• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Haber En Net Güneş Fotoğrafları Yakalandı!

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bilim Dünyasından Son Haberler kategorisinde x tarafından oluşturulan En Net Güneş Fotoğrafları Yakalandı! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 221 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bilim Dünyasından Son Haberler
Konu Başlığı En Net Güneş Fotoğrafları Yakalandı!
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

Üye
Katılım
30 Ara 2022
Mesajlar
341
Tepkime puanı
31
Puanları
28

İtibar:

Inouye Teleskobu sayesinde çekilen Güneşin'in Portresi hayranlık uyandırdı. Şu ana kadar çekilen en net ve detaylı Güneş fotoğrafı 18 kilometre çözünürlüğü ile tarihe geçen fotoğraflardan biri oldu.

En Net Güneş Fotoğrafları Yakalandı!


Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı, açılışından bu yana geçen bir yılı kutlamak için Inouye Güneş Teleskobu'ndan yeni görüntüler yayınladı. Bunlar, koronanın altında bulunan yıldızın atmosferinin bir katmanı olan Güneş'in kromosferinin teleskop tarafından yakalanan ilk yakın çekim görüntüleridir.
Büyüleyici görüntüler, 18 kilometrelik bir çözünürlükte yakalanan Güneş'in yüzeyini inanılmaz ayrıntılarla gösteriyor.

Dünyanın en büyük güneş teleskopundan yeni görüntüler​

Güneş

Görüntüler, Güneş'in kromosferinin ateşli yüzeyini etkileyici ayrıntılarla gözler önüne seriyor. Ulusal Bilim Vakfı tarafından yayınlanan görüntülerin her biri yaklaşık 82.500 kilometre (51.260 mil) genişliğindedir. Yani bunlar Güneş'in toplam çapının yüzde onundan daha azını gösterir.
Aşağıdaki görüntü, Güneş atmosferinin en alt tabakası olan fotosferin hemen altında, Güneş'in konvektif bölgesindeki plazmanın konveksiyon akımlarının sonucu olan güneş granüllerini göstermektedir. Görüntüdeki her bir granül yaklaşık 1.600 kilometre (994 mil) genişliğindedir. Görüntü ayrıca, bu granüllerin ne kadar büyük olduğunu göstermek için ölçeklendirmek için Dünya'nın kaplanmış bir resmini de içerir.
Güneş

Inouye Güneş Teleskobu, Güneş'e her zamankinden daha ayrıntılı bakmamızı sağladı. NSF Direktörü Sethuraman Panchanathan, "NSF'nin Inouye Güneş Teleskobu, güneşimizi keşfetme ve anlama şeklimizi sonsuza dek değiştirecektir ve bu teleskop dünyanın en güçlü güneş teleskopudur" dedi. "İçgörüleri, ulusumuzun ve gezegenin güneş fırtınaları gibi olayları nasıl tahmin edeceğini ve hazırlayacağını değiştirecek."
Gerçekten de şu anda Güneş'in 11 yıllık olağan döngüsünün en aktif kısmındayız ve uzmanlar, artan teknoloji ve internete bağımlı dünyamızda güneş fırtınalarının büyük kesintilere neden olabileceğine dair endişelerini dile getirdiler. ESA'nın Solar Orbiter'ı olan Inouye ve NASA'nın Parker Solar Probe'u gibi projelerin güneş sistemimizin merkezine yeni bir ışık tutması için tarihi bir gelişme.
 
Üst Alt