• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Haber Çiçekler Küresel Isınma Nedeniyle Renk Değiştiriyor

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyasından Son Haberler kategorisinde Gece Kuşu tarafından oluşturulan Çiçekler Küresel Isınma Nedeniyle Renk Değiştiriyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 399 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyasından Son Haberler
Konu Başlığı Çiçekler Küresel Isınma Nedeniyle Renk Değiştiriyor
Konbuyu başlatan Gece Kuşu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gece Kuşu

Gece Kuşu

Emektar Üye
Katılım
23 Eyl 2020
Mesajlar
1,694
Tepkime puanı
32
Puanları
48

İtibar:

Bilim insanları, çiçek renklerinin yıllar içerisinde değiştiğini keşfetti. İnsan gözüyle fark edilemeyen bu renk değişimin nedeniyse küresel ısınmanın çiçekler üzerindeki etkileri oldu. Bitkiler, artan atmosfer sıcaklığı ve ultraviyole ışınlardan korunabilmek için renklerini değiştirmek zorunda kaldılar.

Küresel ısınmanın çiçekleri nasıl etkilediğini araştıran bilim insanları, çok çarpıcı sonuçlara ulaştılar. ABD'de hizmet veren Clemson Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, küresel ısınma etkilerinin artmasıyla birlikte çiçeklerin, yeni koşullara adapte olabilmek için renk değiştirdiği sonucuna ulaştılar. Araştırma sonuçları, Current Biology dergisinde yayımlandı.

Bilim insanları, söz konusu araştırmalarını gerçekleştirebilmek için üç farklı kıtada 42 bitki türü üzerinde inceleme yaptılar. 1941 ila 2017 yılları arasında korunmuş bitki türleri üzerinde yapılan çalışmada, ultraviyole ışığa duyarlı bir kamera kullanılarak çiçeklerdeki pigmentasyon seviyeleri araştırıldı. Araştırma, insanların neden olduğu küresel ısınmanın bitkileri de doğrudan etkilediğini ortaya koydu.Bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre çiçekler, 20. yüzyılın ikinci yarısı itibarıyla renk değiştirmeye başlamak durumunda kaldılar. Renk değişimlerini istatistiksel olarak da açıklayan bilim insanları, bitkilerdeki UV emici pigmentlerin her yıl yüzde 2 kadar arttığını söylüyorlar. Bu oran, on yıllık süreçlere indirgendiğinde bitkilerdeki renk değişimi ile atmosferin ısınması ve ozon tabakası delinmesinin birbirlerine yakın olduğu sonucuna ulaştırıyor.

Bitkilerin büyümek için güneş ışığına ihtiyaç duydukları aşikar. Ancak fazla güneş ışını ile birlikte birleşen UV radyasyonu, bitkilere faydadan çok zarar veriyor. Hal böyle olunca da bir bitki, çiçeklerinde UV emici pigmentler salgılamaya başlıyor. Salgılanan bu pigmentlerin artışı, insan gözüyle görülmese de çiçeğin renginin değişmesine yol açıyor.

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda, küresel ısınmanın her bitkiyi aynı oranda etkilemediği sonucuna da ulaşıldı. Örneğin polenleri dışarıda bulunan bir çiçek, UV emici pigmentleri daha fazla salgılamak durumunda kalıyor. Bunun nedeni ise UV ışınları nedeniyle polenlerin kısırlaşabilme ihtimali.

Uzmanlar, UV emici pigmentlerin artışının devam etmesi durumunda renklerin çok daha fazla değişip, bitki üremesini engelleyebileceğini düşünüyorlar. Bunun nedeni ise tozlaşmayı sağlayan böceklerin, çiçeklerin renginden ciddi anlamda etkileniyor olmaları.
 
Üst Alt