• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Coin FED Faiz Kararı Öncesi Kripto Depremi: Bitcoin ve Ethereum’da Sert Düşüş

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kripto Para kategorisinde x tarafından oluşturulan FED Faiz Kararı Öncesi Kripto Depremi: Bitcoin ve Ethereum’da Sert Düşüş başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 22 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kripto Para
Konu Başlığı FED Faiz Kararı Öncesi Kripto Depremi: Bitcoin ve Ethereum’da Sert Düşüş
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

ZF Teknik Sorumlu
Teknik Admin
Katılım
29 Ara 2022
Mesajlar
327
Tepkime puanı
28
Puanları
28

İtibar:

Her ay piyasanın merakla beklediği FED faiz kararı, Çarşamba günü açıklanacak. Küresel çapta devam eden enflasyon ortamı ve makroekonomik nedenler, FED'in agresif faiz kararı tutumuyla birlikte kripto fiyatlarını baskılamaya devam ediyor.

FED Faiz Kararı Öncesi Kripto Depremi: Bitcoin ve Ethereum’da Sert Düşüş


Hepimizin bildiği üzere içinde bulunduğumuz ayı piyasası, başta lider kripto Bitcoin (BTC) ve lider altcoin Ethereum (ETH) olmak üzere tüm varlıkları düşürmeye devam ediyor.
Ayı piyasasının yanı sıra; Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş, Avrupa’daki potansiyel enerji krizi, ABD ve Avrupa'da devam eden enflasyon sebebiyle kriptolar sert düşüyor. Tüm bunların üzerine ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı (SEC) Gery Gensler’in kripto düzenleme yasasına yönelik çağrıları, düşüşü tetikliyor.

FOMC Toplantısı Çok Önemli!​

Bu hafta yarın başlayıp, Çarşamba günü (20-21 Eylül) bitecek olan FOMC toplantısı, tüm bu makroekonomik etkilerle birlikte piyasayı baskılamaya devam ediyor. FED'in ‘şahin’ tutumu ve merkez bankalarının faiz artırımına gitme kararları, tüm piyasayı esir almış durumda.
post_1663592305_7887882352216.jpg

Baskı karşısında korkan yatırımcıların iştahı ve kripto gibi riskli varlıklara olan talebi de azalmış durumda. Söz konusu FOMC toplantısına yönelik beklentiler, tekrar faiz artırımı yapılacağı yönünde. Çoğu analist, Çarşamba günü 75 baz puanlık faiz artışına gidileceğini düşünüyor. Ancak az da olsa bazı analistler, FED Başkanı Jerome Powell’ın bir sürpriz yapacağını düşünüyor. Buna göre analistler, 100 baz puanlık artışa gidebileceği ihtimali üzerinde duruyor.
Şimdilik beklenti 75 baz puan yönünde. Ancak eğer bir sürprizle birlikte 100 baz puanlık artış yapılırsa, değerli metaller başta olmak üzere, kriptolarda büyük bir düşüş görebiliriz.

Bitcoin’de görünüm kırmızı​

Tüm bu olumsuz etkiler karşısında Bitcoin, yeni haftaya kırmızı başladı. Ayın başındaki olumlu görünüme rağmen BTC, 2022’nin en düşük seviyesine yaklaşmaya devam ediyor.
Geçtiğimiz hafta hisse senedi piyasasıyla ilgili verilerin açıklanması üzerine enflasyon artmıştı. Bitcoin de birkaç dakikada %5’e varan bir kayıpla karşılaşmıştı.
Bugün ise değerli metallerde de olduğu gibi Bitcoin, düşüşe uyandı. Gün içinde 18.390 dolar ile 20.004 dolar arasında seyreden BTC fiyatı, bu yazının yazıldığı dakikalarda 18.827 dolar seviyesinde.

Ethereum Merge’ü işe yaramadı!​

Öte yandan lider altcoin cephesinde durumlar hiç iç açıcı değil. Geçtiğimiz günlerde Merge ile Proof of Stake (PoS) ağına geçen ETH, yükseltme sonrasında beklenen ralliyi gerçekleştiremedi.
Yatırımcıların ‘söylentiyi al, haberleri sat’ mantığıyla hızla satmaya başladığı ETH, sert düştü. Gery Gensler’in staking modeline geçişin ETH’yi menkul kıymet haline getirebileceği iddiası, düşüşü tetikleyen nedenler arasındaydı.
1.700 dolarlık önemli seviyeyi koruyamadıktan sonra istikrarlı bir şekilde düşen ETH, Gery Gensler’in de etkisiyle toparlanmaya uzak görünüyor. 1.300 dolar seviyesine kadar gerileyen ETH için yatırımcı ilgisi şimdilik oldukça düşük bir seviyede.
Bugün BTC gibi güne düşüşle uyanan ETH, %8’den fazla kaybetti. Gün içinde 1.287 dolar ile 1.438 dolar arasında seyreden lider altcoin, bu yazının yazıldığı dakikalarda 1.318 dolar seviyesinde.

 
Üst Alt