• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

 Elon Musk'ın Twitter'da olaylı ilk haftası: Kaçırmış olabileceğiniz her şey

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Twitter kategorisinde Php tarafından oluşturulan Elon Musk'ın Twitter'da olaylı ilk haftası: Kaçırmış olabileceğiniz her şey başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 228 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Twitter
Konu Başlığı Elon Musk'ın Twitter'da olaylı ilk haftası: Kaçırmış olabileceğiniz her şey
Konbuyu başlatan Php
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Php

Php

ZF Genel Sorumlusu
Üye
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
230
Tepkime puanı
12
Puanları
18
Web sitesi
www.zirvechat.com.tr
Cinsiyet
vtEvVy
Memleket
35 İZMİR
Takım
Beşiktaş

İtibar:

Geçen hafta Elon Musk kendine yeni bir kuş aldı ve onunla yeni evcil hayvanı gibi oynuyor. Merkeze girmesinden kısa bir süre sonra Musk, 44 milyar dolarlık anlaşma ile satın aldığı Twitter için 27 Ekim 2022'de operasyonları devraldı. İşte Musk’ın yeni şirketinde geçirdiği bir haftanın detayları.​

Twitter’ı 44 milyar dolara satın alan yeni Twitter CEO'su Elon Musk, 26 Ekim'de elinde beyaz bir banyo lavabosu ile Twitter'ın San Francesco genel merkezine girdi. Ayrıca, şirketin cam kapılarından girişinin kısa bir videosunu tweetledi ve "Şükürler olsun!" başlığını attı.

635a194d70380e1f24907476-cAkj.jpgŞirketin çalışanları da dahil olmak üzere bazı kişiler, platformun Elon Musk tarafından işletildiğini sindiremezken, Musk varlığını hissettirmek için elinden gelen her şeyi hızlı bir şekilde yapmaya koyuldu. Platformun kullanıcıları için büyük bir değişiklik olmamasına rağmen, Twitter şu an kendi içinde köklü bir değişimden geçiyor. Şirket, yönetim kurulu da dahil olmak üzere oldukça tartışmalı doğrulama planı üzerinde çalışan birçok çalışanı işten çıkardı. Musk’ın İlk emri, o zamanki CEO Parag Agrawal, CFO Ned Segal, hukuk başkanı da dahil olmak üzere şirketin üst düzey yöneticilerini işten çıkarmak oldu. Anlaşma kesinleştiğinde yöneticilerin San Francesco genel merkezinde olduğunu ve "aceleyle" bina dışına çıkarıldığını bildirildi. Daha sonra ortaya çıkan resmi belgelerde Musk'ın devralmasından itibaren tüm yönetim kurulunu görevden aldığı ortaya çıktı.

Aynı gün Musk, yazılı bir mesajın görüntülerini içeren bir tweet ile reklamcılara hitap ederek, "Twitter'ın dünyanın en saygın reklam platformu olmayı hedeflediğini" belirterek, reklamcıların markasını güçlendirdi ve girişimlerini büyüttü. Ancak bunun olması için Twitter başkanı, reklamları mümkün olduğunca denetim altına almak istediğini ifade etti. Bundan adımdan sonra, Twitter'ın çok çeşitli bakış açılarına sahip bir içerik denetleme konseyi oluşturacağını ve konsey kurulmadan önce önemli içerik kararları veya hesap eski haline getirme işleminin olmayacağını bildirdi. Tweet, hizmetin platformdan yasaklanan yüksek profilli kullanıcıların hesaplarını geri yükleyebileceği yönündeki spekülasyonlar ortaya çıktı. Buna yanıt olarak Meta'nın Gözetim Kurulu, Twitter'a içerik denetleme konseyini kurma konusunda yardım teklif etti.

