• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Erkeklerde En Çok Görülen Hastalıklar

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sağlık Köşesi kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan Erkeklerde En Çok Görülen Hastalıklar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,269 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sağlık Köşesi
Konu Başlığı Erkeklerde En Çok Görülen Hastalıklar
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
18
Puanları
48
Yaş
35
Konum
İstanbul/izmir
Web sitesi
zirveforum.net
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

Günümüzde yaygın olan hastalıklardan bazı erkeklerde görülmektedir. Bu hastalıklar arasında bazıları cinsel hastalıklar olarak bulaşırken bazıları da fonksiyon bozukluklarından kaynaklanmaktadır.

Erkeklerde görülen hastalıklar arasında en belirgin olanları arasında;

  • Ani Sertleşme
  • Fıtık (Herni)
  • BPH
  • Erektil Fonksiyon Bozukluğu
  • Peyronie Hastalığı
  • Prostat
Ani Sertleşme
Erkeklerde görülen hastalıkların başında peniste ani sertleşme problemi gelmektedir. Bu tür hastalıklarda sorunlu hastalar uyurken veya sabah kalktıklarında ani sertleşme görülür. Bunun nedenleri arasında şu nedenler yer alır;

- İşten veya evden dolayı stress ve endişeler

- Düşük seks performansından korkulması

- Evlilik problemleri

- Depresyon

- Cinsel tercih seçiminde heteroseksüel, biseksüel ve homoseksüellik seçimine karar verememek.


Fıtık

Fıtık hastalığı genellikle organ ya dokunun etrafındaki kas içinde doğuştan veya sonradan olmuş zayıf bir noktanın sonradan dışarıya çıkmasıdır. BU hastalık en çok kasık, uyluk, göbek ve ameliyat yerlerinde ortaya çıkmaktadır.

Hastanın fıtık olduğunun belirtileri arasında;

Karın veya kasık bölgesindeki deri altında belirgin şişlik

Fıtık bölgesinde ağrı

Özellikle kabızlık çekildiğinde karın bölgesinde ağırlık hissi


Karın veya kasık bölgesinde rahatsızlık hissi

Fıtık kesesi ittirildiğinde karın içine geri kaçabilir … gibi nedenler yer almaktadır.


BPH Hastalığı

Kansorejen bir durum değildir. Kansere dönüşmez. Büyümüş prostatlar için kullanılır. Daha çok erkeğin yaşlanmasına bağlıdır. Büyüklüğe ve büyüme şekline göre idrar yakınmaları meydana getirir. Bunlara Prostatizm yakınmaları denilir ve bazen Prostat Kanseri yakınmaları ile karışır. 60 yaş üzerindeki erkeklerin %50 sinde,70 ve 80 yaşlardaki erkeklerin ise % 90 ında görülür.40 yaştan önce nadir görülür. BPH prostat kanserinden çok daha sık görülür.

Erektil Fonksiyon Bozukluğu

Erektil fonksiyon bozukluğu yaşayan hastaların genellikle fiziksel ve psikolojik nedenlerle birlikte görübildiğinden uzman psikolog ya da psikiyatristle görüşerek endişeyi azaltabilir.

Testesterone denen erkeklik hormonunun düşüklüğünden prolaktin fazlalığı ve fazla östrojenden kaynaklanan Erektil fonksiyon vakaları çok azdır. Bu problem yine hormon düşüücü ilaçlarla tedavi edilir.


Peyronie Hastalığı

Peyronie's hastalığı özellikle penis ereksiyon halindeyken görülen ve ve penisin doğal olmayan bir şekilde eğrilmesi halidir.

Penisin içinde gelişen bazı sert plaklar ve dokular penisin tam olarak kanlanmasına engel olurlar ve bu kısımlara sertleşme için tam kan gidemediği için yeterli bir ereksiyon görülemez.


Prostat

Prostat semen sıvısının büyük bir kısmını oluşturan ve üreme ile ilgili çok önemli bir erkek seks dokusudur. Küçük bir kestane şeklinde olan prostat rektumun önünde mesanenin de tabanında yer alır. Urteta denilen idrarı boşaltmaya yarayan tüp şeklindeki organ prostatı çevreler. Bu noktada prostat ile mesane temas halindedir. Prostat dokusu erkeklerde yaş ile büyüme gösterir.
 
Üst Alt