• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Dişi Köpek Nasıl Eğitilir?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Hayvanlar Alemi kategorisinde Dolunay tarafından oluşturulan Dişi Köpek Nasıl Eğitilir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 193 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Hayvanlar Alemi
Konu Başlığı Dişi Köpek Nasıl Eğitilir?
Konbuyu başlatan Dolunay
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Didem

Dolunay

Administrator
ForumAdmin
ZFN Sahibi
Katılım
9 May 2023
Mesajlar
26,514
Tepkime puanı
19
Puanları
38
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hali
vtEvVy
Mesleği
System Administrator

İtibar:

Dişi köpek nasıl eğitilir?

Dişi köpeklerin eğitilmesinde ve istenen komutların yerine getirilmesinde en büyük sorumluluk köpek sahiplerine düşmektedir. Köpek sahiplerinin köpeği ile kuracağı dostluk ilişkisi hassaten dişi köpekler için çok önemlidir. Bunun sayesinde dişi köpekler, kısa bir zaman içinde eğitime alışacaktır.

Dişi köpeklerin eğitim safhasında en fazla zorlandığı konulardan birisi de "gel" komutudur. Köpeğin bu komuta uyması halinde bu davranış sahibi tarafından kesinlikle ödüllendirilmelidir. Davranışı karşısında ödül alan köpeğin güdülenişi artar ve sahibinden gelen diğer komutları da dinlemeye başlar. Köpek, eğer bu ödülleri başkası tarafından alıyor ve ihtiyaçlarını sokak köpekleri ya da yabancı insanlar tarafından karşılıyorsa o zaman köpek sahibini tanımaz ve başka kimselerden komut bekler.

Dişi köpeklere eğitim, 2 aylıkken başlanabilir. Köpeklerin eğitilmesi için 6 ay beklenmesi düşüncesi yanlış bir düşüncedir. Dişi köpeklere "otur,kalk,bekle" gibi komutlar, oyun ve ödül karşılığında köpeğe hissettirilmeden verilebilmektedir. Erken yaşta eğitime başlanması köpeğin davranışlarını kalıcı hale getirmektedir.

Dişi köpeklerin eğitiminde verilen temelin sonrasında kontrol ve disiplin eğitimlerine geçilebilmektedir. İz takibi, itaat eğitimleri bu zaman zarfında verilebilmektedir. Dişi köpeklerin eğitimlerinde frisbee gibi oyuncaklar da kullanılabilmektedir. Dişi köpekler, istenmeyen davranışlar karşısında alacağı tepkiyi bilmeli ve buna göre hareket etmelidir. Bu süreç nihayetinde köpekler evet ve hayır komutlarını öğrenebilmektedir.

Dişi köpeklerin eğitiminde psikolojik ve fizyolojik şiddet mutlaka uygulanmamalıdır. Hepsinden önce eğitime adapte olamayan köpeklere belli bir zaman tanınmalıdır. Köpeğe şiddet yerine negatif tepki verilmelidir. Örnek verirsek, çok yüksek sesle olmamak şartı ile bağırmak veyahut tasmasını canını yakmayacak halde çekmek, köpeğe verilen tepkilerden birisidir. Dişi köpeklerin eğitiminde ihtiyaç duyduğu kadar negatif, ihtiyaç duyduğu kadar da pozitif tepki verilmelidir. Bu iki tepki arasında iyi bir denge kurulmalıdır.

Dişi köpeklerin eğitilmesinde iletişim kurallarını uygulamak çok önemlidir. Köpeklerin eğitilememe sebeplerinden en önemli olanı iletişim kuramamaktadır. Dişi köpeklerin eğitilmesine yavru zamanlarından başlayarak başlanmalıdır. Dişi köpekler, henüz yavru iken sahibi ile beraber yürüyüşler yapmalıdır. Zaman içinde bu yürüyüşler tasmasız bir biçimde yapılmalıdır. Köpeğin hoşuna giden davranışların sahibi tarafından yapılmış olması ve ödüllendirilmesi, sahip ile köpek arasında iletişimi kuvvetlendiren etkenlerin başında gelir.
 

Didem

Özel Üye
Katılım
13 Ara 2020
Mesajlar
1,957
Tepkime puanı
16
Puanları
8

İtibar:

Teşekkürler
 
Üst Alt