• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Guncel Çocuk Gelişiminde Sanatın Etkisi

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Eğitim kategorisinde x tarafından oluşturulan Çocuk Gelişiminde Sanatın Etkisi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 240 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Eğitim
Konu Başlığı Çocuk Gelişiminde Sanatın Etkisi
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

Üye
Katılım
30 Ara 2022
Mesajlar
341
Tepkime puanı
31
Puanları
28

İtibar:
Çocuk ve Sanat


Birçok aile çocuklarının kendilerini farklı şekillerde ifade edebilecekleri, yaratıcı ve eğlenceli aktiviteler yapabilecekleri ortamlar olmadığından yakınıyor. Üzülerek söylüyorum ki haklılar! Maalesef okullarımızdaki yaratıcı aktiviteler son derece yetersiz, evlerimizdeki ortam da çoğu zaman yaratıcılığın ifade bulmasını zorlaştırıyor. Bu yüzden çocuk gelişimi için çocukların yaratıcılıklarını ifade etmeleri ve kendilerini geliştirmeleri zor oluyor.


İşte SANAT tam bu noktada muhteşem bir can simidine dönüşüyor. Sanat çalışmaları, çocukların kendilerini zihinsel, fiziksel, duygusal, sosyal ve kültürel anlamda eğlenerek geliştirebilecekleri hatta bunu sizlerle birlikte de yapabilecekleri deneyimler sunuyor.

Çocuklar Dünyanın En İyi Öğrenicileri

Şimdi, birçoğumuzun farkında olmadığını düşündüğüm bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bilimsel olarak, özellikle 0-6 yaş grubu çocuklar, dünyanın en iyi ve etkin ÖĞRENİCİLERİ! Hatta, onlar dünya şampiyonu! Çita nasıl en hızlı koşan memeli ise çocuk da en iyi öğrenen! En güzel yanı ise bir çocuk için öğrenmenin ne yeri ne zamanı var, sabah uyandığı andan akşam uyuyana kadar-uykuda ne olduğunu çok bilmediğim için oraya hiç girmiyorum-durmadan ve yorulmadan bir öğrenme süreci geçiriyor. Ve sanat dünyanın en iyi ÖĞRENCİLERİ olan çocuklara kendilerini sınırsızca geliştirebilmeleri için en uygun ve yaratıcı ortamı sağlıyor.

Çocuklar Ve Sanat

Mutlaka çocuğunuzun özel olduğunu düşünüyorsunuzdur, değil mi? Haklısınız! Çünkü her çocuk, aynı sizin çocuğunuz gibi, tek ve özeldir ve bu özelliğin en belirgin şekilde ortaya çıkabileceği yer sanattır. Çocuklar sanat yaparken hangi malzemeyi kullanırlarsa kullansınlar aslında kendi yaratıcılıklarını, hayal güçlerini, zihinsel, fiziksel, duygusal ve sosyal becerilerini kullanırlar. Yani kendilerinin tek ve özel olma güçlerini kullanırlar.

Bu noktada “eğlenceli” bir ortamda yapılan çocuk aktiviteleri kapasite kullanımlarını arttırarak öğrenmelerini daha da üst seviyelere çıkarır. Çocuklar eğlenirken fiziksel olarak kendilerini daha güçlü hissederler, gözleri daha iyi görür, kulakları daha iyi duyar, duygusal olarak açık ve dışa dönüktürler, zihinsel olarak ise beyinleri tam kapasite çalışır. Çocuk mutlu iken kendisinin en iyi versiyonudur. Tüm bunlar daha iyi ve etkin öğrenen çocuğu ortaya çıkarır.

Yaratıcı Çocuk Aktiviteleri

Çocuklar yaratıcı aktiviteleri ne kadar çok yaparlarsa kişisel gelişimleri de o denli artacaktır. Bir çocuğun öncelikle bir şeyi hayal etmesi sonrasında da bunu çeşitli malzemelerle, özgürce uygulayarak ortaya çıkarması ve yaptığını beğenmesi ona başarılı olduğunu hissettirecektir. Bunu yaşayan çocuğun doğal olarak özgüveni de gelişecektir.

Özellikle grupla beraber yapılan sanat çalışmalarında bireysel kazanımlar dışında sosyal kazanımlardan da bahsedebiliriz.Çocuk sanat atölyesi,çocuklar için tiyatro,çocuklar için resim kursu yani kısacası çocuklar için sanat aslında arkadaşları veya aileleri ile birlikte yaparken hem kendi farklılıklarını hem de diğer çocuklar ve aile bireylerinin farklılıklarının farkına vardığı bir alan. Her yaratıcı sanat çalışmasında doğal olarak gelişen bu farkındalıklar aynı zamanda herkesin birbirinden etkilenmesine, öğrenmesine ve kazanımların çeşitlenmesine imkan sağlıyor.

Çocuk gelişimi için bireysel ya da grupça yapılan yaratıcı sanat aktiviteleri vasıtası ile kendilerini zihinsel, fiziksel, duygusal, sosyal ve kültürel olarak geliştiren ve özgüven kazanan çocuklarımız hayatlarının her aşamasında atacakları adımlarda istediklerine ulaşabilmek konusunda çok daha donanımlı olacaklardır.
 
Üst Alt