• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Diş Protezi Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sağlık Köşesi kategorisinde Gece Kuşu tarafından oluşturulan Diş Protezi Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 476 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sağlık Köşesi
Konu Başlığı Diş Protezi Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler
Konbuyu başlatan Gece Kuşu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gece Kuşu

Gece Kuşu

Emektar Üye
Katılım
23 Eyl 2020
Mesajlar
1,694
Tepkime puanı
32
Puanları
48

İtibar:

İlerleyen yaşlar veya sağlık nedenlerinden zamanla dişlerimiz gücünü kaybeder çürür ve dökülebilir. Bu durumda ise genel olarak izlenen yol diş protezi yatırmaktır. Ancak birçok kişi diş protezi hakkında tam olarak bilgi sahibi değildir. Bu nedenle diş protezi yaptırmadan önce bazı konuların bilinmesi daha sağlıklı sonuç alınmasına katkı sağlayacaktır. Öncelikle protez yaptırmadan önce kişi sadece fiziksel değil psikolojik açıdan da protez kullanımına kendini hazırlamalıdır. Özellikle yaşlanma konusunda takıntılı olan kişiler ihtiyaçları olduğu halde diş protezi kullanmak istemezler. Bu nedenle düzgün beslenemez ve dolayısı ile daha fazla sağlık sorunu ile karşılaşabilirler. Bu gibi sorunların üstesinden gelmek için uzmanlar protez kullanımı öncesi kullanıcıları hem fiziksel hem de psikolojik olarak hazırlamak isterler.

Diş Protezi Kullanmaktan Korkmayın
Daha önce bilgisi olmayan hemen hemen herkes diş protezi yaptırmadan önce korkar ve hatta depresyona bile girebilir. Bunun nedeni genel olarak gerçek manada orijinal dişlerin yerini tutmaması veya yaşlılık belirtisi diye özetlenebilir. Öncelikle başarısız olunması çok çok düşük ihtimaldir. Çünkü bu tür operasyonları uzman diş hekimleri yapar. Özellikle büyük hastanelerde maliyeti yüksek olsa bile yaptırılmasının nedeni uzman hekimlerin bulunmasıdır. Bu nedenle diş protezi yaptırmaktan korkulmamalıdır.

Eğer korkularınız oldukça fazla seviyede ise öncesinde psikolojik destek almak size yarar sağlayabilir. Hatta protez kullanıcıları ile sohbet etmek size daha fazla iyi gelebilir. En basit örnekle protez öncesi bir parça ekmeği ısırma ile protez sonrası ısırma arasındaki farkı bile dinleseniz sizi oldukça tatmin edecektir.

Diş Protezinde Fiyatlara Aldanmayın
İnsanların büyük çoğunluğunda pahalı olan ürünün veya hizmetin daha kaliteli olduğu algısı vardır. Elbette marka olanların birçoğu herkesi yüzde yüz memnun ediyor diyemeyiz. Bununla birlikte ucuz olan ürün veya hizmetlerin de istenilen sonuca ulaşmanız için size ek masraflar çıkarması muhtemeldir. Bu nedenle diş protezi yaptırmadan önce birçok yerden bilgi almanız sağlığınız ve bütçeniz açısından size yarar sağlayacaktır.

Diş protezini kullanmaya başladığınız an eskisi gibi dişlerinize kavuşacağınızı asla düşünmeyin. Ancak gerçek dişlere yakın olduğunu bilin. Özellikle sıcak ve soğuk gıdalar tüketirken farkı daha iyi anlayabilirsiniz. Bu bakımdan hem fiyat açısından hem de diğer faktörler bakımından sizin içinize sinen kurumlar ile çalışmanız iyi olacaktır.

Hemen Her Şey Mükemmel Olmayacak

Takma diş yaptırmaktan memnun olmayan insanların olmadığını söyleyemeyiz. Bununla beraber küçük bir çoğunluğu beklediğini bulamamaktan şikayet eder. Elbette bu doğru olabilir. Ancak baştan büyük bir beklentiye girilmemesi gerektiğini zaten yaptıracağınız yer size beyan edecektir. Elbette dişleriniz görünüş itibari ile güzel olacak ancak %100 sağlıklı ve doğal bir diş gibi olmayacaktır. Bu bilinçle protez yaptırmak en önemli başlangıç kuralı diyebiliriz.

Protez kullanımından önce tüketemediğiniz birçok gıdayı daha iyi şekilde tüketebilirsiniz. Evet, kesinlikle çok daha iyi olacağını her uzman size söyleyecektir. Bu açıdan bakılırsa çok mutlu olacaksınız.

Protez kullanımı sadece gıda tüketimine değil konuşma şeklinize de yansıyacaktır. Harflerin çıkışları daha düzgün olacağı için kelimeler daha anlaşılır olacaktır. Bu durumda karşınızdaki kişi veya kişiler sizi sorunsuz ve eskisine göre daha iyi anlayabileceklerdir.

Sizi üzebilecek tek nokta sanırım her gece yatmadan önce protezlerinizi çıkarmak ve temizleyip, bekleme kabına koymak olacaktır. Ancak bu konuda da gelişen teknoloji ve kimya sektörü yardımcınız oluyor. Piyasada birçok temizleyici tablet veya solisyon bulabilirsiniz. Böylece proteziniz daha sağlıklı ve uzun ömürlü olacağı gibi size de kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Bunun dışında sizi memnun etmeyecek bir durumu yok denilebilir. Siz siz olun sağlık konusunda asla taviz vermeyin.
 
Üst Alt