• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Gazze'de insani yardım krizi: BM yeni rotalar planlıyor

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Dünyadan Haberler kategorisinde EbrulimMm_88 tarafından oluşturulan Gazze'de insani yardım krizi: BM yeni rotalar planlıyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Dünyadan Haberler
Konu Başlığı Gazze'de insani yardım krizi: BM yeni rotalar planlıyor
Konbuyu başlatan EbrulimMm_88
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan osman06

İtibar:

Gazze'de insani yardım krizi: BM yeni rotalar planlıyor

Yardıma muhtaç Filistinliler, Gazze'de inşa edilen limandan deniz yolu ile gelen 11 kamyonun önünü keserek yardımların üçüncü gününde teslimatların durmasına neden oldu. Birleşmiş Milletler (BM), bu olayın ardından ABD'nin Gazze'de inşa ettiği geçici limandaki yardımları dağıtmak için yeni rotalar planlıyor.

Gazze'de geçici liman aylardır süren planlama ve inşaat çalışmasının ardından geçen hafta yardım geçişine açılmıştı.

İsrail, Gazze Şeridi'nde Hamas'a karşı yürüttüğü savaş nedeniyle kıtlığın başlamasıyla gün geçtikçe büyüyen bir uluslararası baskı ile karşı karşıya.

11 KAMYONDAN 5'İ DEPOYA ULAŞTI İskelenin perşembe günü kurulmasının ardından cuma günü başlayan yardım faaliyetleri kapsamında BM çalışanları Gazze'nin Deir El Balah bölgesinde bulunan Dünya Gıda Programı'na ait bir depoya yardım taşıyan 10 kamyon götürmüştü. Ancak cumartesi günü 11 kamyonun önünün kesilmesi nedeniyle depoya yalnızca 5 kamyon ulaşabildi.

ABD
"YARDIMLARI KENDİLERİ DAĞITTILAR" Dün New York'ta gazetecilere konuşan BM sözcüsü Stephane Dujarric "Kalabalık yolda birçok geçiş noktasında kamyonları durdurdu. Yardımları kendi kendilerine dağıttılar diyebilirim" dedi. Dujarric "Bu kamyonlar daha önce hiç yardım gitmeyen bölgelerden geçiyordu. Bence insanlar hiç yardım alamayacaklarından korktular, alabildikleri her şeyi aldılar" dedi. "KITLIK KABUSU GERİ DÖNDÜ" İsrail'in Refah ve Kerem Ebu Salim sınır kapılarını kapatmaya başlamasıyla, kıtlık kabusu bir kez daha Gazze ve kuzeydeki bölgeleri tehdit edecek şekilde geri döndü. İsrail'in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah'a başlattığı kara saldırıları ile on binlerce insan kentten ayrılmaya başladı. Gazze Şeridi’nin orta ve güney kentlerinde de gıda güvenliği krizi giderek artıyor.

Üst Alt