• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Haber Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyasından Son Haberler kategorisinde Gece Kuşu tarafından oluşturulan Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 422 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyasından Son Haberler
Konu Başlığı Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak
Konbuyu başlatan Gece Kuşu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gece Kuşu

Gece Kuşu

Emektar Üye
Katılım
23 Eyl 2020
Mesajlar
1,694
Tepkime puanı
32
Puanları
48

İtibar:

Güney Afrikalı bilim insanları, atmosfere bol miktarda sülfür dioksit gazı pompalayarak bulutlar oluşturmayı ve "Güneş'i karartmayı" planlıyorlar. Bilim insanlarının daha az Güneş ışığı gelmesi yönündeki çalışmalarının nedeni ise su kaynaklarını koruyabilmek.

Küresel iklim değişikliği tüm dünyayı etkilemeye devam ederken Güney Afrikalı bilim insanları, küresel iklim değişikliğinin etkilerini en azından yerel olarak azaltabilmek için ilginç bir fikir öne sürdüler.

Environmental Research Letters’ta yayınlanan makaleye göre Cape Town Üniversitesi'nden bilim insanları, ülkedeki su kaynaklarının günden güne zayıflaması ve uzak gelecekte tüm su kaynaklarının yüzde 90’ını kaybetme ihtimaline karşın “Güneş’i karartma” planını ortaya attılar.Güneş’i karartma planı dahilinde bilim insanları, ülkenin başkenti olan Cape Town üzerinden atmosfere bol miktarda sülfür dioksit gazı pompalayacak ve bulut oluşturacak. Bu sayede Güneş ışınları yeryüzüne ulaşmadan uzaya geri yansıtılacak ve küresel iklim değişikliğinin etkileri hafifletilmiş olacak.

Bilim insanlarının yeryüzüne ulaşan Güneş ışığı miktarını azaltma yönündeki planlarının bilimsel bir karşılığı olsa da uzmanlar, küresel ısınmaya karşı atmosfere gaz pompalamanın iklim sistemi için tehlikeli bir müdahale olduğunu belirtiyorlar. Zira Güneş ışınlarını engelleyecek kadar büyük oranda gaz salmak, aynı zamanda atmosfer dengesini kalıcı olarak bozma potansiyeline de sahip.Bilim insanlarının açıklamalarına göre küresel iklim değişikliğinin Cape Town’a etkisi, herhangi bir önlem alınmadığı takdirde 2100 yılına kadar 3 kat artış gösterecek. Yapılan açıklamalara göre Güneş’i karartma planı ile sıcaklıkları 2020 yılındaki seviyelerde tutmak, su kaynaklarının yüzde 90’ının kaybolmasıyla sonuçlanacak büyük kuraklığı engellemeyi sağlayabilir.
 
Üst Alt