gettyimages-1244377752-p4n1.pngMusk, kısa video paylaşım platformu Vine'ı geri getirmek istiyor.
Çıkan bir rapora göre, satın alma işleminden sonra platformda binlerce yeni sağcı hesabın ortaya çıktığın , ancak hiçbir kanıtın onları doğrudan anlaşmayla ilişkilendirmediğini belirtti. Twitter genel merkezine birkaç gün giren Musk, dikkatini metin tabanlı içerikten videoya çevirdi. 31 Ekim'de bir anket yaparak takipçilerine kaçırılan bir fırsat olan Vine'ı geri getirmelerini isteyip istemediklerini sordu. Hatırlamak gerekirse, Twitter, Vine'ı 2012'de satın aldı, ancak 2017'de kapattı. Vine'ı geri getirmek için yapılan ankette şu anda yaklaşık 4,9 milyon oy var ve bunların %69,6'sı Vine'ı geri getirmekten yana.

Twitter, denetim ekibinin gerekli araçlara erişimini kısıtladı.

Kendini ifade özgürlüğü mutlakçısı ilan eden kişi, nihai hedefinin Twitter'ı insanların herhangi bir kısıtlama olmaksızın iletişim kurabileceği ve düşüncelerini paylaşabileceği bir dijital şehir meydanına dönüştürmek olduğunu iddia etse de, bunu bir içerik moderatör danışmanı olmadan yapamaz. 1 Kasım 2022'de Bloomberg tarafından yayınlanan bir raporda, Twitter'ın devralma sırasında mevcut moderasyon ekibinde çalışan kişi sayısını 15'e düşürdüğü belirtildi..

Mevcut içerik denetleme danışmanını değiştirmenin yanı sıra şirket, Twitter Blue abonelik avantajlarından reklamsız makale özelliğini kaldırdı. Musk’ın Twitter Blue aboneliğinde reform yapmayı planladığına dair söylentiler olmasına rağmen, 300'den fazla Amerika Birleşik Devletleri yayınından içeriğe erişim sağlayan reklamsız makaleler özelliğinin kaldırılması beklenmedik bir durumdu. 1 Kasım 2022, Musk'ın Blue'yu ayda 8 dolara duyurdu. CEO'ya göre, ayda 8 dolara Twitter Blue, "botları ve trolleri yenmenin tek yolu" ve doğrulama rozetini profillerinde tutmak isteyenleri bunun bedelini ödemeye mecbur kıldı.

Musk, kendi yolunda giderken, "Tüm şikayetçilere, lütfen şikayet etmeye devam edin, ancak 8 dolara mal olacak" diyerek yanıt verdi.

Musk,
Erich Rusch'ın aktif olmayan ve terkedilmiş hesapların silinmesiyle ilgili bir tweet'ini onayladığı için, önümüzdeki günlerde Twitter, aktif olmayan hesaplarla ilgili bazı kurallar koyabilir. Başka bir rapor, yeni Twitter şefinin bir ekipten, içerik oluşturucuların bir ödeme duvarının arkasında video yayınlamasına olanak tanıyan bir özellik göndermesini istediğini söyledi. Çalışanlar söz konusu olduğunda ise, işten çıkarma listesi oluşturan yöneticilerinin işleri tehlikedeyken, sıkı teslim tarihlerine sahip 12 saatlik vardiyalarda çalışmaları isteniyor. Ayrıca Musk, dinlenme günleri sistemini ve evden çalışma seçeneğini de devreye aldı. 4 Kasım 2022'de, birçok çalışan, şirketin Twitter iş gücünün önemli bir bölümünü işten çıkarmayı planladığını iddia eden raporların ortasında iş hesaplarına erişemediklerini belirtmek için Twitter'a gitti. İleriye dönük olarak Twitter, BT altyapısını azaltmayı da içeren kapsamlı maliyet düşürme stratejileri uygulayabilir. Musk'ın Twitter'ı satın alması halktan karışık tepkiler aldı. Bazı insanlar Musk'ın aklındakini dört gözle beklerken, diğerleri platformu tamamen terk etmekle tehdit ediyor.
 
Üst Alt