• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Guncel Epilepsilerle karışabilen durumlar

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sağlık Köşesi kategorisinde x tarafından oluşturulan Epilepsilerle karışabilen durumlar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 336 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sağlık Köşesi
Konu Başlığı Epilepsilerle karışabilen durumlar
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

Üye
Katılım
30 Ara 2022
Mesajlar
341
Tepkime puanı
31
Puanları
28

İtibar:

Epilepsilerle Karışabilen DurumlarEpilepsi Nedir? Epilepsi ve NEPO Arasındaki Fark?

Epilepsi, halk dilindeki adıyla ‘sara’ hastalığı, dünyada en sık rastlanan nörolojik hastalıklardan biri olup, ülkemizde en az 700 bin epilepsili kişi mevcuttur. Sıklıkla kısa süreli gelip-geçici bilinç ve hafıza tutulumları, hareket bozuklukları ya da hissi değişiklerle giden epilepsi aslında tek bir hastalık değildir; çok çeşitleri mevcuttur. Epilepsilere özgü nöbetler de çok çeşitlidir. Ancak, nöbetler halinde ortaya çıkan tüm tablolar her zaman epilepsi varlığını göstermezler. Özellikle bebek ve çocuklarda epilepsilerle karışabilen bu tür durumlara çok sık rastlanır.

Epilepsi ve Benzeri Hastalıklarda Karşılaşılabilecek Durumlar

Bu konuyla ilgilenen biz hekimler anne-babaların bazı sorularıyla sıkça karşılaşmaktayız. Bu sorulara birkaç örnek verelim:

Çocuğum bazen bir noktaya bakarak dalıyor, seslenildiğinde yanıt vermiyor. Bu durum ne anlama gelir? Epilepsi midir?

Çocuğum uykuda çok sık sıçrıyor. Bazen kol ya da bacaklarında titremeler, atmalar oluyor. Bazen ağlayarak uyanıyor. Korkuyla bakınıp, tekrar yatıp uyuyor. Bu durum ne anlama gelir? Korktuğu zamanlarda uyandırmalı mıyım? Kızım epilepsi hastası mı?

Çocuğum okulda bayılmış. Bu geçen yıl da olmuştu. Epilepsi mi?

Bebeğim son zamanlarda gözlerini bir tarafa kaydırmaya başladı. Komşumun bebeğinde de böyle bir şey olmuş. Doktoru ‘epilepsi’ demiş. Komşum benim bebeğimde de ‘epilepsi olabilir’ diyor. Ne yapmalıyım?

Bu tür soruların benzerleriyle hemen her gün karşılaşmaktayız. Bu gelip-geçici olaylar bazen doğrudan olayı gören kişi tarafından bildirilmekte, bazen dolaylı bilgi gelmektedir. Ataklar bazen birkaç dakikayı geçmemekte, bazen saatlerce sürmektedir. Bazen çok sık, bazen seyrek görülmekte; bazen bilinç değişiklikleriyle birlikte oluşmakta, bazen bilinç etkilenmemekte, ya da hafif etkilenmektedir.

NEPO Nedir?

Bebekte ve çocukta görülen bu tür gelip-geçici olayların bir kısmı epilepsi doğasında olabilir. Ancak, önemli bir kısmı belli yaşlarda görülen ve sonra kendiliklerinden kaybolan fizyolojik, yani doğal denilebilecek değişikliklerdir. Daha sınırlı bir bölümü ise diğer bazı nörolojik, ya da nörolojik olmayan hastalıkları işaret edebilir. Çeşitli başlıklar altında toplanabilen ve epilepsileri taklit edebilen bu durumlara biz kısaca non-epileptik paroksizmal olaylar (NEPO) diyebiliriz. Ancak, bazı durumlarda, özellikle de, gelişim gerilikleri olan çocuklarda, aynı hastada hem epilepsi, hem NEPO birlikte bulunabilir.

Bu tablolarda doğru tanı çocuğun geleceği açısından son derece önemlidir. Yanlış tanı spektrumunun bir ucunda çocuğun çok uzun yıllar, bazen ömür boyu, sürekli ilaç kullanma ve beraberinde, ruhsal, akademik ve sosyal sorunlarla yüz yüze kalması yer alır. Diğer ucu yaşamsal tehlikesi çok fazla olan kalp hastalıklarına dek uzanabilir.

Biz burada NEPO’nun nedenlerine kısaca değineceğiz.

Bebek ve Çocukta Epilepsilerle Karışabilen Durumlar
Nörolojik olmayan durumlar
Normal, fizyolojik yanıtlar
Uykuda kas seğirmeleri (miyokloniler)

Diğer durumlar

Artmış fizyolojik yanıtlar
İrkilme
Nörojenik senkop

Diğer durumlar

Davranışsal Değişiklikler
Ürperme atakları
Soluk tutma nöbetleri
Gün düşleri
diğer durumlar…
Psikiyatrik bozukluklar
Psikojenik nöbetler
Panik Ataklar

Diğer durumlar

Uyku-uyanıklık bozuklukları
Konfüzyonel Uyanmalar
Uykuda konuşma, ritmik hareketler, kâbuslar
Kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları
Geçici iskemik ataklar
Kalp hastalıkları (senkoplar, uzamış Q-T sendromu)

Diğer durumlar

Sindirim sistemi ile ilgili (örn. Sandifer send.)
İnfantil mastürbasyon
İlaç yan etkisi olarak kasılmalar
Nörolojik Bozukluklar
Migren ve ilişkili durumlar
Beyinde geçici iskemik ataklar (damar hastalıkları / dolaşım yetmezlikleri)
Hareket bozuklukları (başta tikler, stereotipiler, kore, distoni)
Hiperekpleksi (aşırı irkilme ile giden genetik bir hastalık)Tabloda özet olarak değinilen başlıkların dışında da birçok fizyolojik, ya da fizyolojik olmayan durumlar mevcuttur. Bu durumların bir kısmı ev kayıtları yardımıyla uzmanlar tarafından kolayca tanınabilmekte, diğer bazı durumlar ileri tetkik gerektirmektedir.

Sık yineleyen durumlarda anne-babaların hekimlere başvurduklarında atakların video-görüntülerini sağlamış olmaları çok yararlı olacaktır.
 
Üst Alt