• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Güncel ve Son Dakika Haberler kategorisinde Dolunay tarafından oluşturulan En Son Seçim Anketi 2023 başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 298 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Güncel ve Son Dakika Haberler
Konu Başlığı En Son Seçim Anketi 2023
Konbuyu başlatan Dolunay
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan NasyoneL

Dolunay

Administrator
ForumAdmin
ZFN Sahibi
Katılım
9 May 2023
Mesajlar
24,757
Tepkime puanı
19
Puanları
38
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hali
vtEvVy
Mesleği
System Administrator

İtibar:

Cumhurbaşkanlığı En son seçim anketi 2023 yapıldı ve artık anket şirketlerinin anket yapsalar dahi bunu açıklamaları yasaklar başladığı için açıklanamıyor. Türkiye’de çok sayıda anket şirketi bulunuyor. Bunların her birinin yaptığı araştırmaların ise farklı sonuçları ortaya koyduğu görülüyor. İktidara yakın olduğu bilinen anket şirketleri ile muhalefete yakın olan şirketlerin sonuçlarında ise farklılıklar olduğu görülüyor.

Yapılan araştırmaların sonucu farklı olmakla birlikte ortak görüşün ise iktidar partisi olan AKP’nin ve ortağı MHP’nin oy oranlarında düşüş olduğudur. 14 Mayıs 2023 tarihi Türkiye’nin yeni Cumhurbaşkanını ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi olacak milletvekillerini seçeceği tarih olarak öne çıkıyor. Bu seçimlerde Türkiye 13. Cumhurbaşkanını seçmeye hazırlanıyor.

en-son-secim-anketi-2023.jpeg

Seçim İlk Turda Biter mi?

2017 yılında yapılan anayasa değişikliği ile birlikte Türkiye başkanlık sistemine geçti. Bunun ardından 2018 yılında yapılan seçim ile Recep Tayyip Erdoğan oyların %50’sinden fazlasını alarak cumhurbaşkanı seçildi. Yapılan anayasa değişikliği sonrası ise 2. Kez seçim yapılacak. Oy kullanacak kişilerin aklında olan en büyük soru ise seçim ilk turda biter mi oluyor.

Seçimin ilk turda bitmesi için dört adaydan birinin %50’nin üzerinde oy alması gerekiyor. Yapılan araştırmalarda seçimde en kuvvetli iki aday olarak Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu görülüyor. Diğer iki aday Muharrem İnce ve Sinan Oğan ise düşük oy oranları ile seçilme şansları bulunmuyor. Yapılan çok sayıda anket arasından bir kısmı ilk turda biteceğini belirtirken bir kısmı ise ikinci tura kalmasına garanti gözü ile bakıyor.

Son Seçim Anketi Ne Gösteriyor?

Seçime günler kala araştırma şirketlerinin yanında sosyal medya üzerinden de çok sayıda 2023 seçim anketinin yapıldığı görülüyor. Araştırma şirketleri yaptıkları anketlerin sonuçlarını açıklayamazken sosyal medyada yapılan cumhurbaşkanlığı seçim anketinin sonucu ise kolayca görülebiliyor. Son seçim anketi 2023 ne gösteriyor konusunda ise akıllar karışmaya devam ediyor.

Seçimin ilk turda biteceğini ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanacağı sonucuna ulaşan ve geçen seçimlerde yaptıkları tahminler tutan Aksoy, Gezici, Mak ve Avrasya şirketleri bulunuyor. Bu şirketler seçimin ikinci tura kalma ihtimalini düşük bulurken Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’ın 5 ile 10 puan önünde yer aldığını sonuçlarında belirtiyorlar.
 

NasyoneL

Moderator
Moderatör
Katılım
11 May 2023
Mesajlar
262
Tepkime puanı
4
Puanları
18

İtibar:

Heyecanla bekliyoruz
 
Üst Alt