• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Çukurova’nın Efes’i Kastabala'da kazı çalışmaları yeniden başladı

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kültür ve Sanat kategorisinde Gece Kuşu tarafından oluşturulan Çukurova’nın Efes’i Kastabala'da kazı çalışmaları yeniden başladı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,171 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kültür ve Sanat
Konu Başlığı Çukurova’nın Efes’i Kastabala'da kazı çalışmaları yeniden başladı
Konbuyu başlatan Gece Kuşu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gece Kuşu

Gece Kuşu

Emektar Üye
Katılım
23 Eyl 2020
Mesajlar
1,694
Tepkime puanı
32
Puanları
48

İtibar:

Osmaniye’de bulunan ve Çukurova’nın Efes’i olarak adlandırılan Kastabala-Hierapolis Antik Kentinde bir süredir duran kazı çalışmaları, Osmaniye İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne bağlı Müze Müdürlüğünce yeniden başlatıldı.

2vVWw3LmGU2RSGemXiXRow.jpg

Osmaniye’nin 12 kilometre kuzey-kuzeybatısında, Cevdetiye-Karatepe yolu üzerinde, Kesmeburun, Bahçe ve Kazmaca köylerinin ortasında, Ceyhan Nehri'nin yakınlarında yer alan, geçmişi Arkaik-Klasik döneme (M.Ö. 7. yüzyıl) uzanan, 2. ve 3. yüzyıllarda Roma döneminde altın çağını yaşayan Kastabala Antik Kentinde bir süredir duran kazı çalışmaları Osmaniye Müze Müdürlüğünce yeniden başlatıldı.


5AAwhQGJrESX2FqvVWZoBw.jpg

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Arkeoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Dr. Faris Demir başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarında bu yıl antik tiyatronun tamamen gün yüzüne çıkartılması hedefleniyor. Kastabala Antik Kentinin Roma’nın en parlak döneminde Çukurova’ya başkentlik yapmış olduğunu belirten kazı başkanı Dr. Faris Demir, “Osmaniye İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Osmaniye Müze Müdürlüğü sorumluluğunda Kastabala Antik Kentinde bu yıl kazı çalışmalarına yeniden başladık. Antik kentte öncelikle genel bir temizlik çalışması yaptık. Bazı kazı alanlarının üzeri brandalarla örtülmüştü. Onları kaldırdık ve eserleri görünür hale getirdik. Şu anda antik kentte bulunan tiyatroyu tamamen gün yüzüne çıkarmayı hedefliyoruz. Bu yılki çalışmamızı buranın üzerine yoğunlaştırdık. Bu tiyatroyu gün yüzüne çıkarıp gerekirse restorasyon çalışması yapıp Osmaniye halkının hizmetine sunacağız” şeklinde konuştu.

2009 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kazı çalışmaları başlatılan Kastabala Antik Kenti sütunlu ana cadde, kale, tiyatro, hamam, pazar yeri gibi özelliklerinden dolayı Anadolu’daki Roma dönemine ait Perge, Bergama ve Efes antik kentleri ile aynı özellikleri taşıdığı için Çukurova'nın Efes'i olarak adlandırılıyor.

k2xB4QTitUSvigyzCDOZCg.jpg
 
Üst Alt