• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Haber Gribe ve COVID-19'a Peş Peşe Yakalanmak Ölüm Riskini Artırıyor

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyasından Son Haberler kategorisinde Gece Kuşu tarafından oluşturulan Gribe ve COVID-19'a Peş Peşe Yakalanmak Ölüm Riskini Artırıyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 393 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyasından Son Haberler
Konu Başlığı Gribe ve COVID-19'a Peş Peşe Yakalanmak Ölüm Riskini Artırıyor
Konbuyu başlatan Gece Kuşu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gece Kuşu

Gece Kuşu

Emektar Üye
Katılım
23 Eyl 2020
Mesajlar
1,694
Tepkime puanı
32
Puanları
48

İtibar:

Liverpool Üniversitesi'nden bilim insanları, yaptıkları çalışmalar sonucunda COVID-19 ölüm riskini 6 kat artıran faktör buldu. Araştırmaya göre gribe ve koronavirüse peş peşe yakalanmak ölüm riskini 6 kat artırıyor.

Dünya genelinde yaklaşık 40 milyon insana bulaşan ve 1,1 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüse karşı halen geniş kitlelerin kullanabileceği etkili bir aşı veya ilaç geliştirilmiş değil.

Ancak bilim insanlarının virüs üzerine yaptığı araştırmalar sonucunda her geçen gün virüs ve virüsün etkileri daha iyi anlaşılıyor. Yapılan yeni bir araştırmada da COVID-19 ölüm riskini 6 kat artıran yeni bir faktör keşfedildi.Liverpool Üniversitesi'ndeki bilim insanları tarafından gerçekleştirilen bir çalışmaya göre gribe ve koronavirüse peş peşe yakalanmak ölüm riskini 6 kat artırıyor. Araştırmacılar, bu çalışma kapsamında fareler üzerinde bir deney gerçekleştirdi. Deneyde birinci fare grubuna sadece koronavirüs, ikinci fare grubuna art arda grip ve koronavirüs bulaştırıldı.

Gerçekleştirilen çalışma sonucunda gribe ve koronavirüse peş peşe yakalan grubun hastalığı daha ağır geçirdiği gözlemlendi. Çalışmayı gerçekleştiren isimlerden bir tanesi olan Profesör James Stewart, "Grip bulaştırılan farelere replikasyonu azaltılmış koronavirüs enjekte edilmesine rağmen, bu grupta artan enflamatuar tepki gözlemlendi. Bu, insanların COVID-19’u ağır geçirmelerinin ana nedenidir" ifadelerini kullandı.Deney kapsamında gözlemlenen bir diğer şey de ölüm oranı oldu. Hem grip hem de koronavirüs bulaştırılan gruptaki farelerin ölüm oranı birinci gruba göre 6 kat daha yüksek çıktı. Uzmanlara göre bunun sebebi ise vücutta aynı anda birkaç patojenin dolaşımı. Bundan sebep aralarında rekabet oluşuyor ve vücuttaki olumsuz etkisi artıyor.
 
Üst Alt