t-Tirmizi (2746; dedi ki; Hasen Sahih)

19-Hadisi Ebu Bekir es-Sıddık naklediyor; "Mü'mine zarar veren ve onu aldatan, Allâh'ın rahmetinden uzaktır." Elbani Tahriçu Mişkat (4970; dedi ki; Zayıf,tır)

20-Hadisi Ali b.Ebi Talib naklediyor; "Şaban ayının on beşinci (Berât) gecesi olduğu zaman, gecesini ibâdetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun."Elbani Silsiletu,d-Ehadis Daifa (2132; dedi ki; İsnadı Mevdu)

Devam edicek İnş​

Laufey

ZF Kullanıcı Sorumlusu
Emektar Üye

İtibar:

Teşekkürler

Üst Alt